Sveikatos draudimas
Opozicinės Socialdemokratų partijos lyderis Algirdas Butkevičius tvirtina, jog skolos gyventojas už nesumokėtą privalomo sveikatos draudimo (PSD) mokestį priskaičiuotos be teisinio pagrindo.
“Šiuo metu sukeltas ažiotažas dėl privalomo sveikatos draudimo įmokų, mūsų įsitikinimu, neturi teisinio pagrindo. Jei būtų tinkamai išnagrinėti įstatymai ir apsvarstytas jų taikymas, gal nereikėtų dabar Lietuvos žmonėms aiškintis, kurti vis naujų darbo grupių, kurios ieškotų galimybių atskiroms gyventojų grupėms išimčių, bandytų rasti būdus, kaip pateisinti savo veiksmus”, – penktadienį spaudos konferencijoje Seime sakė A.Butkevičius.
A.Butkevičius tvirtina, jog nuo sausio pasikeitus privalomo sveikatos draudimo įmokų mokėjimui nepasikeitė Sveikatos draudimo įstatyme numatytas principas, jog mokestis skaičiuojamas nuo gautų pajamų arba mokamas savanoriškai. Tad, socialdemokrato vertinimu, nepagrįstai valstybės skolininkais paversti niekur nedirbę, tačiau ir savanoriškai draudimo įmokų nemokėję Lietuvos gyventojai.
“Iki praėjusių metų PSD įmokos buvo gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalis, kuri patekusi į Valstybinę mokesčių inspekciją būdavo atskiriama nuo GPM ir pervedama į PSD fondą. Niekam nekilo idėjų, kad mokestį turėtų mokėti ir pajamų negaunantis asmuo”, – sakė A.Butkevičius.
Jo teigimu, pasikeitus įmokų apskaičiavimui ir mokėjimui – atskyrus PSD įmokas nuo GPM – nepasikeičia mokėjimo principas, tad asmuo negaunantis pajamų neturi prievolės privalomai mokėti, tačiau prireikus privalo susimokėti už sveikatos paslaugas.
“Pavyzdžiui, kaip numatoma įstatyme, individualios įmonės, jei jos laikinai neveikia ir atitinkamai neturi pajamų, socialinio draudimo įmokų nemoka. Laikantis nuoseklumo principų, ir sveikatos draudimas privalomas asmenims, kurie gauna pajamas”, – sakė socialdemokratų lyderis.
Premjeras Andrius Kubilius teigia, kad Lietuvoje yra iki 200 tūkst. gyventojų, kurie nemoka už privalomąjį sveikatos draudimą (PSD). Anot premjero, tai yra “didelė valstybės problema”, todėl bus siekiama į privalomojo draudimo sistemą įtraukti kuo didesnį žmonių skaičių.
Valstybinė mokesčių inspekcija neskelbia, kiek žmonių dėl PSD mokesčio tapo valstybės skolininkais.
Privalomojo sveiktos draudimo mokestis siekia 6 proc. gyventojo pajamų. Neturintiems pajamų, pvz. Darbo biržoje nesiregistravusiems bedarbiams, išvykimo nedeklaravusiems emigrantams mokestis skaičiuotas nuo minimalios algos.