Japonija
Japonija ketvirtadienį paskelbė uždrausianti žmonėms lankytis 20 kilometrų spindulio zonoje aplink avarijos ištiktą Fukušimos 1-ąją atominę jėgainę, esančią į šiaurę nuo Tokijo, kuri jau kelias savaites skleidžia į aplinką radioaktyvius teršalus.
Po to, kai smarkus žemės drebėjimas ir cunamis kovo 11 dieną nuniokojo bendrovės “Tokyo Electric Power Co.” (TEPCO) eksploatuojamą elektrinę, iš jos apylinkių buvo evakuoti de š imtys tūkstančių žmonių, tačiau kai kurie vėliau grįžo susirinkti savo turto.
Japonijos ministrų kabineto vyriausiasis sekretorius Yukio Edano (Jukijas Edanas) spaudos konferencijoje sakė, kad nuo ketvirtadienio vidurnakčio žmonės į 20 kilometrų evakuacijos zoną bus įleidžiami tik gavus vyriausybės leidimą.
“Draudžiamos zonos nustatymas, ir (praeitą mėnesį paskelbtos) evakuacijos instrukcijos turi padėti užtikrinti žmonių saugumą”, – pabrėžė Y.Edano.
“Mes imsimės griežtų teisinių priemonių prieš mėginančius patekti į šią teritoriją, – pridūrė pareigūnas, tačiau išsamesnių detalių nepateikė. – Gyventojams tegaliu pasakyti, jog prašau jų supratimų, kad prieš juos netektų imtis teisinių priemonių”.
TEPCO, mėginanti suvaldyti didžiausią branduolinė krizę nuo Černobylio atominės elektrinės katastrofos 1986 metais, pareiškė, kad padėčiai Fukušimos jėgainėje, esančioje už maždaug 240 kilometrų nuo Tokijo, stabilizuoti gali prireikti metų ar daugiau.
Bendrovė pareiškė sieksianti ataušinti reaktorius per 6-9 mėnesius, tačiau ekspertai sako, jog tiek laiko vargu ar pakaks.
Šią savaitę TEPCO inžinieriai pradėjo pumpuoti vandenį iš vieno reaktoriaus bloko, siekiant pradėti remontuoti aušinimo sistemas, kurios reguliuoja branduolinio kuro strypų temperatūrą.
Tačiau vandens lygis nepakito, o šis kliuvinys buvo vienas iš daugelio, su kuriais inžinieriai susidūrė nuo krizės pradžios.
Tuo tarpu sprendimas pumpuoti į vandenyną radioaktyvų vandenį kelia didelį nerimą Japonijos kaimynėms.
Prancūzijos branduolinių technologijų milžinė “Areva” pristatys Japonijai valymo stotį, kurioje radioaktyvios medžiagos bus šalinamos iš vandens bendro nusodinimo (koprecipitacijos) metodu, siekiant paspartinti teršalų šalinimą iš Fukušimos jėgainės.
TEPCO tikis, kad šis vandens valymo procesas bus įdiegtas iki gegužės pabaigos, šią savaitę Tokijuje sake “Areva” generalinė direktorė Anne Lauvergeon (An Loveržon).
Anksčiau buvo pranešta, kad trijuose iš šešių Fukušimos reaktorių išsilydė dalis kuro strypų, tačiau TEPCO tvirtina, jog dabartinės padėties dar negalima vadinti visišku reaktorių šerdžių išsilydymu.
Japonijos premjeras Naoto Kanas (Naotas Kanas), kuri opozicija ir netgi jo paties Japonijos demokratų partija (DPJ) griežtai kritikuoja dėl veiksmų per šią krizę, didžiausią šalyje po Antrojo pasaulinio karo, ketvirtadienį atvyko į Fukušimą.
Kaip rodo oficiali statistika, 9 balų žemės drebėjimas ir cunamio banga, kurios aukštis kai kur siekė 15 metrų, šiaurės rytinėje pakrantėje nusinešė daugiau nei 13 tūkst. žmonių gyvybių, o dar dešimtys tūkstančių gyventojų liko be pastogės.
Policija nurodė, kad šios savaitės pradžioje evakuacijos stovyklose tebebuvo apie 130 tūkst. žmonių.