Nešvarus sportas
Inga NECELIENĖ
Dopingo kontrolieriai, paskelbę karą meldonio vartotojams, bet neištyrę jo pasišalinimo iš organizmo trukmės, stiprų šios medžiagos poveikį privertė pajusti ir niekuo dėtus sportininkus, ir visą visuomenę. Tai kurie dabar išties kalti, o kurie – meldonio aukos? Arba mus ypač dominantis klausimas – matysime Julijos Jefimovos šypseną Rio de Žaneiro baseine ar ne?
Nuo sausio 1-osios sportininkams uždrausta vartoti medžiaga meldonis (lot. meldonium), vaistų rinkoje geriausiai žinoma mildronato vardu, pasižymi ilgalaikiu neištirtu poveikiu ne tik sportininkų organizmams, bet ir tikrintojams bei dopingo testų vertintojams. Tokią išvadą galima pasidaryti žvelgiant į tris mėnesius intensyviai pildytą meldonio aukų sąrašą, o įpusėjus ketvirtajam galiausiai sušvelnėjusią Pasaulio antidopingo agentūros (WADA) poziciją įkliuvusiųjų atžvilgiu.
Netikėtai ilgas sąrašas?
Įsisiūbavus meldonio skandalui viešumon ėmė lįsti vis garsesnės jo pinklių neišvengusių sportininkų pavardės. Iš pradžių kova su naujosios dopingo medžiagos vartotojais kasdien įgaudavo vis didesnį pagreitį, o įkliuvėlių sąrašas kas savaitę ilgėjo. Rodėsi, pagautieji neišvengs griežtų bausmių – vieni iš tolo pamojuos olimpiniam Rio, kitiems teks ištarti „sudie“ visai ligtolinei sportinei karjerai.
Problemos dėl meldonio liečia ne tik Rusiją. Dopingo kontrolės sistema turi būti ne tik baudžianti, bet ir auklėjanti.
Regis, tuo patikėjo ir gausiausią meldonio aukų sąrašo grupę sudarančių Rusijos atletų užtarėjai – jų sporto bei politinė valdžia. Dar kovo 31 d. apgailestavęs dėl didžiausių įkliuvusių Rusijos sporto žvaigždžių – plaukikės Julijos Jefimovos ir tenisininkės Marijos Šarapovos bei leidęs suprasti, kad praktiškai jau susitaikyta su jų nedalyvavimu Rio de Žaneiro žaidynėse, balandžio 12 d. Rusijos sporto ministras Vitalijus Mutko prašneko kur kas optimistiškiau: dėl mildronato kilę nesklandumai greitai bus išspręsti. „Tai preparatas spąstai. Tikiuosi, artimiausioje ateityje bus gerų naujienų. Problemos dėl meldonio liečia ne tik Rusiją. Dopingo kontrolės sistema turi būti ne tik baudžianti, bet ir auklėjanti“, – tokiais žodžiais maždaug 40-iai įkliuvusių Rusijos sportininkų vilties suteikė V.Mutko.
Ir tikrai – jo minėtas artimiausias metas pasirodė besanti jau kita diena. Balandžio 13-ąją atskriejo žinia apie numatytą leistiną šios uždraustos medžiagos normą: WADA informavo, kad jeigu mėginyje, paimtame iki kovo 1 d., buvo aptikta mažiau nei 1 mikrogramas meldonio, sportininkas nebus baudžiamas.
Sportininkė dėl meldonio vartojimo yra nekalta, todėl, nepaisant išgyvento didžiulio streso, jau artimiausioje ateityje turėtų grįžti į varžybas.
Po šio pranešimo sukruto vienos labiausiai Rusijoje gailėtų meldonio aukų – kovo pabaigoje į kameras raudojusios ir tikinusios, kad šio vaisto nei vartojo, nei žinojo apie jo uždraudimą – J.Jefimovos atstovas Andrejus Mitkovas. Jo teigimu, pagal visus laiko ir kiekio rodiklius, kurie nurodyti WADA pareiškime, sportininkė dėl meldonio vartojimo yra nekalta, todėl, nepaisant išgyvento didžiulio streso, jau artimiausioje ateityje turėtų grįžti į varžybas.
