2013 Gruodžio 12

Brazilija, Kinija ir Indija – 2014 m. patraukliausios šalys užsienio investicijoms

veidas.lt


Korporacijų vadovų sprendimus investuoti lemia verslo augimo ir finansinės grąžos siekis didelėse, politiškai stabiliose rinkose

Patraukliausių rinkų trejetą tarptautinėms investicijoms 2014 metams sudarys Brazilija, Kinija ir Indija. Po jų – Jungtiniai Arabų Emiratai, Kataras ir Čilė. Verslo augimas, didesnis pelnas bei rinkos dydis yra esminiai veiksniai, skatinantys tarptautinių įmonių vadovus investuoti šiose rinkose. Investicijų sprendimams mažai įtakos turi subsidijos ir mokesčių lengvatos. Didžiausiomis kliūtimis tiesioginėms investicijoms užsienyje įvardijamos korupcija, nusikaltstamumas ir politinis nestabilumas.

Šiuos rezultatus pristatė tarptautinė vadovų paieškos kompanija Pedersen & Partners, atlikusi 49 Besiformuojančių rinkų (ang. Emerging markets) ir kai kurių Ribinių rinkų (ang. Frontier markets) įvertinimą, remdamasi 480 vadovų iš 51 šalies apklausa. Daugiau kaip 30% apklausos dalyvių imties sudaro generaliniai direktoriai atstovaujantys tarptautinėms koorporacijoms su daugiau kaip 5000 darbuotojų.

Kylančios Lotynų Amerikos, Vidurio Rytų ir Azijos rinkos

Žvelgiant iš globalios perspektyvos, Lotynų Amerikos, Vidurio Rytų ir Azijos šalių rinkos tampa vis patrauklesnės investicijoms. Tuo tarpu Rytų Europos ir Afrikos šalys sulauks mažiau užsienio investuojų dėmesio. Vis dėlto, net politiškai nestabiliuose regionuose, tokiuose kaip Afrika, kur dominuoja aukštas korupcijos lygis, yra valstybių, siūlančių palankias sąlygas užsienio investicijoms.  Pavyzdžiui, po politinių perversmų Egipte, kai dauguma didžiųjų korporacijų traukėsi iš šios šalies rinkos, kai kurios kompanijos svarsto galimybę investuoti Pietų Afrikoje.

Top 3 kylančių rinkų kituose regionuose
Afrika    Azija    Europa    Lotynų Amerika    Vidurinieji Rytai
1    Pietų Afrika    Kinija    Turkija    Brazilija    Jungtiniai Arabų Emiratai
2    Marokas    Indija    Lenkija    Čilė    Kataras
3    Kenija    Indonezija    Rusija    Meksika    Saudo Arabija

„Nors verslo augimo lūkesčiai pritraukia užsienio kompanijas į besivystančias rinkas, tačiau tų šalių vyriausybės turi galimybes investicijas išstumti“, – teigia Poul Pedersen, Pedersen & Partners vadovaujantis partneris. “Vyriausybių pagrindinė užduotis – sudaryti palankią aplinką investicijoms. Remiantis Pedersen & Partners apklausos duomenimis, stabili politinė ir teisinė aplinka, žemas korupcijos ir nusikalstamumo lygis bei maža biurokratinė našta yra daug svarbesni faktoriai, lemiantys užsienio investicijų pritraukimą, nei mokestinės lengvatos verslui“, – sako Poul Pedersen.

Investicinės perspektyos Lietuvai

Sukauptos tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje po nuosmukio 2008-2009 krizės nuosekliai didėjo 2010—2012 metais po 10% kasmet. „Tiesioginių užsienio investicijų augimas Lietuvoje yra nuoseklios kelerių metų Vyriausybės politikos rezultatas. Verslo sąlygų gerinimas ir Invest Lithuania institucijos, aktyviai ieškančios užsienio investicijų, sustiprinimas, davė vaisius.“  – teigia Kristina Vaivadaitė, Pedersen & Partners vadovė Lietuvoje. Per keturis reformų metus Lietuva Doing Business indekse pašoko iš 27 į 17 vietą ir užima pirmą vietą tarp Centrinės ir rytų Europos šalių, bei 6 vietą tarp ES šalių. Jei ši Vyriausybė nepraras anksčiau suformuluoto pagreičio vykdant verslo sąlygų reformas ir aktyviai pritraukiant užsienio investicijas, Lietuva turės visas galimybes sėkmingai konkuruoti dėl investicijų.

Sėkmė atsiranda kvalifikuotų vadovų ir patikimų verslo partnerių dėka

„Dauguma apklaustų įmonių vadovų nurodo, jog kritiniai investicijų sėkmės veiksniai  naujose rinkose – tai kvalifikuotų vadovų pritraukimas ir gebėjimas rasti patikimus verslo partnerius“,  – teigia Conrad Pramboeck, Pedersen & Partners Kompensacinių konsultacijų vadovas ir kompanijos atlikto tyrimo iniciatorius. Didžiausi vadovavimo iššūkiai, su kuriais susiduria Vakarų kompanijos besivystančiose rinkose, paprastai yra susiję su tose rinkose nusistovėjusiu vadovavimo stiliumi, strateginio mąstymo stoka bei išplitusia korupcija. „Daugybė apklaustų įmonių atstovų teigia, kad didžiojoje dalyje valstybių nekyla problemų norint rasti išsilavinusių ir kvalifikuotų žmonių, turinčių reikiamus techninius įgūdžius ir puikiai kalbančių anglų kalba. Tačiau, kur kas sudėtingiau yra identifikuoti sąžiningus, entrepreneriško mąstymo vadovus, gebančius suprasti akcininkų poreikius bei turinčius Vakarų verslo kultūrai tinkamas asmenines savybes.“

Žemesni darbo rinkos įkainiai leidžia paaiškinti tiesioginių užsienio investicijų pritraukimą tik tam tikru mastu. „Besivystančiose rinkose didžioji dalis techninių darbuotojų ir administracinio personalo vis dar uždirba nuo 50% iki 80% mažiau lyginant su jų kolegų atlyginimais Vakarų šalyse. Tačiau Brazilijoje, Kinijoje, Indijoje ir Rusijoje geriausiai apmokamų vadovų atlyginimų paketai šiuo metu jau pasiekė Vakarų valstybių lygį“,  – teigia ekspertas Conrad Pramboeck.

Daugiau šia tema:
  • Nėra panašių straipsnių.
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...