Iki 2008-ųjų pavasario Rokiškyje veikusi baldų gamybos bendrovė “Videlena” laikyta sėkminga įmone, mat visą savo produkciją eksportuodavo į Vakarus ir pasiekdavo 6 mln. Lt apyvartą.
Bendras įmonės turtas siekė 4,6 mln. Lt, bet šių metų rudenį bankas “Swedbank” bendrovės turtą už 0,5 mln. Lt pardavė “Ikea” antrinei įmonei “Multimeda”. Šiandien buvusios įmonės akcininkė Vida Berūkštienė tebemina teismų slenksčius ir visų kreditorių vardu siekia prisiteisti per 2,6 mln. Lt. Šie pinigai būtų grąžinti įmonei pinigus skolinusiems, savo turtu laidavusiems žmonėms, kurie niekaip nebūtų patikėję, kad bendrovė sužlugs dėl banko klaidos arba netgi tyčinio piktnaudžiavimo.
“Viskas prasidėjo 2008 m. gegužę, kai iš “Swedbanko” gavome pranešimą, jog mums yra nutraukiama 800 tūkst. Lt limito faktoringo sutartis dėl to, kad mes turime neva didelių įsipareigojimų. Mus informavo, kad tie įsipareigojimai esą siekia net 4 mln. Lt, nors anksčiau bankas nieko apie tai nesakė. Taigi bankas reikalavo laiduoti asmeniniu turtu, kuriuo laidavome, o po dviejų dienų neva mūsų turimi įsiskolinimai buvo panaikinti. Fiktyviai sukurtu dokumentu bankas parodė, kad mes grąžinome per 3,6 mln. Lt. Jeigu mes tiek pinigų būtume turėję, tikrai nebūtume naudojęsi banko faktoringo paslaugomis, tai banko buvo padaryta fiktyviai”, – mano V.Berūkštienė.
O pabaiga liūdna – “Swedbank” delsė panaikinti pasibaigusios faktoringo sutarties limitą, todėl įmonė bankrutavo. Pasak V.Berūkštienės, paskolos grąžinimo bankui dokumentai rodo, kad jau nuo 2004-ųjų įmonei buvo skaičiuojamos palūkanos nuo sumų, kurių bendrovė niekada nebuvo gavusi.
Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos valdybos narys Saulius Žilinskas sako, kad “Videlena” – viena iš tų “medinukų”, kurių visą verslo šaką skandinaviški bankai kirto nesidomėdami atskirų įmonių perspektyvomis. “Sakoma, kad prie krizės privedė žmonių godumas, bet kur kas godesni vis dėlto buvo bankai. Nuspręsdavo kažkur Skandinavijoje, kad atskiros verslo šakos Lietuvoje nebegali būti kredituojamos, ir čiaupas aklinai užsukamas”, – sako S.Žilinskas.
Nukentėjusiųjų nuo bankų asociacijos duomenimis, bendrovės “Videlena” atvejis Lietuvoje neturi precedento, todėl kelia nerimą daugeliui kitų verslininkų. Jų vertinimu, skaudžiausi atvejai kaip tik ir yra tada, kai savo asmenines lėšas praranda asmenys, kreditavę įmones, kurios buvo priverstos bankrutuoti bankams neteisėtai prirašius neegzistuojančias skolas. Taip pat nukentėjo ir žmonės – laiduotojai, nes sutarčių sąlygos suteikia bankui visas teises disponuoti fizinių asmenų asmeniniu turtu.
kol musu vyriausybe sedi skandinavisku baku kiseneje, tol jie ir gali daryti toki bezpridiela. Normalioje salyje teismas uz toki bajari is banko ne tik priteistu patirtus nuostolius, bet ir galimai neuzdirbtus pinigus ir t.t.
dekui bedantei valstybei ir teismams..