„Rengiame oficialų kreipimąsi į Tarptautinę plaukimo federaciją (FINA) su prašymu panaikinti J.Jefimovai laikiną nušalinimą“, – sakė A.Mitkovas. Ir pridūrė tikįs, jog toks sprendimas bus priimtas kaip įmanoma greičiau, mat jau balandžio 16–23 d. vyksta Rusijos plaukimo čempionatas, kuriame, Rusijos sporto atstovų įsitikinimu, privalo dalyvauti ir ryškiausia jų plaukimo žvaigždė.
J.Jefimova bilietą iš Los Andželo, kuriame treniruojasi pas amerikietį Davidą Salo, nusipirko, į Maskvą nuskrido, bet dalyvauti šalies pirmenybėse FINA leidimo negavo. Kita vertus, ir be šių pirmenybių J.Jefimova būtų turėjusi palikti „Trojan“ plaukimo mokyklą, nes JAV įstatymai neleidžia šalies plaukimo treneriams dirbti su sportininkais, kurie įkliuvę dėl dopingo. Bet po pastarojo WADA pareiškimo ir leistinos meldonio normos nustatymo klausimas, kalta J.Jefimova ar ne, lieka atviras.
Prasižengėliai – paprasti ir ypatingi
Kuo ypatingas šis preparatas, „pakabinęs“ arti pusantro šimto daugiausia posovietinio bloko sportininkų, dabar neramiai laukiančių amnestijos arba bausmės? Ir kodėl meldonis užkliuvo tik dabar, jeigu, kaip prisipažino pirmo ryškumo teniso žvaigždė ir iki skandalo daugiausiai uždirbusi sportininkė M.Šarapova, jį vartojo ištisą dešimtmetį?
Rusai ne visada elgiasi sąžiningai. Dažniausiai jie iš sportininko išsunkia viską, kas įmanoma, o šiam tapus ne tokiam pajėgiam, galima sakyti, išmeta.
1975 m. latvio Ivaro Kalvinio sukurtas vaistas mildronatas, į kurio sudėtį įeina keturis dešimtmečius niekam įtarimų nekėlęs meldonis, seniai vartotas širdies ligoms gydyti. Ypač buvusiose SSRS šalyse. Lietuvos sportininkai jo irgi vartodavo, bet, kaip pabrėžia Lietuvos sporto medicinos centro vyriausiasis gydytojas Edmundas Švedas, tikrai ne penkmečiais ar dešimtmečiais. Visi vaistai yra nuodai, todėl ilgametis ar besaikis jų vartojimas be pasekmių nepraeina.
„Rusai ne visada elgiasi sąžiningai. Dažniausiai jie iš sportininko išsunkia viską, kas įmanoma, o šiam tapus ne tokiam pajėgiam, galima sakyti, išmeta. Juk šalis didelė, yra ir bus kitų sportininkų. O mes galvojame, kad tam žmogui ir baigus aktyvią sportinę karjerą dar reikės gyventi, moterims – vaikus gimdyti“, – lygina E.Švedas.
Mildronato paplitimą tarp Rusijos atletų patvirtina ne tik gausus dopingo kontrolieriams įkliuvusių šios šalies įvairių sporto šakų atstovų sąrašas, bet ir ledo ritulio rinktinės gydytojas Valerijus Konovas, kurio tvirtinimu, ledo ritulininkams šio vaisto skiriama jau 15 metų.
„Kai miršta ledo ritulininkas, tada lakstome ir ieškome, kodėl taip nutiko. Sportininkus reikia ne tik užversti krūviu, bet ir saugoti. Arba žaiskime lėtą ledo ritulį, bet ne – reikalaujame maksimalių greičių, jėgos žaidimo“, – piktinosi V.Konovas, besilaikantis Rusijoje populiarios nuomonės, kad visa ši naujausia dopingo istorija tėra politika ir noras eliminuoti iš žaidynių stiprius varžovus rusus.
Nuo mildronato sklindantį politinį kvapą užuodžia ir Lietuvos plaukimo federacijos (LPF) viceprezidentas Gintautas Bartkus, tik šiek tiek kitokį. Jeigu priimi sprendimą, kad nuo tada ir tada tam tikros medžiagos organizme neturi būti, bet po to jį keiti ir pradedi taikyti kažkokias išlygas – vienoks kiekis galimas iki vasario, kitoks iki kovo mėnesio paimtuose mėginiuose, nori nenori negerai pakvimpa.
