Darbas
Darbą praradę gyventojai nenoriai imasi individualios veiklos, o dar rečiau pasiryžta kurti įmones. Lietuvos darbo biržos (LDB) duomenimis, 2010 m. veiklą pagal verslo liudijimą šalyje pradėjo maždaug dešimtadalis LDB registruotų bedarbių – 33,3 tūkst. Šių metų pradžioje norinčiųjų dirbti individualiai šiek tiek pagausėjo ir pagal verslo liudijimą vien sausį nuosavos veiklos ėmėsi apie penki tūkstančiai bedarbių.
“Vilniuje šiemet sausį ir vasarį daugiau nei pernai bedarbių įsigijo verslo liudijimus. Tam įtakos turėjo ir 2010 m. liepą įsigaliojusios subsidijos bedarbiams, pradedantiems individualią veiklą pagal verslo liudijimą. Tačiau kur kas populiaresnis yra samdomasis darbas”, – komentavo Vilniaus teritorinės darbo biržos direktoriaus pavaduotoja Bronislava Sabina Katinienė.
Nuo pernai liepos veiklos su verslo liudijimu pasiryžusiems imtis bedarbiams kiekvieną mėnesį pradėta mokėti 200 Lt subsidija verslo liudijimui įsigyti ir valstybinio socialinio draudimo įmokų išlaidoms apmokėti. Pernai per pusmetį LDB patenkino 6247 prašymus kompensuoti verslo liudijimo įsigijimo išlaidas, o šiemet vien per sausį – 2367.
Pasitaiko ir sektinų pavyzdžių, kai darbo netekę lietuviai ne tik susikuria sau darbo vietą, bet įdarbina ir kitų bedarbių. Už tai, kad be jokių subsidijų įdarbino keturis bedarbius, bendrovės “Amvista” direktorius Marius Lukaševičius gavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei LDB apdovanojimą. M.Lukaševičius tapęs bedarbiu pernai ėmėsi verslo – įsteigė valymo paslaugų įmonę. Metus veikiančioje įmonėje dabar dirba 13 darbuotojų. “Darbo neturėjau tris mėnesius.
O mintis kurti tokią įmonę kilo dėl to, kad turėjau šioje srityje patirties – prieš tai valymo paslaugas teikiančioje įmonėje dirbau padalinio vadovu, tačiau per krizę vyko struktūriniai pertvarkymai ir man pasiūlė kitas pareigas už gerokai mažesnį atlyginimą. Mintis pradėti savo verslą gana greitai atsirado, nes neturėjau kitos išeities”, – pasakojo M.Lukaševičius.