Šiuo metu Didžiojoje Britanijoje, kaip ir Lietuvoje, verda didžiulės aistros dėl naujų atominių elektrinių. Valdžia jau išdavė leidimus dviejų naujų atominių elektrinių projektavimo darbams, tačiau britai nuogąstauja, kad jose gaminsima elektra kainuos labai brangiai.
Jungtinei Karalystei, praėjusią vasarą pademonstravusiai, kad puikiai moka organizuoti sudėtingiausius projektus, tokius kaip olimpinės žaidynės, netolimoje ateityje gresia dar sunkesnis išbandymas: naujų atominių elektrinių statyba.
Priminsime, kad nuo 1995 m. Didžiojoje Britanijoje nebuvo paleistas nė vienas naujas branduolinės jėgainės blokas. O veikiančios atominės elektrinės (AE) viena po kitos uždaromos dėl pasibaigusio reaktorių veiklos termino. Kodėl britai, net susiskaičiavę, kad netrukus gali pristigti elektros energijos, neskuba statyti naujų atominių reaktorių, o škotai apskritai griežtai pareiškė nesutinkantys su bet kokia branduolinės energetikos plėtra Škotijoje?
Skirtinga patirtis
Didžiosios Britanijos žiniasklaida šiek tiek kitaip aprašinėja būsimų elektrinių statybas, nei įprasta pas mus, Lietuvoje. Reaktorių tipo ar galingumo ten niekas neslepia, bet ir nesistengia įvardyti. Gyventojams skirtuose straipsniuose nurodoma, kad naujoji Hinkley Point C AE aprūpins elektra penkis milijonus gyventojų bei įdarbins 5600 žmonių. Apie reaktorių tipą, jų modernumą, patikimumą beveik nerašoma. Manoma, kad techniniai dalykai – tai inspekcijų darbas, o gyventojams svarbi bendra ir lengvai suvokiama informacija.
Lietuvoje šiek tiek kitaip – visuomenė, jau turėdama patirties, kad politikų sprendimai ne visuomet naudingi šalies gyventojams, nepasitiki oficialiomis institucijomis ir bando pati susigaudyti branduolinės technikos subtilybėse. Be to, yra ir patirties: nepriklausomybės atkūrimo pradžioje kiek rašyta ir protestuota dėl Ignalinos AE 3-iojo RBMK bloko statybos! Nenuostabu, kad Lietuvos žmonės žino, ką reiškia abreviatūra RBMK (rus. reaktor bolšoj moščnosty kanalnyj), netgi paaiškintų, kad tokie reaktoriai veikė Ignalinos AE, jie buvo gaminami Rusijoje, o Černobylio tragedijos kaltininkas – irgi RBMK reaktorius.
Dabar lietuvius bandoma išmokyti naujos abreviatūros – ABWR (angl. advanced boiling water reactor – verdančio vandens reaktorius). Būtent šis Japonijos bendrovės „Hitachi“ gaminamas reaktorius laimėjo konkursą ir giriamas kaip pats moderniausias bei patikimiausias. Mokyti gyventojus naujos abreviatūros kol kas sekasi sunkiai – referendumas, surengtas dėl Visagino AE statybos, parodė, kad dauguma nepageidauja Lietuvoje naujų atominių reaktorių.
„Pažangusis verdančio vandens reaktorius (ABWR), kurį strateginė investuotoja „Hitachi“ pasiūlė VAE, yra moderniausia, ką branduolinės energetikos industrija sukūrė ir naudoja praktikoje. ABWR šiuo metu yra vienintelis, naujausios III+ kartos reaktorius, eksploatuojamas komerciškai, – pabrėžia Visagino atominės elektrinės gen. direktorius Rimantas Vaitkus. – Be to, gali būti, kad šeši ABWR reaktoriai taip pat planuojami statyti Jungtinėje Karalystėje.“
„Hitachi“ tikrai turi planų statyti AE Didžiojoje Britanijoje, tačiau kol kas tai dar tik pradžių pradžia. Jungtinės Karalystės branduolinių tyrimų centras nurodo, kad šiuo metu svarstoma dėl trijų reaktorių naujose Jungtinės Karalystės elektrinėse: “Areva” EPR, “Westinghouse” AP1000 ir “Hitachi-GE” ABWR. Tačiau šis centras tik du pirmuosius reaktorius priskiria prie III+ kartos reaktorių, kuriuose įdiegtos patobulintos saugumo, ekonominės ir valdymo priemonės. Kodėl nenurodytas ABWR – užmiršo įrašyti ar dėl jo kilę abejonių?
Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-16-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.
Litovcai nori grįžti prie žabų kurenimo. BEt ir žabai ima brangti.