Savaitgalį kviečia Birštonas – lietuviškojo džiazo Meka.
Tris savaitgalio dienas truksiančiame Birštono džiazo festivalyje numatyti šeši koncertai, o juose – 19 pasirodymų. Dalyvaus keturi orkestrai – iš viso net pora šimtų muzikantų. Vėl laukia jau tradicija tapęs Vilniaus kolegijos studentų, vadovaujamų Vladimiro Čekasino, pasirodymas. O Nedą šį kartą scenoje lydės Vilniaus džiazo orkestras, kurį iš garsių sostinės muzikantų subūrė Remigijus Rančys.
Džiaziniai sugrįžimai
Birštono džiazo festivalį galima būtų vadinti ir savaite vėliau prasidėsiančio muzikos festivalio „Sugrįžimai“ išvakarėmis, mat čia pasirodys daug jaunų, užsienyje mokslus ragavusių muzikantų. Vokalistė Indrė Dirgėlaitė mokėsi J.Sibeliaus muzikos akademijoje Helsinkyje ir Stokholmo karališkojoje muzikos akademijoje, gitaristas Pranas Kentra mokslus krimto Princo Klauso konservatorijoje Olandijoje, saksofonininkas Liutauras Janušaitis – pirmasis lietuvis, baigęs Berklio muzikos koledžą Bostone, jo kolega Remigijus Renčys studijavo Amsterdamo konservatorijoje, o trimitininkas Dominykas Vyšniauskas – ne tik Amsterdame, bet ir Niujorko „SUNY Purchase College“.
Užsienio muzikantai Birštone dažniausiai pasirodo kartu su draugais lietuviais. I.Dirgėlaitė į pagalbą pasitelkė švedų kontrabosininką Johaną Lindbomą. Liudas Mockūnas – danų būgnininką Stepheną Pasborgą, prancūzų gitaristą Marcą Ducret ir klavišininką Paulą Brousseau. Kęstučiui Vaiginiui kompaniją palaikys amerikiečių pianistas Davidas Berkmanas, turkai Kaganas Yildizas ir Feritas Odmanas. Klavišininkas Aurelijus Ščiuka į svečius pasikvietė australų saksofonininką Brandoną Alleną, amerikietį bosininką Shane’ą Allessio ir britų būgnininką Andy Ballą. P.Kentra laukia draugų iš Bulgarijos Dimitaro Karamfilovo ir Stefano Goranovo, o Artūras Anusauskas – italų trimitininko ir kompozitoriaus Marco Tamburini. Saksofonininkas Janas Maksimovičius scenoje pasirodys su šveicarų džiazo trio „Vein“.
Pasak ilgamečio festivalio organizatoriaus Zigmo Vileikio, vadinamieji koprojektai apsimoka finansiškai, nes turtingesnės valstybės remia savo muzikantų dalyvavimą užzienio projektuose. Šįmet tokios paramos iš JAV ambasados sulaukė pianistas D.Berkmanas, o Šveicarija remia savąjį džiazo trio „Vein“.
Ir tik vienintelis „Pictures Quartet“, jungiantis dviejų Baltijos krantų – Estijos ir Suomijos muzikantus, scenoje apsieis be lietuvių muzikantų pagalbos. „Nuo seno gražiai bendradarbiaujame su Latvijos ir Estijos kolegomis. Estų džiazo federacija pasiūlė festivaliui gitaristą Aino Aganą, o šis – savo vadovaujamą tarptautinį kvartetą“, – dėsto kvarteto atrankos priešistorę Z.Vileikis.
Ištikimybė tradicijoms
Dalyvauti festivalyje siūlėsi ir paramą turintys Italijos, Čekijos, Brazilijos muzikantai, tačiau birštoniečiai sąžiningai laikosi koncepcijos: keturi penktadaliai festivalio dalyvių privalo būti lietuvių muzikantai, vienas penktadalis – svečiai iš užsienio. „Esame pirmiausia nacionalinio džiazo festivalis. Jeigu atstumtume savus jaunuosius, neleistume jiems debiutuoti – kas kitas juos priimtų?“ – klausia Z.Vileikis.
Taip pat nuosekliai stengiamasi laikytis kitų Birštono džiazo festivalio tradicijų, pavyzdžiui, kone visas kultūros centro sienas užimančios fotografijų parodos. Šįmet čia bus eksponuojama 250 Ričardo Dailidės, Dainiaus Labučio ir kitų kameros meistrų darbų. O Vytautas Suslavičius parengė didžiulį ankstesnių festivalių akimirkų fotokoliažą, kuris atvykusius svečius pasitiks dar lauke.
Tradicija tapo ir lauko pievelėje vykstantys naktiniai „jam’ai“, kuriuose karaliauja improvizacijos. „Džiazo kvartetas iš Italijos, nepatekęs į pagrindinę festivalio programą, specialiai atvyksta ketindamas pasirodyti lietuvių klausytojams bent naktį“, – pasakoja Z.Vileikis.
Dar viena tradicija – Birštono festivalio „Grand Prix“, kuriuo vienas iš Lietuvos muzikantų būna apdovanojamas už dvejų pastarųjų metų koncertinę veiklą. Ar yra žinoma, kas taps laureatu šįmet? „Aišku, žinau, nes pats ir parenku laureatą. Tačiau neatskleisti jo vardo iki festivalio pabaigos – irgi mūsų tradicija“, – juokiasi festivalio organizatorius.