2011 Liepos 12

Baltijos šalių rinkos pasidavė pasaulyje vyraujančiam nervingumui

veidas.lt

. Kita vertus, Baltijos šalių rinkos tendencijos ne ką tesiskyrė nuo Šiaurės šalių biržose fiksuotų pokyčių.

„Procesas šiek tiek priminė falstartą – investuotojai pirmame ketvirtyje vis dar bėgo į priekį, nors starto šūvio taip ir nepasigirdo. Lūkesčiai ir optimizmas atsidūrė toli priekyje prieš fundamentalius ūkio pokyčius, abejonių dėl ekonomikos augimo tvarumo vis daugėjo, todėl tiek Šiaurės, tiek Baltijos šalių rinkose vyko natūrali kainų korekcija. JAV skolos problemos dar labiau pakirto tikėjimą pasaulinės ekonomikos perspektyvomis,  todėl gali būti, jog antrajame metų pusmetyje stebėsime panašų rinkų nervingumą.

Guodžia tai, kad Baltijos šalių įmonės nemažina eksporto apsukų ir tai veikia kaip draudimas nuo vidaus rinkos stagnacijos. Eksportas lėmė tai, kad vartojimo prekių indeksas „Enskilda VPI“ per pusmetį ūgtelėjo 17,2 proc., tuo tarpu pirmąjį ketvirtį sėkmingai į viršų besiropštęs mažmeninės prekybos indeksas „Enskilda MPI“ per pusmetį prarado 6,7  proc. vertės. Tiesa, reikėtų pažymėti, kad šio indekso pokyčiui reikšmingos įtakos turėjo ant bankroto slenksčio atsidūrusios bendrovės „Baltika“ situacija“, – komentavo „SEB Enskilda“ Lietuva asocijuotasis direktorius Artūras Gegužis.

Pasak  jo, optimizmo dėl eksporto perspektyvų nemažina daugiau ar mažiau stabilūs Europos biržų indeksai. Per pusmetį kilo tokie svarbūs sektoriai kaip statybos ir vartojimo prekių, antrame ketvirtyje teigiamas tendencijas demonstravo mažmeninės prekybos įmonės. „Augimas nebuvo labai reikšmingas, tačiau Europos rinkoje ir vertės mažėjimas buvo mažesnis nei Baltijos ar Šiaurės šalyse. Daugiausiai prarado bankai ir laivininkystė, tačiau ir šie indeksai mažėjo vienaženkliu skaičiumi. Pažymėtina, kad visose rinkose smuko komunalinių paslaugų įmonių vertė. Tendencijas lėmė brangstantys energetiniai ištekliai, o tai, savo  ruožtu, yra pavojaus signalas ir kitiems sektoriams, kuriuos energijos brangimas veikia netiesiogiai“, – sakė A.Gegužis.

Tačiau gera naujiena yra ta, jog absoliuti dauguma sektorių ir atskirų įmonių Baltijos šalių rinkoje vis dar lieka gerokai nuvertintos, palyginti su pasirinktu atskaitos tašku – 2007 metų liepa.  Gerokai pakilo  tik chemijos, medienos ir popieriaus bei paslaugų naftos pramonei įmonės, beveik pasiekė buvusią vertę farmacijos sektoriaus indeksas „Enskilda FI“ ir telekomai (TEO LT), tačiau visi kiti dar turi daug erdvės augimui.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...