2010 Balandžio 10

Žemės ūkis

Be ES lėšų žemės ūkis netobulėtų

veidas.lt

Kiaulių augintojas Kazimieras Baginskas verčiasi ne tik gyvulininkyste – jis dar valdo 200 ha žemės, gamina pašarus, yra įrengęs mėsos perdirbimo cechą ir dešimt prekybos taškų. “Jei ne ES parama, manęs šitame versle, ko gero, jau nebūtų. Juk kiaulienos supirkimo kaina visoje ES vienoda, o vakariečių ūkiai kur kas modernesni, mes jų nesugebėtume vytis be išorinės paramos”, – neslepia pašnekovas.

Pasak jo, dabar lietuvių gaunama parama, nors ir mažesnė nei ES senbuvių, leidžia sparčiai juos vytis. Žemės ūkio ministerijos duomenimis, ES parama Lietuvos žemės ūkiui sudaro apie 25 proc. visų jo pajamų.

“Be ES paramos Lietuvos kaime būtų liūdna. Jei ne tiesioginės išmokos, šiandien pat turėčiau pasiduoti”, – antrina ir javų augintojas R.Juodeikis. Be to, ES per kaimo plėtros programas skiriama parama naujai žemės ūkio technikai įsigyti leido visiškai atnaujinti technikos garažą, o tai padidino jo ūkio produktyvumą. “Apskritai kaime nieko nebepasieksi, jei nesidomėsi naujovėmis. Technika kasmet vis efektyvesnė, naujų javų veislių, trąšų rūšių – šimtai”, – sako jis.

Jis su nerimu laukia 2014-ųjų, kai pasibaigs dabar galiojančios ES kaimo rėmimo politikos terminas, ir, kaip prognozuojama, gali būti mažinamos arba visai naikinamos tiesioginės išmokos ūkininkams. “Bet aš nenoriu tikėti, kad jos bus panaikintos – dėl to pabrangę europietiški grūdai išnyktų tarp pigesnės Kinijos, Indijos produkcijos, o Europą ištiktų ekonominė katastrofa”, – mano Lietuvos ūkininkas.

Iš pieno pardavimo besiverčiantis R.Vitkauskas įžvelgia ir kitą ES paramos pusę – pradėjus jai plūsti, pabrango žemės nuoma, trąšos, grūdai, o štai pieno supirkimo kainos priklauso ne nuo gamybos sąnaudų, o nuo tarptautinės rinkos svyravimų.

“Prieš dešimt metų viską gaminau pigiau, o pardaviau panašiai už tiek, kiek dabar, tad sunku būtų tvirtinti, kad ES finansavimas yra vienareikšmiškas gėris”, – svarsto jis. Tačiau ir šis ūkininkas džiaugiasi, kad už paramos lėšas galėjo gerokai modernizuoti savo valdas.

Galvijų augintojas pastebi, kad žemės ūkis yra stabiliausias Lietuvos ekonomikos sektorius. “Visas perku-parduodu verslas kaip staiga pakilo, taip staiga ir subliūško. O mes buvome ir likome ūkininkai – arti žemės, be didelių svaigimų. Prieš kelerius metus atrodėme vargšai, o dabar jau, žiūrėk, siektinas pavyzdys”, – juokiasi pašnekovas.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...