Europos Parlamento pilietinių laisvių komitetas pirmadienį didele balsų dauguma priėmė rekomendaciją priimti Bulgariją ir Rumuniją į Šengeno erdvę.
Rekomendacija bus pateikta balsuoti Europos Parlamento plenarinėje sesijoje, kuri vyks birželio 6-9 dienomis, o galutinį sprendimą priims Europos Vadovų Taryba, kuri teisingumo ir vidaus reikalų ministrų lygiu išnagrinės ją birželio 9 -10 dienomis.
Bet ir priėmus sprendimą reikės dar kiek laiko sienoms realiai atidaryti. Komiteto nariai tikisi, kad ši data bus patvirtinta iki 2011 metų pabaigos.
Komiteto nuomonė pagrįsta pranešimais, kaip yra pasirengusios tam šios abi šalys. Komiteto nariai pareiškė, kad Europos Parlamentui reikės informacijos apie papildomas priemonės prie sienų tarp Bulgarijos, Turkijos ir Graikijos, kurios leistų susidoroti su galimu migracijos padidėjimu.
Pagrindinė priėmimo į Šengeno erdvę sąlyga – šalies sugebėjimas užtikrinti ES išorinių sienų apsaugą.
Prieš tai, kai Europos Vadovų Taryba ministrų lygiu panaikins pasų kontrolę prie sienų tarp dabartinių Šengeno erdvės narių ir šalių naujokių, reikės patikrinti, kaip pastarosios vykdo Šengeno kodekso reikalavimus (dėl sausumos, jūros ir oro sienų kontrolės, vizų išdavimo, policijų bendradarbiavimo, pasirengimo prisijungti prie Šengeno informacijos sistemos ir ja naudotis, dėl duomenų apsaugos).
Komiteto narių nuomone, likę trūkumai nėra kliūtis Bulgarijos ir Rumunijos kelyje į Šengeną, bet reikalauja dėmesio.
“Ar pasirengusios šios dvi šalys įsijungti į Šengeno erdvę? Mano tvirtas atsakymas – taip. Kai kuriais aspektais jos net geriau pasirengusios nei kitos Šengeno erdvės narės”, – sakė Pilietinių teisių komiteto pranešėjas Carlosas Koelho (Karlosas Koelju).
Jis pažymėjo, kad šios šalys nusipirko moderniausių ir efektyviausių sienų ir dokumentų kontrolės įrenginių.
Komiteto nariams susirūpinimą kelia sienų tarp Bulgarijos, Turkijos ir Graikijos rajonas, kuris yra silpnoji vieta nelegalios imigracijos prasme. Bulgarija turi parengti ir įvykdyti specialų papildomų priemonių planą, kuris turi būti suderintas su Turkija ir Graikija.
Šengeno atvirų sienų erdvė nuo 1995 metų išsiplėtė nuo penkių ją įsteigusių šalių iki 25 valstybių. Į ją įeina 22 ES šalys ir trys asociacijos sutartį sudariusios narės – Norvegija, Islandija ir Švedija. Be to, netrukus asociacijos sutartį pasirašys Lichtenšteinas.
Ji aprėpia teritoriją, kurioje gyvena 400 mln. žmonių, ją juosia 42 tūkst. 673 km jūros ir 7 tūkst. 721 km sausumos išorės sienos.