Ar kas nors tiek terliotųsi, jei pagautų lietuvį, latvį ar uzbeką? Tuoj pat nubaustų, uždarytų ir pamirštų.
„Jei visa dabartinė tvarka būtų priimta iš anksto, tada kitas reikalas. Negerus įtarimus sustiprina Rusijos, kurios sportininkų daugiausia įkliuvo, sporto ir politinės valdžios atstovų kalbos: išvakarėse miglotai šnekama apie išteisinimą, o jau kitą dieną sužinome, kad nustatytos leistinos normos. Ar kas nors tiek terliotųsi, jei pagautų lietuvį, latvį ar uzbeką? Tuoj pat nubaustų, uždarytų ir pamirštų“, – sako G.Bartkus.
Į meldonio temą jautriai reaguoja ne tik Rusijos sporto ministras, bet ir aukščiausia šios šalies politinė valdžia, neatmetant nė didelio sporto gerbėjo Vladimiro Putino, ėmus bliūkšti meldonio skandalui per kasmetį tiesioginį televizijos tilto transliacijos spektaklį guodusį savo atletus.
Ar į šio preparato pinkles, be dviejų futbolininkų, dar yra įkliuvusių lietuvių? Lietuvos antidopingo agentūros (LAG) direktorė Ieva Lukošiūtė-Stanikūnienė tokių žinių nei patvirtina, nei paneigia. „Mes apie teigiamus dopingo testus neskelbiame. Bet jeigu tokių faktų atsiranda, pranešame tai, ką iki bylos nagrinėjimo leidžiama skelbti“, – sako agentūros vadovė.
Tikrintojai atkreipė dėmesį, kad tam tikro regiono atletai itin dažnai mini meldonį, ir nutarė jo poveikį patyrinėti išsamiau.
Kodėl ši medžiaga pateko į draudžiamų preparatų sąrašą, sporto medicinos gydytojas E.Švedas turi savą prielaidą. Atėjęs į dopingo kontrolę sportininkas turi surašyti viską, ką vartojo per pastarąsias dešimt dienų – visus vitaminus, mikroelementus, vaistus ir pan. Matyt, Pasaulio antidopingo agentūros, nuolat peržiūrinčios preparatus, tikrintojai atkreipė dėmesį, kad tam tikro regiono atletai itin dažnai mini meldonį, ir nutarė jo poveikį patyrinėti išsamiau. 2015-uosius paskyrusi šios medžiagos poveikio tyrinėjimui, praėjusių metų pabaigoje WADA paskelbė, kad meldonį uždraudžia.
Kaip paaiškėjo, šis vaistas ne tik stiprina širdį, padidina jos darbingumą, bet ir turi kitų sportininkams svarbių savybių: tinka nuovargio simptomams, raumenų įsitempimui mažinti, nervų sistemai pareguliuoti.
I.Lukošiūtė-Stanikūnienė priduria, kad vienas dalykas, kai gydytojas mato poreikį ir skiria vaisto žmogui, bet visai kas kita, kai sportininkas pats sau preparato pasiskiria ir neaišku kurį laiką bei kokiais kiekiais savo nuožiūra jį vartoja. O kai kuriose šalyse, LAG vadovės tikinimu, mildronato vartojimas buvo besaikis – lyg vitaminų.
Įprastos procedūros ar politika?
Prieš šešerius metus buvo kilęs panašaus masto dopingo skandalas dėl stipraus stimuliatoriaus metilheksanamino – cheminės medžiagos, itin paplitusios maisto papilduose. Pelargonium, geranium pavadinimais rinkoje funkcionavęs draudžiamas preparatas tąkart įklampino nemažai atletų – Australijos nacionalinių regbio ir futbolo lygų žaidėjų, Pietų Afrikos Respublikos regbininkų, Jamaikos sprinterių, kitų šalių pirmo ryškumo lengvaatlečių, dviratininkų.
