2011 Kovo 07

Netvarka

Atsipalaiduokite, tai – tik netvarka…

veidas.lt

"Veido" archyvas

Gera, kai namai tviska švara, tačiau dulkėms juk neįsakysi nesikaupti – tik nuvalai, o jos ir vėl gula ant baldų, grindų, sienų. Ir tai varo iš proto! Tiesa, ne visus – kai kurie žmonės sugeba atsipalaiduoti ir švarina kambarius tik tada, kai … baigia skaityti knygą.

Dažnai sakoma: “Parodyk savo namus ir pasakysiu, kas esi”. Privati erdvė – mūsų veidrodis… Vadinasi, jeigu kokiai nors smalsesnei kaimynei (anytai, bendradarbei) pasirodys, kad jūsų namuose “velnias koją gali nusilaužti”, ji ir kitiems pasakys, kad esate baisi tinginė, nevalyva, neturite atsakomybės jausmo, negerbiate savęs ir kitų… O pamačiusi, kad kas antrą dieną šveičiate langus ir kasdien po du kartus plaunate grindis, pagirs: “Gera šeimininkė, tikriausiai puikiai žino ir kaip vyrą prižiūrėti, kad neitų “į kairę”…”

Kiek žmonių, tiek ir nuomonių: vieniems netvarkos įspūdį sukuria vienintelis ne vietoje paliktas daiktas, ant žemės nukritęs trupinys ar prie kilimo prilipęs augintinio plaukas, kiti ramiai perlipa per šiukšlių kalnus, nepastebi palubėje kabančių voratinklių ir nesijaudina dėl to, kad plautuvėje didėja nešvarių indų stirta. Neišgyvena dėl užsistovėjusios netvarkos, nes, tarkime, savaitgalį turi įdomesnės veiklos nei kuopti namus nuo ryto iki vakaro: negali atitraukti akių nuo trečiosios knygos dalies, rašo eiles, velia karolius, rengiasi į spektaklį ar su vaikais pačiuožinėti nuo kalniukų…

Taip pat yra žmonių, kurie “leidžia” visokiausioms smulkmenoms, drabužiams ar žurnalams mėtytis ant stalo, sofos ar grindų, apsikrauna daiktais, nes iščiustytoje aplinkoje jaučiasi blogai – mėgsta “menišką netvarką”. Jų darbo vieta pašaliniams labiau primena šiukšlyną, kur nieko neįmanoma rasti, o “apsileidėlis” reikiamą daiktą iš jo ištraukia per kelias sekundes. Nes pats jį ten padėjo. Jeigu koks nors švaros maniakas visą tą jovalą sutvarkytų (į krūvas sudėtų žurnalus, nuvalytų ant dulkėto paviršiaus pirštu užrašytą mintį, nulipdytų lipnų popierėlį su ant jo užrašytu telefono numeriu ir t.t.), tiesiog padarytų meškos paslaugą…

Ar esate pedantiška švaruolė? Taip, jeigu:

* prieš dėdama ant stalo, kruopščiai nuvalote peilius ir šakutes, išblizginate taures, lėkštes – negalite valgyti, jeigu ant įrankių ar indų yra bent mažytė dėmelė ar piršto atspaudas. Taip pat elgiatės ir kavinėje, restorane: jeigu padavėjas nešvarių įrankių nepakeičia, pati juos skrupulingai nuvalote servetėle…

* dažnai plaunate langus, labai nervinatės, jeigu jau kitą dieną pastebite nešvarumų – iškart puolate jų valyti;

* jeigu ant staltiesės užtikšta sulčių, padažo ar kavos, nelaukiate, kol visi baigs valgyti – tą pačią akimirką nutraukiate ją nuo stalo ir pakeičiate nauja;

* visus daiktus laikote tvarkingai sudėtus, nirštate, kai nerandate jų ten, kur palikote;

* visada uždarote virtuvės spintelių dureles, drabužius kabinate pagal spalvas, knygas lentynoje surikiuojate pagal aukštį;

*jus erzina netvarkingai užtrauktos užuolaidos, blogai išlygintos staltiesės, sujaukti pataai, ne vietoje palikti batai;

* neleidžiate namiškiams vaikščioti basomis ant kilimo – manote, kad jis gali prisigerti prakaito kvapo;

* šviesius baldus apdangstote apklotais, kad vaikai ar svečiai jų neišteptų;

* dažnai atliekate reviziją spintoje;

* jūsų namai pilni visokiausių valymo ir šveitimo priemonių, šluosčių;

* lakstote su šluoste paskui kiekvieną dulkę;

* neleidžiate vaikams turėti gyvūnų, nes jie šeriasi. Arba kaskart grįžusi iš kiemo kruopščiai nuvalote šuns pėdutes, kasdien siurbiate jo gultą;

