Lietuvos aukštojo mokslo rinkoje nebuvo tarptautinės, jungtinės magistrantūros studijų programos, orientuotos į regionų plėtros ir valdymo kompetencijas. Šią nišą užpildė Šiaulių universitetas, studentams pasiūlydamas regionų plėtros ir valdymo studijų programą.
Programa parengta kartu su Pardubicės (Čekija) universitetu, vykdant ES struktūrinių fondų finansuojamą projektą „II pakopos tarptautinės jungtinės studijų programos „Regionų plėtra ir valdymas“ parengimas ir įgyvendinimas (JOINT-REGION)“.
Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto Viešojo administravimo katedros vedėja prof. Diana Šaparnienė teigia, kad ši studijų programa – atsakas į naujausius pastarojo laikotarpio strateginius Lietuvos ir Europos Sąjungos dokumentus, kurie akcentuoja aktyvesnį regioninės politikos klausimų sprendimą, užtikrinant tvarią regionų socialinę ir ekonominę plėtrą.
„Tai unikali ir inovatyvi programa. Ją pasirinkę studentai turės galimybę studijuoti dviejuose Europos universitetuose, per tą patį laiką – dvejus metus – įgyti jungtinį dviejų aukštųjų mokyklų diplomą ir viešojo administravimo magistro kvalifikacinį laipsnį, mokytis tarpkultūrinėje erdvėje, naudotis naujausia moksline literatūra, susipažinti su naujausiais moksliniais tyrimais, vykdyti praktinius mokomuosius ir fundamentaliuosius mokslinius tyrimus, kurie galėtų būti naudingi regionų plėtrai“, – pabrėžia projekto vadovė, Šiaulių universiteto Socialinių mokslų fakulteto Viešojo administravimo katedros lektorė Oksana Mejerė.
Programa atliepia vieną svarbiausių šiuolaikinio universiteto – tarptautiškumo reikalavimą. Pirmaisiais studijų metais norą gilinti žinias ir įgūdžius jau yra pareiškę būsimi studentai ne tik iš Lietuvos, Čekijos, bet ir kitų pasaulio šalių. Studijoms realizuoti bus pasitelkta abiejų universitetų dėstytojų komanda. Studentai galės studijuoti ne tik Šiaulių universitete, bet ir išvykti gilinti žinių bei gebėjimų į Pardubicės universitetą. Studijų metu jie galės diskutuoti, analizuoti, vertinti tiek Europos, tiek kitų šalių gerąsias patirtis vykdant regioninę politiką. Paskaitos vyks anglų kalba.
Programa įdomi tuo, kad ją vykdant numatoma taikyti ne tik tradicinius mokymosi ir studijų metodus, bet ir įvairias nuotolinio mokymosi priemones. Dėstytojai pasirengę dirbti naujoviškai, patirties jie sėmėsi įvairiose pasaulio valstybėse: Islandijoje, Švedijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Anglijoje.
Programa yra tarpdisciplininė – į regioninę plėtrą žiūrima iš skirtingų perspektyvų. Studentai galės įgyti žinių ir gilinti jas ne tik viešojo administravimo, bet ir politikos, ekonomikos, teisės srityse.
„Specialistai suvoks socialinę politiką, galės gilintis į įvairius socialinius, ekonominius, politinius ir kultūrinius plėtros klausimus. Studijų turinyje ryškiau išreikštos europinės dimensijos, studentų tarptautinės patirties ir įgūdžių gilinimas“, – vardija O.Mejerė.
Prieš rengiant studijų programą atlikta galimybių studija parodė, kad optimaliausias ir rentabiliausias būtų 18–20 studentų skaičius. Dešimčiai studentų Šiaulių universitetas finansuos pirmuosius studijų metus, taip pat kelionės į Čekiją ir gyvenimo Pardubicėje išlaidas.
Pasak D.Šaparnienės, tyrimai rodo, kad baigus jungtinę tarptautinę studijų programą padidėja galimybės įsidarbinti tiek šalies, tiek užsienio darbo rinkose. Regionų plėtros ir valdymo magistrai galės dirbti regionų viešąją politiką formuojančiose ir įgyvendinančiose valstybės ir įvairaus lygmens savivaldos institucijose, nacionalinėse ir tarptautinėse verslo įmonėse, šalies ir tarptautinėse nevyriausybinėse organizacijose, tyrimų centruose, regionų plėtros ir konsultacijų agentūrose, ES fondų paramą administruojančiose institucijose. Absolventai galės tęsti studijas trečiojoje studijų pakopoje – doktorantūroje.
„Prieš pradėdami rengti programą atlikome darbdavių, regioninės politikos ekspertų, valstybės valdymo ir savivaldos institucijų atstovų apklausą. Respondentai pabrėžė, kad ir valstybės valdymo, ir savivaldos struktūroms šiuo metu trūksta regionų plėtros ir valdymo klausimus išmanančių specialistų“, – sako Viešojo administravimo katedros vedėja.
Programos reikalingumu bei sėkme neabejoja ir Šiaulių miesto savivaldybės mero pavaduotoja Danguolė Martinkienė. „Dalyvavau programos pristatyme ir vertinime. Tikiu jos reikalingumu, galvodama apie regioninę plėtrą ir problemas, su kuriomis susiduriame savivaldos darbe. Specialistams trūksta gebėjimų analizuoti esamą situaciją ir apibendrinus ją pateikti politikams, priimantiems sprendimus“, – neslepia vicemerė.