2014 Spalio 08

Bulgarija: saulėti kurortai, istoriniai vienuolynai ir mistiniai gamtos paminklai

veidas.lt

Bulgarija keliautojui atsivers ta puse, kurios poilsiautojas nori. Vienam – tai kurortinė šalis, antram – sovietinių atributų niekaip neatsikratantis kraštas, trečias galbūt ieškos ramybės istoriniuose vienuolynuose, ketvirtas žvalgysis po unikalius gamtos paminklus.

Daiva Urbienė

Ne vienam šiandien į kelionę susiruošusiam keliautojui Bulgarijos pavadinimas ne kartą buvo girdėtas vaikystėje: gal senelės ar mamos spinta dvelkė tuo metu kiekvienos sovietinės moters turėtais „Bulgarskaja roza“ kvepalais, o gal per šventes mėgautasi deficitiniais, iš po prekystalio gautais konservuotais pomidorais ar vilkėta šioje šalyje tada siūtais ne itin kokybiškais džinsais.

Po sovietų imperijos griuvimo Bulgarija daug keliautojų neprisiviliodavo – netraukė sovietiniai reliktai, nebuvo patogios turistinės infrastruktūros, dėl to lietuviai labiau pamėgo Turkijos ar Egipto kurortus. Atklysdavo tik vienas kitas keliautojas, ieškodamas egzotiškų potyrių ar kamuojamas sovietinių laikų nostalgijos.

Šiandien kelionių agentūros poilsines savaitės trukmės keliones siūlo nuo 700 Lt, tačiau įdomiau keliauti savarankiškai, juolab galima nusipirkti lėktuvo bilietus nuo 300 Lt, viešbučių ar nakvynei nuomojamų kambarių galima rasti nuo 40 Lt, automobilį išsinuomoti maždaug už 35 Lt dienai ir mėgautis šalies įdomybėmis.

Sovietinio štampo greitai neatsikratysi, to esama ir šiandien, tačiau Bulgarijos kurortai jau bando varžytis su turkiškais, kai kurie lietuviai čia jau ir nekilnojamojo turto įsigyja, o keliautojai vis dažniau pamato ir kitas šalies įdomybes – keistus uolų darinius, įdomius miestus ir idiliškus vienuolynus.

Vienuolynų ramybė

„Keliaujant savarankiškai siūlyčiau daugiausiai dėmesio skirti vienuolynams – mano manymu, jie yra įdomiausi ir visai kitokie, nei mes esame pripratę. Tačiau maršrutą reikia susidėlioti taip, kad Rilos vienuolynas būtų paskutinis, nes jei jį apžiūrėsite pirmą, visi kiti nublanks. Taip nutiko mums“, – pataria Rita Gučiūtė.

Pasak merginos, galima pradėti nuo Melniko miestelio, šalia kurio įkurtas Roženo Dievo motinos gimimo vienuolynas, apsuptas įspūdingos kalnų panoramos. Čia įdomi XV a. bažnyčia, garsėjanti XVI a. freskomis, vienuolyne akį traukia preciziški drožiniai. Šalia kurortinės Varnos dėmesio vertas XIII a. Aladžos krikščionių ortodoksų vienuolynas. Beje, kai kurios detalės statiniuose išlikusios iš V a., o įdomiausia dalis – celės olose, kurių sienos papuoštos freskomis.

O štai Bachkovo vienuolynas įdomus bent keliais aspektais: religiniu, mat vienuolyne susijungusios bizantiškoji, gruziniškoji ir bulgariškoji tradicijos. XI a. vienuolyną pastatė ir jame įsikūrė gruzinų vienuoliai. XIV a. vienuolynui buvo padovanota stebuklingoji Dievo motinos ikona, kurią ir šiandien galima pamatyti, uždegti žvakutę. Šios ikonos neįmanoma pražiopsoti, nes prie jos visada būriuojasi maldininkai. Gal kiek mažesnis keliautojų būrys grožisi kripta, kurioje per stebuklą išliko XI–XII a. freskos, menotyrininkų laikomos vienu vertingiausių stačiatikių meno kūrinių.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-38-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...