Paskutinį kovo savaitgalį – kovo 25 ir 26 d. Baltarusijoje ir Rusijoje vyko precedento neturinčios demonstracijos. Abiejose šalyse protestai apėmė ne vien sostines, bet ir provinciją. Sulaikyti šimtai žmonių. Baltarusijoje nepasitenkinimą įžiebė prezidento Aliaksandro Lukašenkos įsakai dėl vadinamųjų veltėdžių apmokestinimo. Rusijoje į gatves pakvietė Aleksejaus Navalno vadovaujamas Kovos su korupcija fondas.
Protestai Rusijoje vyko daugiau nei 80 miestų ir gyvenviečių. Įvairių šaltinių duomenimis, visoje šalyje sulaikyta arti tūkstančio žmonių. Protestų dingstis – kova su korupcija. Kovo pradžioje Kovos su korupcija fondas (rus. santrumpa FBK) paskelbė tyrimą „Jis jums ne Dimonas“ (tai premjero Dmitrijaus Medvedevo pravardė), parodė to paties pavadinimo filmą. Demonstracijų išvakarėse youtube.com paskyroje filmą buvo pažiūrėję arti 10 mln. žmonių. Tyrimo medžiagoje aprašytas turtas, kuriuo naudojasi D.Medvedevas: prabangios rezidencijos, butai, jachtos. Vienos pastatytos valstybės sąskaita, kitos yra oligarchų dovanotos – faktiškai tai kyšiai.
Per demonstraciją Maskvoje buvo suimtas pats A.Navalnas. Policijos furgoną apsupusi minia skandavo „Gėda!“, „Paleiskite!“, tačiau suimtasis galiausiai buvo išvežtas. Kovo 27-ąją vyko A.Navalno teismas. Jam buvo pateikti kaltinimai pagal Rusijos administracinės teisės pažeidimų kodeksą – esą jis nesilaikęs nustatytos susirinkimų ir demonstracijų organizavimo tvarkos.
Iškart po to jam buvo pateikti kaltinimai pagal kitą to paties kodekso straipsnį, numatantį atsakomybę už pasipriešinimą policijos pareigūnams. Dvi administracinės bylos suteikia teismui galimybę siekti, kad lygtinė kalėjimo bausmė, kuri prieš kelerius metus A.Navalnui skirta vadinamojoje „Yves Rochette“ byloje (A.Navalnas neva padaręs žalą šiai bendrovei) būtų pakeista realia. Šioje byloje nuteistas ir A.Navalno brolis Olegas, kuris šiuo metu atlieka bausmę kalėjime. Antroji administracinė byla užklupo A.Navalno advokatus netikėtai – jie tegavo 5 min. susipažinti su byla.
Kalbėdamas teisme A.Navalnas pareikalavo iškviesti ministrą pirmininką D.Medvedevą – pasak A.Navalno, pagrindinį protestų organizatorių, nes demonstracijų dingstimi tapo premjero korupcija, kurią atskleidė FBK.
A.Navalnui skirta 20 tūkst. rublių bauda, nors pradinė kaltinimo formuluotė numatė areštą. Advokatų teigimu, A.Navalną sulaikę policininkai atgaline data padarė pataisas sulaikymo protokole, kad A.Navalnui būtų galima reikalauti arešto. Galiausiai taip ir atsitiko – teismas jam skyrė 15 parų daboklės.
Daugelyje Rusijos vietų demonstracijos vyko be valdžios leidimo. Maskvoje žmonės tiesiog vaikštinėjo gatvėmis – tokių buvo arti 20 tūkst. Ten sulaikyta apie 700 žmonių – tai daugiau nei per protestus Bolotnajos aikštėje prieš penkerius metus. Sankt Peterburge susirinko apie 8 tūkst. protestuotojų. Iš pradžių jie mitingavo Marso lauke, paskui pajudėjo Rūmų aikštės link. Suimta apie 130 žmonių. Dagestane kovo 26-osios akcijos metu suimta 150 aktyvistų. Policininkai bandė vaikyti protestuotojus Tuloje, Krasnodare, Žemutiniame Naugarde, Tambove, Samaroje, Chabarovske, Jekaterinburge, Lipecke.
Nepaisant demonstracijų masto kovo 26-ąją nė vienas Rusijos valstybinis TV kanalas apie demonstracijas nepranešė. Jų transliaciją internetu surengė kelios žiniasklaidos priemonės, tarp jų radijas „Svoboda“. Transliavo ir FBK, tačiau fondo darbuotojai buvo sulaikyti organizacijos būstinėje.
Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad Kremliuje protestų mastas vertinamas blaiviai. Pasak jo, tai, kad didžioji žiniasklaida neskyrė demonstracijoms dėmesio, – redakcijų ir redaktorių reikalas. D.Peskovas sakė turįs žinių, kad kai kuriems nepilnamečiams buvo mokama už dalyvavimą protestuose.
Kitą dieną, kovo 27-ąją, visoje Rusijoje prasidėjo tolimųjų reisų sunkvežimių vairuotojų streikas. Tai neterminuota akcija, kurios tikslas – išsireikalauti, kad valdžia atšauktų pervežimų apmokestinimo sistemą „Platon“. Nuo balandžio 15 d. įvedami padidinti sistemos tarifai. Sistemos „Platon“ operatorius yra bendrovė, kurios 50 proc. akcijų priklauso Igoriui Rotenbergui, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui artimam žmogui. Valstybė operatoriui kasmet skiria 10,6 mlrd. rublių, pati iš sistemos uždirba iki 40 mlrd. rublių.
Kovo 25-ąją, šeštadienį, Minske ir kituose Baltarusijos miestuose opozicija paminėjo Laisvės dieną. 1918-aisiais tądien buvo paskelbta Baltarusijos Liaudies Respublikos nepriklausomybė. Prezidento A.Lukašenkos valdžia neleido ilgai švęsti, žmones imta suiminėti. Suėmimai tęsėsi ir kitą dieną, nes daug žmonių išėjo į gatves solidarizuodamiesi su tais, kurie buvo suimti. Tarp suimtųjų – pora dešimčių žurnalistų.
Laisvės diena Baltarusijoje minima kasmet, tačiau šįmet tai virto protestu prieš vadinamąjį veltėdžių mokestį. Dėl šio mokesčio Baltarusija nerimsta nuo vasario. Įstatymas, kuriuo jis įvestas, numato, kad kiekvienas oficialiai nedirbantis pilietis kasmet turi sumokėti valstybei apie 200 eurų.
Labai geras straipsnis. Priminė vakar skaitytą straipsnį.
Nuorodos nesimato. Ji čia: http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/ekstremalus-ivykis-vilniaus-rajone-atsauktas-tersalus-baigiama-surinkti.d?id=74212016