Prekyba
Vilniaus “Akropolis” jau jaučia pastarųjų mėnesių Baltarusijos valiutos krizę – pirkėjų iš šalies kaimynės pradėjo mažėti kovą, o dabar jų skaičius, palyginti kad ir su praėjusių metų pabaiga, yra daugiau negu per pusę mažesnis.
“Tai – gana tikslūs duomenys, nes yra ne iš piršto laužti, mes skaičiuojame remdamiesi firmų, pasienyje grąžinančių mokesčius iš ES teritorijos išvykstantiems pirkėjams, kaupiama statistika”, – teigia Vilniaus “Akropolio” valdytojas Česlovas Urbonavičius.
Anot jo, baltarusių pirkėjų taip staiga sumažėjo dėl to, kad savo šalyje dėl valiutų krizės jiems sudėtinga išsikeisti uždirbamus Baltarusijos rublius į JAV dolerius arba eurus. “Pas mus išsikeisti pinigų jie irgi negali – pavyzdžiui, nė vienas “Akropolyje” veikiantis komercinis bankas šalies kaimynės rublių nesuperka”, – tvirtina jis.
“Swedbank Markets” tarnybos vadovas Lietuvoje Tomas Andrejauskas sako, kad bankai nesuperka vadinamųjų minkštųjų valiutų, nes jų paprasčiausiai neturėtų kur realizuoti. “Bankinių santykių su Baltarusija mes neturime – tai kur dėtumėm tuos grynus rublius?” – aiškina jis.
Č.Urbonavičius nostalgiškai prisimena “baltarusiškus” laikus, kai per dieną “Maximoje” kaimynai nupirkdavo po tris keturis vytintus ispaniškus kumpius, negailėdavo pinigų buitinei technikai, drabužiams, avalynei. “Skaičiumi jų nebūdavo labai daug, bet tai – tikrieji klientai, kurie čia atvažiuoja pirkti, o ne pasivaikščioti”, – sako jis.
O štai naudotų automobilių prekeiviai vis dar džiaugiasi baltarusių aktyvumu. “Jie sudaro daugiau negu pusę visų pirkėjų”, – teigia Kauno automobilių turgaus direktorius Valentinas Naujanis. Baltarusiai skuba, nes nuo liepos įsigalios bendra jų šalies muitų sąjunga su Rusija ir Kazachstanu, tad iš ES įvežami automobiliai smarkiai pabrangs. “Dolerių trūkumu jie taip pat nesiskundžia – ir perka, ir vėliau Rusijoje arba pas save parduoda už valiutą”, – paaiškina pašnekovas.
Tuo tarpu mito apie prabangius butus Vilniuje šluojančius baltarusius, kurie už tai gauna Šengeno vizą, patvirtinti neišeina. “Kartkartėmis koks butas parduodamas, paprastai – brangus ir prabangus. Tačiau kad tai būtų bumas – tikrai nepasakyčiau. Nėra taip, kad baltarusiams nustojus pirkti butus Vilniuje, rinka tai labai pajustų”, – sako nekilnojamojo turto bendrovės “Ober-Haus” vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.