* svečiai jums sukelia galvos skausmą, nes pritrypia grindis, patys neišsiplauna indų;

* nepakenčiate, kai namiškiai sukeičia vietomis daiktus, nepadeda jų į vietą arba sudeda bet kaip, pavyzdžiui, vienspalvius puodelius sumaišo su raštuotais;

* netgi plika akimi nematoma dėmelė ant drabužio, apkloto ar staltiesės sugadina nuotaiką visai dienai;

* tvarkotės nuo ryto iki vakaro, kiekviename namų kampe sugaištate ilgiau nei valandą;

* skrupulingai plaunate vaisius ir daržoves, nuplikote jas karštu vandeniu;

* darbų, kuriuos turite atlikti namie, sąrašas galvoje nemažėja, o tai, ką padarote, atrodo atmestina, nekokybiška;

* kasdieniai rutininiai darbai praryja laiką, kurį galėtumėte skirti kūrybiniam darbui ar poilsiui;

* namuose stengiatės griežti pirmuoju smuiku: pareiškiate, kad sofa stovės tik šioje vietoje, plovikliai vonioje bus surikiuoti tokia tvarka, kokios pageidaujate jūs;

* pamačiusi ant palangės nukritusį gėlės lapelį galvojate: “Turiu jį išmesti, antraip išprotėsiu”;

* pietaujate ant stalo pasidėjusi mažą siurbliuką – susiurbiate trupinius, nes jie slopina apetitą.

Dar keli žodžiai apie tvarkingumą

Apie netvarkingus žmones sakoma: “Kur spjovė, ten paliko”. Kitaip tariant, jų puodeliai, iš kurių prieš savaitę gėrė kavą, dabar rūgsta miegamajame, žurnalas, kurį skaitė mirkdami vonioje, puikuojasi švarių rankšluosčių lentynėlėje, o morkos, kurias graužė nardydami po interneto platybes, džiūsta prie kompiuterio. Dažnai nenoras susitvarkyti būna susijęs su tuo, kad vieta, kur gyvenama, nelaikoma namais. Pavyzdžiui, žmonės būstą nuomoja. Arba pareigą rūpintis namais perleidžiama antrajai pusei, kuri nesipriešindama surankioja paliktas šiukšles.

Specialistai sako, kad apverstas miegamasis gali rodyti intymaus gyvenimo nesklandumus, o voratinkliais apaugę namai – apie užklupusią depresiją.

*Pedantiškus švaruolius vieni laiko ypatingais žmonėmis, kiti – keistuoliais ir netgi ligoniais. Juk nenormalu eiti iš proto dėl ant staltiesės išlietų sulčių. Psichologai taip pat neturi vieningos nuomonės: vieni linkę manyti, kad rūpinimasis pedantiška švara – seksualinio nepasitenkinimo rezultatas. Kiti teigia, kad tai – asmenybės bruožas: žmogus mėgina įtvirtinti savo pozicijas ten, kur gali (jeigu nepavyksta vadovauti darbe, bando namie). Dar sakoma, kad tvarkymasis veikia kaip terapija: padeda surikiuoti mintis, atsikratyti blogos nuotaikos ar neigiamų emocijų, rasti seniai kamavusios problemos sprendimą ir t.t.

Noras tvarkytis paprastai perduodamas iš kartos į kartą. Jeigu mama “buvo priklausoma nuo šluostės”, greičiausiai ir jos vaikai šluostys dulkes nuo ryto iki vakaro… Žinoma, gali nutikti ir atvirkščiai – jie susiras įdomesnių laisvalaikio pomėgių…

* Iš tikrųjų nieko baisaus nenutinka, jeigu kelios nešvarios lėkštės “pernakvos” ar kelias valandas pamirks plautuvėje. Išplausite jas tada, kai išsivaduosite iš tingulio gniaužtų ar aplinkybės privers. “Meniška netvarka” – irgi nieko blogo, jeigu namiškiams ji netrukdo.

Tačiau jeigu dulkės nevalomos ir lovos neklojamos kiaurus mėnesius, o virtuvė ir vonia apauga purvais – tai ženklas, kad jūsų gyvenime kažkas ne taip.

* Nereikėtų atsipalaiduoti ir darbe. Viršininkas tikrai nepatikės, kad galite produktyviai dirbti tik tada, kai jūsų darbo vieta – šiukšlėta. Kasdien matydamas ją tokią žmogus tikrai suabejos, ar verta mokėti sutartą atlyginimą…
Specialistai sako: jeigu žmogus atsainiai žiūri į netvarką, galima įtarti, kad ir jo galvoje ūžauja vėjai. Kitaip tariant, jeigu nesugeba susitvarkyti savo namų, darbo vietos, vadinasi, nemoka bendrauti ir su žmonėmis bei tinkamai atlikti užduočių…

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...