Atominės elektrinės
Tokią poziciją J.Potočnikas išsakė ketvirtadienį Budapešte Lietuvos žurnalistų paklaustas, ar ES turi būdų pasirūpinti, kad atominė elektrinė Baltarusijoje netoli Lietuvos sienos būtų statoma pagal visus saugumo reikalavimus.
“Iš esmės man atsakymas yra gana paprastas. Kiekviena šalis turi tai daryti dėl savo pačios piliečių, nes jos pačios interesas yra, kad kiemas būtų saugus”, – sakė Europos Komisijos narys.
“Dabar matome patį geriausią pavyzdį (Japonijoje – BNS), kuris suteikia daugiau nei pakankamai duomenų, kad saugumo reikalavimai poveikio aplinkai vertinimuose yra daugiau nei reikalingi, jei nori jaustis saugus savo paties šalyje su savo paties elektrinėmis”, – kalbėjo J.Potočnikas.
Pasak jo, ES narėms galioja aiškios taisyklės statant atomines elektrines ar panašius objektus ir visiems jiems yra būtino poveikio aplinkai vertinimo (PEV) studijos.
“Žinoma ši aplinkosauginio vertinimo direktyva remiasi pasauline konvencija. Tiksliai nežinau kaip yra jūsų paminėtos šalies atveju, tačiau iš esmės, jei šalis yra pasirašiusi konvenciją, ji turi laikytis jos taisyklių”, – dėstė eurokomisaras.
Lietuvos Aplinkos ministerija Baltarusijai nusiuntė raštą, kad Minsko parengta poveikio aplinkai vertinimo ataskaita dėl šioje šalyje planuojamos statyti atominės elektrinės yra netinkama ir vertinama kritiškai.
Baltarusijai išsiųstame rašte nurodoma, kad PAV ataskaitoje nėra nagrinėjami atominės elektrinės aikštelės pasirinkimo kriterijai ir alternatyvos.
Be to, anot Aplinkos ministerijos, ataskaita nevertina ir neanalizuoja suminės radiacijos žalos masto galimų incidentų atveju. Ataskaitoje taip pat pasigendama išsamių duomenų apie geologines, seismologines ir seismo-tektonines pasirinktos aikštelės charakteristikas, nėra išnagrinėtas panaudoto kuro perdirbimo ir saugojimo klausimas.
Pernai gegužę Lietuvos institucijos jau buvo pateikusios pastabas dėl nekokybiškos PAV ataskaitos, todėl pagal Jungtinių Tautų konvencijos nuostatas Baltarusija privalo surengti viešus svarstymus Lietuvoje ir dvišales konsultacijas.
Rusija ir Baltarusija kovą pasirašė tarpvyriausybinį susitarimą dėl bendradarbiavimo, statant atominę jėgainę Baltarusijoje. Ją Baltarusija planuoja statyti maždaug už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Teigiama, kad 2,4 tūkst. megavatų galios dviejų reaktorių atominę elektrinę Baltarusijoje iki 2018 metų turėtų statyti Rusijos įmonė “Atomstrojeksport”.