2011 Birželio 29

Atsakomybė dėl lėktuvo katastrofos – ir lenkams, ir rusams

veidas.lt

REUTERS

Lenkijos valstybinė komisija, kuri tyrė prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačynskio) lėktuvo katastrofos prie Smolensko priežastis, padarė išvadas, kad atsakomybė dėl šios praėjusių metų pavasarį įvykusios tragedijos tenka ir lenkams, ir rusams.

Kaip praneša dienraštis “Fakt”, 34 asmenų komisija, kuriai vadovavo Lenkijos vidaus reikalų ir administracijos ministras Jerzy Milleris (Ježis Mileris), po daugiau kaip 14 mėnesių baigė savo darbą ir beveik 300 puslapių išvadas perdavė Lenkijos premjerui Donaldui Tuskui.

Dienraštis, kuriam pavyko susipažinti su šia ataskaita, pažymi, jog tyrėjai nustatė, kad daug klaidų padarė ir lenkai, ir rusai, tačiau Lenkijos pusės atsakomybė dėl šios katastrofos yra didesnė.

Tarp nelaimės priežasčių nurodytos klaidos ruošiant orlaivio įgulą, taip pat reikalaujamų procedūrų nesilaikymas ir spaudimas lakūnams.

Be to, konstatuota, kad rusai savo ruožtu turėję uždaryti aerodromą “Severnyj” ir kad rusų skrydžių kontrolieriams buvo daromas spaudimas iš išorės.

Komisija nurodo, jog prezidento lėktuvas neturėjo net mėginti leistis žemiau minimalios aukščio ribos, be to, paskutinėmis skrydžio sekundėmis nebuvo galima perjungti lėktuvo valdymo į automatinį režimą.

Komisijos manymu, Rusija apskritai turėjo uždrausti Lenkijos prezidento lėktuvui leistis, nes oro uoste esama technika yra pasenusi ir nebetinka priimti lėktuvus.

Komisija taip pat nustatė, jog lėktuvo katastrofą lėmė taip pat klaidos, padarytos organizuojant balandžio 10 dienos Lenkijos prezidento vizitą.

Ypač pabrėžiama, kad nebuvo pasirinktas atsarginis aerodromas, o prieš išskrendant į Smolenską nebuvo gauta aiškių oro prognozių.

Maskvoje šį sausį buvo paskelbta galutinė Tarpvalstybinio aviacijos komiteto (TAK), kurį 1991 metais įsteigė dvylika buvusios SSRS valstybių, atskaita, kurioje pripažinta, kad tiesioginė Lenkijos prezidento lėktuvo sudužimo priežastis buvo įgulos sprendimas neskristi į atsarginį aerodromą, o sisteminės priežastys – skrydžio užtikrinimo ir įgulos pasirengimo trūkumai.

Pirmoji Lenkijos pora – L.Kaczynskis su sutuoktine Maria – ir dar 94 žmonės, tarp jų Lenkijos centrinio banko vadovas, ginkluotųjų pajėgų vadai, dešimtys politikų ir visuomenės veikėjų žuvo, kai prezidento lėktuvas per tirštą rūką tūpdamas nukrito netoli Smolensko oro uosto.

Aukšti pareigūnai vyko paminėti 70-ųjų Katynės, vadinamos Lenkijos Golgota, žudynių metinių.

Netoli Smolensko esančiame Katynės miške ir kitose vietose Sovietų Sąjungos NKVD sušaudė apie 22-25 tūkst. Lenkijos karininkų ir kitų tos šalies piliečių, kurie Antrojo pasaulinio karo pradžioje pateko į nelaisvę arba buvo suimti, kai Raudonoji armija okupavo rytines Lenkijos teritorijas pagal susitarimą su nacistine Vokietija.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...