2010 Gegužės 11

Nedarbas

Bedarbių armija šluoja pievas ir miškus

veidas.lt

"Veido" archyvas

Miško gėrybių supirkėjai prognozuoja, kad šiemet darbo netekę žmonės bus itin aktyvūs grybų ir uogų rinkėjai

“Sraigių rinkėjų šiemet padaugėjo vos ne tūkstančiu procentų. Iš kaimų atvykę žmonės pasakoja, kad ankščiau kaime sraiges rinkdavo trys žmonės, o dabar – trisdešimt trys. Niekada gyvenime nebuvo, kad mūsų įmonės teritorijoje susidarytų eilės, ir žmonėms tektų laukti po tris keturias valandas, kad galėtų priduoti sraiges. O dabar taip yra”, – didžiuliu rinkėjų aktyvumu stebisi Druskininkuose įsikūrusios įmonės “Hesona”, iš gyventojų superkančios vynuogines sraiges, rinkodaros direktorius Richardas Barkas.

Gegužės pirmąją prasidėjęs sraigių rinkimo sezonas išviliojo į laukus kaip niekada daug lietuvių – akivaizdu, kad didėjant nedarbui norinčiųjų išnaudoti menkiausias progas užsidirbti šiemet ypač daug.

Tokią pat tendenciją stebi ir kitos sraigių perdirbimo įmonės – “Camargo” gamyklos direktorius Marius Andrijauskas: “Palyginus kelerių metų tendenciją matyti, kad rinkėjų aktyvumas dabar kelis kartus didesnis. Net negalime tiek priimti sraigių, kiek mums gali atnešti”.

Vien per pirmą dieną, kai iš įmonės supirkimo punktų visoje Lietuvoje sunkvežimiai ėmė vežti sraiges į “Camargo” būstinę, darbuotojai suskaičiavo apie 50 tonų – beveik šeštadalį viso planuojamo supirkti kiekio. O juk vos prieš trejus ketverius metus perdirbimo įmonės du mėnesius plačiai atvėrusios duris laukdavo sraigių, tačiau žmonės jų atnešdavo mažiau, nei būdavo planuojama supirkti.

Sraiges superkančių įmonių atstovai sako, kad prieš porą metų rinkėjas paprastai atnešdavo parduoti kibiriuką sraigių – 10–15 kg, o dabar vienas žmogus pristato 80–100 kg. Nedarbas keičia ir sraigių rinkėjo profilį. “Palyginti su ankstesniais metais, rinkėjų kontingentas pasikeitė: anksčiau šia veikla užsiimdavo vaikai, pensininkai, kaimo gyventojai, o dabar automobiliais atvažiuoja ištisos šeimos, pririnkusios 100–150 kg. Matyt, daugiau šeimos narių, darbingo amžiaus žmonių eina rinkti sraigių”, – pokyčius vardija M.Andrijauskas.

Praėjusios savaitės pradžioje sraigių supirkimo kainos įmonėje Camargo” svyravo 1–1,3 Lt už kilogramą, o “Hesonoje” – 1,5–2 Lt. Deja, šis pajamų šaltinis netrukus išseks. Dėl didelio rinkėjų antplūdžio bendrovių vadovai planuoja sraigių surinkimą stabdyti gerokai ankščiau, negu privalėtų. Vynuoginių sraigių rinkimo sezonas Lietuvoje trunka iki liepos 1 d. “Hesonos” rinkodaros direktorius prognozuoja, kad jei sraiges žmonės neš taip aktyviai kaip per pirmąsias dienas, reikiamą kiekį jie turės jau šios savaitės pradžioje, o “Camargo” vadovas mano, kad stabdyti supirkimą teks gegužės 15–20 d. Vėliau įmonės užsiims sraigių perdirbimu, o paruošta produkcija keliaus ant prancūzų ir belgų stalų.

Intensyvesniam sezonui ruošiasi ir uogų bei grybų supirkėjai. Bendrovės “Girios” direktorius Modestas Masevičius spėja, kad šiemet sulauks panašiai tiek pat miško gėrybių rinkėjų kaip pernai. “Pernai supirkimo kainos nukrito apie 30 proc., bet žmonės ėjo rinkti ir už mažą kainą – atneštų miško gėrybių kiekiai, palyginti su 2008 m., padidėjo dvigubai. Tai iš dalies galėjo lemti ir pernai buvęs gausus uogų derlius. Koks jis bus šiemet, sunku prognozuoti”, – tvirtina verslininkas.

Iš miško gėrybių anksčiausiai, apie birželio 20 d., pasirodys voveraitės, liepą prisirps mėlynės, rugpjūtį ateis laikas bruknėms ir baravykams, o rugsėjo viduryje – spanguolėms.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...