Euro zona šįsyk išskėstomis rankomis priima į savo šeimą finansiškai drausmingą Lietuvą. Tačiau kitose srityse kai kurių ES institucijų primygtinių rekomendacijų nepaisome metų metais.
Kitą savaitę Europos Sąjungos Taryba padės galutinį tašką svarstymams, ar Lietuva verta būti euro zonoje. Niekas neabejoja, koks bus sprendimas. Pastaruosius pusantro mėnesio vienas po kito ES institucijų skelbtuose Lietuvos vertinimuose – atitikties Mastrichto kriterijams, Europos semestro – mūsų šalies finansinė drausmė sulaukė komplimentų. Tačiau kai kurias europinių institucijų rekomendacijas kažkodėl atkakliai ignoruojame, nors tai – mūsų valstybės pažangos stabdys.
Mastrichto kriterijų neatitiktų ir eurą turinčios šalys
Pagal finansinį tvarumą 2011-aisiais net 24-ios iš tuomet 27 ES narių neatitiko biudžeto deficito ar valstybės skolos kriterijų, šių metų birželį tokių buvo septyniolika iš dabar jau 28-ių, o jei bus vykdomos ES institucijų siūlytos priemonės, iki 2014 m. pabaigos tokių turėtų likti vienuolika. Paprastai tariant, 2011 m. į euro zonos slenkstį, jau nevertinant kitų kriterijų, tebūtų peržengusios trys, dabar vienuolika, nors šiuo metu euro zonoje aštuoniolika narių, o euro įvedimo kriterijus atitinka ir Lietuva.
Lietuva vienintelė iš aštuonių prie euro zonos durų laukiančių šalių pakviesta nuo 2015 m. užeiti (tiesa, Danija ir Jungtinė Karalystė euro įsivesti kol kas neketina). Antru bandymu po nepasisekusio pirmojo įsivesti eurą nuo1997 m. šįsyk Mastrichto kriterijus atitikome su rezervu. tarp aštuonių pretendenčių į eurą pagal kai kuriuos rodiklius atsiliekame tik nuo švedų, kurie kol kas ir nesiskubina įsivesti euro.
Štai vertinant vidutinę metinę infliacija pagal suderintą vartotojų kainų indeksą konvergencijos kriterijus yra 1,7 proc., o Lietuvos – 0,6 proc. (palyginimui, Rumunijos – 2,1, Švedijos – 0,3 proc.). Šis kriterijus skaičiuojamas taip: trijų šalių, kuriose 2014 m. balandžio mėnesį kainos buvo stabiliausios (šįsyk tai buvo Latvija, Portugalija ir Airija), vidutinės metinės infliacijos aritmetinis vidurkis plius 1,5 procentinio punkto. Vadinasi, nors nuo trijų geriausiųjų rodiklio (0,2 proc.) mes nutolę, bet ne tiek jau daug.
Ne tik visą šį tekstą, bet ir visus kitus šios savaitės “Veido” straipsnius galėsite perskaityti išsiuntę žinutę numeriu 1390 ir įrašę “veidas 282014″ bei įvedę gautą kodą.
Žinutės kaina 4 Lt. Plačiau http://www.veidas.lt/veidas-nr-28-2014-m