2014 Liepos 15

Banguotas Pilkojo Lapino gyvenimo kelias

veidas.lt


Eduardas Ševardnadzė, paskutinis Sovietų Sąjungos užsienio politikos architektas, vėliau tapęs Gruzijos prezidentu, mirė šį pirmadienį eidamas 86-uosius metus. Pilkuoju Lapinu vadintas ir nevienareikšmiškai vertintas politikas paliko ryškų pėdsaką tarptautinėje politikoje.

Deja, būdamas Gruzijos vadovu, jis paslydo ant to, su kuo pats kovojo: per 2003-iųjų Rožių revoliuciją buvo priverstas pasitraukti dėl korupcijos ir balsų klastojimo skandalo.
Eduardas Ševardnadzė gimė 1928-aisiais Vakarų Gruzijos provincijoje, mažame Mamati kaimelyje. Jo tėvas – mokytojas – buvo ištikimas komunistų partijos pareigūnas, šiuo keliu pakreipęs ir savo sūnų. Nepaisant motinos, kuri tikėjosi, kad penktasis jos vaikas taps gydytoju, nepritarimo savo vyro bei sūnaus dalyvavimui komunistų partijos struktūrose, būdamas dvidešimties E.Ševardnadzė įstojo į Gruzijos komunistų partiją ir pradėjo politinę karjerą.
Jis nuosekliai kilo į vis aukštesnes ir svarbesnes pareigas. Tik sukrėstas garsiosios SSRS vadovo Nikitos Chruščiovo „slaptosios kalbos“, atskleidusios stalinistinio režimo žiaurumus, bei 1956-ųjų įvykių Budapešte, E.Ševardnadzė keleriems metams buvo atsitraukęs nuo politikos. Į ją grįžo tapdamas pirmuoju Tbilisio miesto rajono partijos sekretoriumi ir pasižymėjo kaip kovotojas su korupcija, atskleidęs tuometinio Gruzijos sostinės vadovo Otario Lolašvilio sukčiavimo atvejus. Tai leido jaunajam politikui būti pastebėtam, ir 1965-aisiais jis buvo paskirtas Gruzijos SSR vidaus reikalų ministru – į vieną įtakingiausių politinių postų tuometinėje Gruzijoje.
Eidamas šias pareigas E.Ševardnadzė pradėjo vykdyti antikorupcijos kampaniją visos Gruzijos mastu: pro jo pirštus neprasprūdo nei komunistų partijos veikėjai, nei vyriausybės ar KGB atstovai. Kova su milžiniška juodąja rinka atvėrė vartus naujoms galimybėms: 1972-aisiais sovietų vyriausybė paskyrė E.Ševardnadzę Gruzijos komunistų partijos pirmuoju sekretoriumi, kuriuo būdamas jis toliau turėjo tęsti kovą su korupcija, įsišaknijusia prieš tai valdant Vasiliui Mžavanadzei.

Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 272014″ bei įvedę gautą kodą.

Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-27-2014-m

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...