„Būna, kad preparatą pavadina kitaip arba jo pavadinimas varijuoja, sportininkas neišsiaiškina, neįsiskaito, kas jis toks, o tokio, kaip parašyta, draudžiamame sąraše neranda, ima vartoti ir tada pasipila teigiami dopingo testai. Būtent taip nutiko su metilheksanaminu. Tada WADA irgi sušvelnino savo poziciją ir šios medžiagos statusą iš sunkaus dopingo pakeitė į specifinės medžiagos“, – panašią istoriją primena I.Lukošiūtė-Stanikūnienė.
Tąkart sušvelnėjo ne tik medžiagos statusas, bet ir įkliuvusių sportininkų bausmė: vietoje tokiais atvejais įprastos dvejų metų diskvalifikacijos ji buvo sušvelninta iki pusmečio, trijų mėnesių, o kai kurie, sugebėję įrodyti ir įtikinti, kad neturėjo ketinimų pažeisti taisyklių, atsipirko griežtu įspėjimu. Galbūt istorija kartojasi?
Bet šįkart meldonio iš draudžiamo sąrašo niekas neatšaukė – kaip buvo įrašytas sausio 1-ąją, taip tebėra iki šiol. Bet atsiradus naujesniems tyrimams, parodžiusiems, kad nedideli šios medžiagos kiekiai organizme gali likti ilgą laiką (kaip nurodo WADA, nuo kelių dienų iki kelių mėnesių), buvo išleistas dokumentas, kaip administruoti gautus teigiamus testus. Nutarta taip: jeigu iki kovo 1 d. imtame mėginyje rastas nedidelis meldonio kiekis, tačiau sportininkas sugeba įrodyti, kad jį vartojo praėjusiais metais ir net neįsivaizdavo, jog galėtų pažeisti antidopingo taisykles, tada komisija, išnagrinėjusi tokią bylą, gali prieiti prie išvados, kad nėra sportininko kaltės per neapdairumą, o uždrausta medžiaga tiesiog nespėjo pasišalinti iš jo organizmo. Svarbi detalė: ši nutartis galioja tik tiems mėginiams, kurių koncentracija – iki 1 mikrogramo. Jeigu mėginys imtas po kovo 1 d. ir rastas didesnis meldonio kiekis, šios aplinkybės bylą daro sudėtingesnę.
I.Lukošiūtė-Stanikūnienė neįžvelgia WADA mėtymosi, politikavimo ar aiškios pozicijos šio preparato atžvilgiu nebuvimo: „WADA pozicija tvirta, tiesiog šiek tiek koreguojama dėl paaiškėjusių detalesnių aplinkybių. Tai normalios procedūros. Dabar, kai atsirado WADA išaiškinimas, turėtų pajudėti su meldoniu susijusios sportininkų bylos. Visiems vieno bendro sprendimo nebus. Bus pasirinktas toks variantas: dėl kiekvieno sportininko, kurio organizme rasta meldonio koncentracija neviršija nustatyto 1 mikrogramo normos, bus sprendžiama individualiai. Jeigu bus nustatyta, kad nėra sportininko kaltės per neapdairumą, tokie atletai nebus sankcionuojami.“
Sumaištis didžiulė, baigtis neaiški
Sunku pasakyti, kas yra dideli ar maži, dažni ar reti dopingo skandalai. Kartais ant vieno garsaus sportininko mestas įtarimų šešėlis tampa dėme visai sporto šakai. LPF viceprezidento G.Bartkaus tikinimu, iki šio skandalo atrodė, kad kova su dopingu sugriežtinta, plaukimas darėsi švaresnis, pasitikėjimas WADA buvo didžiulis, bet po pastarųjų įvykių pasitikėjimas susvyravo, o labiausiai nukentėjo pats sporto įvaizdis.
„Dabar baigties prognozuoti neįmanoma, net neaišku, į kurią pusę pasuks tyrimas. Jeigu ir WADA, o J.Jefimovos atveju – ir Tarptautinė plaukimo federacija tvirtai laikysis savo pozicijos, bus vienaip. Tik nereikia sakyti, kad sportininkė apie meldonį nieko nežinojo – tai visiškos pasakos. Visi, kurie susiję su sportu – ir treneriai, ir sportininkai, – nuo rugsėjo mėnesio žinojo, tik J.Jefimova nežinojo“, – stebisi G.Bartkus.
