2011 Spalio 31

Baltijos šalių rinkos siunčia žinią: „Žemyn!”

veidas.lt

Jei antrąjį šių metų ketvirtį Baltijos šalių rinkos mėgino ieškoti savojo kelio ir stengėsi nepasiduoti pasaulyje plintančiam pesimizmo virusui, tai trečiąjame klusniai pasuko ten pat, kur ir visi kiti – žemyn.

Visi aštuoni SEB Enskilda“ Baltijos šalių sektoriniai indeksai sparčiai smuko ir šiuo požiūriu procesas niekuo nesiskyrė nuo Šiaurės šalių ir pagrindinių Europos biržų. Tiesa, trečiame ketvirtyje vartojimo prekių indekso „Enskilda VPI“ vertė mažėjo vos 0,8 proc. ir tai rodo, kad vidaus rinka, taip sunkiai atsigaunanti po pirmosios krizės bangos, nenori lengvai pasiduoti prastėjančioms vartotojų nuotaikoms, o investuotojai šias pastangas vertina.

Apibendrinant reikėtų konstatuoti, kad Baltijos šalių sektoriniai indeksai gana tiksliai atspindėjo tai, kas ir šiuo metu vyksta Šiaurės šalių ir kitose Europos biržose bei realiame sektoriuje. Ir tai yra svarbus indikatorius, nes pačių indeksų vaidmuo kiek pakito. Jeigu anksčiau biržų indeksai buvo ekonominio ciklo krypties ankstyvieji pranašai, tai dabar pokyčiai biržose nemaža dalimi nulemia realaus sektoriaus priimamus sprendimus ir, atitinkamai, ekonominio ciklo kryptį. Lūkesčiai tampa vis svarbesni makroekonominiams procesams, o šiuolaikinės informacijos sklaidos galimybės realųjį sektorių verčia lūkesčių įkaitu. Kitaip tariant, indeksai šiandien ne tik prognozuoja – jie formuoja ekonomikos tendencijas”, – komentavo “SEB Enskilda” asocijuotasis direktorius Artūras Gegužis.

Pasak jo, pagrindinėse biržose indeksų kryptis diktuoja valstybių skolos problemos, neapibržėtumas ir tiesiog nesugebėjimas susitarti sprendžiant bendras makroproblemas. Ypač nukentėjo į reikšmingas kapitalines investicijas orientuotas (kapitalui imlios) šakos – statybų, automobilių, inžinerijos pramonė. Statybų indeksas „Enskilda SI” per tris mėnesius prarado net 30,7 proc. vertės, Šiaurės šalių biržų statybos sektoriaus akcijos smuko 23 proc., o pagrindinėse Europos biržose – 11 proc.

Bankai Europos rinkose prarado daugiausia – 28,6 proc. vertės. Baltijos šalių „Enskilda BI“ bankų indeksas sumenko 21,5 proc. „Tai suprantama, nes bankų aktyvuose yra labai daug abejotinos vertės valstybių skolos popierių. Be to, dėl prastėjančios pasaulinės makroekonominės aplinkos bankai taip pat kenčia, nes būdami ekonominio organizmo kraujotakos sistema, jie negali „jaustis“ gerai, jei visas organizmas serga“, – sakė A.Gegužis.

Užsienio rinkose daug vertės prarado laivininkystės indeksai – tai susiję su lūkesčiais, kad tarptautinės prekybos apimtys menks.

Palyginti nedaug pigo maisto ir gėrimų pramonė. „Enskilda MGI“ indeksas prarado 13,8 proc., Europoje šio sektoriaus akcijos atpigo 4 proc. Tiesa, Šiaurės šalyse sektoriaus krytis buvo reikšmingas – 28,1 proc. tačiau čia pokyčius lėmė 40 proc. atpigusios „Carlsberg“ akcijos (sudaro apie 20 proc. indekso vertės) ir pingančios ne geriausius laikus išgyvenančių žuvies bei jūros gėrybių perdirbimo bendrovių akcijos.

Įdomu tai, kad per trečią ketvirtį visose stebimose rinkose buvo vienas vienintelis indeksas, kurio vertė kilo – Šiaurės šalių biržose listinguojami telekomai. Tiesa, jo vertė augo vos 0,4 proc., tačiau net ir toks menkas augimas yra išskirtinis dalykas juodųjų lūkesčių laikotarpiu. „Telekomai apskritai yra gana atsparūs ekonomikos ciklams ir netikėtoms krizėms, todėl ši tendencija tiesiog patvirtino jų statusą“, – pažymėjo „SEB Enskilda“ asocijuotasis direktorius.

Europos biržose tradiciškai atsparus išliko farmacijos sektorius, kurio indeksas sumenko 3,2 proc. IT ir technologijų indeksas prarado vos 0,5 proc. vertės. Dar daugiau – technologijų sektoriaus indeksas yra vienintelis, kuris, palyginus su 2007-ųjų liepa, Europos biržose augo. Ir augimas, beje, ne toks jau menkas – 12,1 proc. Tuo tarpu statybos sektoriaus įmonių indekso reikšmė, lyginant su tuo pačiu laikotarpiu, sumažėjo 76,9 proc.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...