Nuolat sklindančios naujienos apie tvyrančią padėtį kaimyninėje Baltarusijoje kraupina. Nors ūgtelėjus kainoms, baltarusiai nebeįperka maisto prekių, degalų ir kitokių prekių, ne visi gyventojai nusiteikę pesimistiškai.
„Respublika” praneša, kad apie esančią padėtį Baltarusijoje, „naujienų kasdien žeria ir Rytų (Rusijos), ir Vakarų žiniasklaida. Atsiliepimai stebinančiai vienodi – tvirtinama, kad Lietuvos pašonėje besiglaudžiančioje valstybėje padėtis yra neapsakomai bloga. Šios savaitės pradžioje imta skleisti informaciją, kad maisto parduotuvėse taip seniai nėra, jog liaudis iš bado gaudo ir valgo kates. Pavojinga turėti tokius kaimynus – plūstels minia, niekas nesustabdys.“
Dienraštis teigia, kad žinios pribloškiančios. „Viena iš paskutinių naujienų – vakar 30-60 proc. pakilo 62 rūšių (iš 96) cigarečių kainos. Dieną prieš tai valstybinis koncernas „Belneftechim“ vidutiniškai 31 proc. padidino degalų kainas. Teisybė, net pakėlus kainas automobilių kuras kainuoja gerokai pigiau nei pas mus, Lietuvoje.
Problema ta, kad cigaretės ir degalai, kaip pranešė žiniasklaida, buvo apskritai dingę iš prekyviečių.“
„Vilniaus diena“ priduria, kad „šalyje, kur vidutinis atlyginimas siekia milijoną rublių (470 litų), 5100 rublių (2,4 lito) kainuojantis benzinas tampa nebeįperkamas. Todėl imituodami variklio gedimą vairuotojai antradienį blokavo Minsko Nepriklausomybės prospektą.“
Tiesa, ši akcija šiek tiek paveikė ir patį A. Lukašenką. Kaip teigia „Vilniaus diena“, „Baltarusijos lyderis pareikalavo nedelsiant nuo ketvirtadienio ryto sumažinti brangiausio benzino kainą iki 4500 rublių ir nuo šiol koreguoti kainas atsižvelgiant į JAV dolerio kursą.“
Deja, padėtis tikrai ne per geriausia. „Respublika“ skelbia, kad „dar iki Baltarusijos nacionaliniam bankui 56 proc. devalvuojant baltarusišką rublį JAV dolerio atžvilgiu, kilo maisto, pramoninių prekių kainos. Nenustojo jos augti ir po devalvacijos. Kainų pokyčiai didėjimo linkme būdavo fiksuojami net keliskart per dieną. Pasak ekspertų, metų pabaigoje infliacija Baltarusijoje gali siekti fantastinius 40 proc.
Jei tikėtume žiniasklaida, krizė beveik akimirksniu bedarbiais pavertė beveik 600 tūkst. baltarusių.”
„Vilniaus diena“ priduria, kad turguose tvyro ramybė. „Labiausiai išaugusios kainos Baltarusijoje palietė smulkiuosius verslininkus, daugiausia besiverčiančius prekyba drabužiais, avalyne, skalbimo milteliais ir kita užsienio produkcija. Nors rublio kursas stabilizavosi, eiliniai baltarusiai nebeįperka prabangos prekėmis tapusių užsienio gaminių.“
Tačiau, kaip teigia „Respublika“, „dauguma prie Baltarusijos ir Lietuvos sienos esančiame Medininkų pasienio poste kalbintų baltarusių vakar „Respublikai“ teigė, kad dėl krizės nepriteklių beveik nepajuto. Tiesa, buvo ir tokių, kurie sakė, kad gerai apie savo tėvynę atsiliepiantieji baltarusiai taip elgiasi ne iš gero gyvenimo – esą jie bijo diktatoriumi vakariečių vadinamo Baltarusijos prezidento Aleksandro Lukašenkos režimo represijų.“