Šios istorijos baigties nenori spėti ir I.Lukošiūtė-Stanikūnienė. Artėjančios Rio žaidynės turėtų paskubinti įkliuvusių sportininkų bylų nagrinėjimą, bet iki tol visiems belieka laukti.
Jeigu J.Jefimovai nepavyks išsisukti, jai grės aštuonerių metų diskvalifikacija – dažniausiai tokia bauda skiriama įkliuvus antrąsyk. O dopingo kontrolierių nemalonėn patekus tris sykius, sportininkui gresia diskvalifikacija iki gyvos galvos.
Nėra abejonių – Rusija, kurios visa lengvosios atletikos federacija yra suspenduota dėl dopingo, darys viską, kad bent jų šalies tūkstantmečio plaukikė šypsotųsi olimpiniame Rio baseine.
Liktų be lyderės
Balandžio 3 d. 24-erių metų gimtadienį atšventusi J.Jefimova, pripažinta geriausia šio tūkstantmečio Rusijos plaukike, jau kelerius metus yra savo šalies plaukimo rinktinės lyderė. Pernai Kazanėje vykusiame pasaulio vandens sporto čempionate iš „tikrųjų“ plaukikų, be J.Jefimovos aukso ir bronzos, sidabrą dar pelnė vyrų 4×100 m laisvuoju stiliumi estafetės dalyviai ir 200 m krūtine rungties bronzą iškovojo Jevgenijus Rylovas. Visi kiti šios šalies sportininkų pelnyti medaliai iškovoti sinchroninio plaukiojimo (8 aukso, 1 sidabro) ir šuolininkų į vandenį (2 sidabro, 2 bronzos) varžybose.
2014 m. sausį buvo paskelbta, kad J.Jefimovos organizme buvo aptikta anabolinio steroido dehidroepiandrosterono, kurį sportininkai vartoja greičiau reikiamoms kūno formoms pasiekti, jėgai ir raumenims didinti. Šio draudžiamo preparato galima rasti dietiniuose papilduose. Būtent jų vartojusi prisipažino plaukikė. Tokiais atvejais įprastos dvejų metų diskvalifikacijos jai pavyko išvengti – J.Jefimova buvo nubausta 16 mėn. nušalinimu iš visų oficialių varžybų, iš jos atimti 2013 m. gruodį Herninge, Danijoje, vykusio Europos plaukimo čempionato trumpame baseine iškovoti medaliai – keturi aukso ir vienas sidabro (po rusės diskvalifikacijos 50 m plaukimo krūtine auksas atiteko Rūtai Meilutytei, kurią J.Jefimova buvo aplenkusi 0,06 sek.).
Sportininkė su diskvalifikacija sutiko. „Trokštu visiems įrodyti, kad tai buvo klaida, o mano medaliai ir rekordai yra švarūs. Nors tie papildai, dėl kurių įkliuvau, yra juokingi, be to, ir mano organizme aptikta jų koncentracija itin menka, nesirengiu niekam nieko įrodinėti. Trokštu kuo greičiau grįžti į didįjį sportą, dalyvauti varžybose ir viršyti visus rekordus, kurių staiga netekau. Esu tuo tikra! Antidopingo agentūros prašiau: tik leiskite man plaukti – ir viskas“, – po nuosprendžio liejosi J.Jefimova.
Po diskvalifikacijos grįžusi į plaukimo takelį 2015 m. vasarą Kazanėje vykusiame pasaulio plaukimo čempionate J.Jefimova laimėjo du medalius: 100 m plaukimo krūtine varžybų auksą ir 50 m krūtine distancijos bronzą.
Pasipiktinęs šiais laimėjimais Italijos plaukikas Filippo Magnini pareiškė: „Rusams gauti diskvalifikaciją dėl dopingo yra tas pats, kas man Veronoje sumokėti už ne vietoje paliktą automobilį. Sumoki ir tiek – visiškai normalu.“
J.Jefimova dalyvavo 2008 m. Pekino (100 krūtine – 4 vieta, 200 m krūtine varžybose – 5 vieta) ir 2012 m. Londono (100 m krūtine – 7 vieta, 200 m krūtine distancijoje – 3 vieta) olimpinėse žaidynėse. Ji yra įvykdžiusi olimpinius Rio de Žaneiro žaidynių 100 ir 200 m plaukimo krūtine A normatyvus.