2010 Birželio 01

Energetika

Baltijos plėtros forume prezidentė pabrėžia alternatyvų energetikoje svarbą

veidas.lt

Baltijos jūros regiono Davosu vadinamą Baltijos plėtros forumą antradienį atidariusi prezidentė Dalia Grybauskaitė pabrėžė alternatyvų energetikoje siekį, energetinio bendradarbiavimo ir inovacijų svarbą.

“Tai būtų, tos aktualijos, kurias paminėjau savo kalboje – energetika, kuri turėtų apjungti regioną ir mus sujungti su likusia Europa, ko dar nėra”, – po atidarymo ceremonijos žurnalistams sakė prezidentė.

Pasak prezidentės, alternatyvų energetikoje būtina siekti ir dųjų, ir kituose sektoriuose.

“Pirmiausia mums reikalinga bet kokia energetinė alternatyva, ne tik dujų, bet kokia, bet, aišku, ir dujų. Kalbamės su Europos Komisija, neseniai esu gavusi patvirtinimą iš EK pirmininko J.M.Barroso, kad dujų jungčiai su Lenkija bus skirtos europinės lėšos”, – sakė D.Grybauskaitė.

“Taip pat mes kalbame apie skalūnų vystymą, suskystintųjų dujų terminalą. Tai didžiulė konkurencija Rusijos dujoms, nes per suskystintųjų dujų terminalą galime atsivežti dujas iš viso pasaulio”, – pridūrė šalies vadovė.

Ji pažymėjo, kad Baltijos šalys labai kenčia dėl energetinės izoliacijos, o Baltijos energetikos rinkos sukūrimas – vienas svarbiausių tikslų siekiant išsiveržti iš izoliacijos. Pasak D.Grybauskaitės, Lietuva planuoja įgyvendinti Europos Sąjungos 3-iąjį energetikos paketą dujų rinkoje.

“Kadangi Lietuvoje nėra veikiančios dujų rinkos, dujų kainos yra 38 procentais didesnės negu Vokietijoje. Imamės priemonių šiai padėčiai keisti. (…) Be ryžtingų veiksmų tradiciniuose energetikos sektoriuose, privalome aktyviau plėtoti alternatyviąją energetiką”, – sakė prezidentė.

Pagrindinės nišos veikti Lietuvos valdžios atstovams ir verslui, jos nuomone turėtų būti pati Baltijos jūra – žvejyba, turizmas, transporto išvystymas, inovacijos, mokslas ir tyrimai.

“Tai pagrindiniai prioritetai, kurie kaip nišos visam Baltijos regionui ir Lietuvai taip pat. Tiesiog reikia pasinaudoti jomis, tai objektyvi terpė, kurioje gyvename ir pasistengti, kad nebūtume atsilikėliai. (…) Galime pajudėti ir iniciatyvos turime, tiesiog norėčiau jus visus pakviesti, kad truputį optimistiškiau save vertintumėme. Galbūt cinizmo turime turėti mažiau, labiau savimi reikia pasitikėti. Esame išsilavinusi tauta, ir daug ką galime parodyti”, – sakė D.Grybauskaitė.

Sakydama atidarymo kalbą “Baltijos Davosu” vadinamame Baltijos plėtros forume prezidentė pasidžiaugė, kad šis forumas vyksta jau 19-us metus ir kad “globaliame pasaulyje ir globalių problemų apimtyje mes iki šiol gebame rasti ir regioninius sprendimus.

“Po vieną mes sėkmingi būti nebegalime, galime būti sėkmingi tik būdami kartu”, – kalbėjo prezidentė.

D.Grybauskaitė paragino visas regiono valstybes suvienyti ne tik politines pastangas, bet ir materialinius išteklius Baltijos jūrai išsaugoti.

“Pradedant nuo per karus paskandintų sprogmenų ir amunicijos neutralizavimo, baigiant retų gyvūnijos ir augalijos rūšių apsauga. Baltijos jūra yra mūsų pasididžiavimas, identiteto dalis. (…) Kartu tai ir pati jautriausia, lengviausiai pažeidžiama jūra. Jos trapiai ekosistemai iškilęs didžiulis pavojus dėl nepaprastai intensyvios ekonominės veiklos”, – pabrėžė D.Grybauskaitė.

Baltijos plėtros forume dalyvauja Baltijos šalių, Norvegijos ir Suomijos ministrai pirmininkai, Lietuvos ir Danijos užsienio reikalų ministrai, Švedijos ūkio ir energetikos ministrė, Europos Komisijos prezidentas Jose Manuelis Barroso (Žozė Manuelis Barozu), Pasaulio prekybos organizacijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Rufus Yerxa (Rufusas Jerksa), stambių Baltijos jūros šalių energetikos, konsultacijų ir kitų įmonių, asocijuotų verslo struktūrų, tarptautinių finansinių institucijų vadovai, mokslo institucijų analitikai.

Antradienį ir trečiadienį Lietuvoje taip pat vyksta Baltijos jūros valstybių tarybos posėdis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...