Mityba
Šiais mokslo metais visose mokyklose turėjo nelikti automatų su bulvių traškučiais, gazuotais gėrimais, saldumynais ir kitais nesveikais produktais. Kad tokie užkandžiai iš tiekėjų nepakliūtų į mokyklas, kontroliuoja visuomenės sveikatos centrų įgalioti specialistai.
Deja, aparatų su nesveikais produktais atsisakė dar ne visos ugdymo įstaigos. O daugelyje jų saldumynus ir gazuotus gėrimus pakeitė kiti užkandžiai, kurie pagal sveikos mitybos principus taip pat nėra geri ir jų vaikų maisto racione neturėtų būti labai daug. Tai sūrio lazdelės, sausainiai, sultys pakeliuose. Šiais produktais prekiaujama daugelio mokyklų kavinėse, valgyklose. Jų galima nusipirkti iš automatų.
Vilniaus Simono Stanevičiaus vidurinės mokyklos direktorius Romualdas Petrevičius patvirtina, kad toks automatas jo vadovaujamoje švietimo įstaigoje buvo pastatytas prieš tris mėnesius. “Pasirašėme sutartį su viena Šiaulių įmone, kuri pagal Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtintą produktų sąrašą aprūpins automatą sultimis, sūrio lazdelėmis, sausainiais, jogurtais”, – sako R.Petrevičius.
Pasak Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausiosios gydytojos higienistės Ritos Sadūnaitės, aparatuose gali būti sūrio lazdelių, jogurtų, vaisių, leidžiama dėti sausainių, vaflių, bandelių.
Dietologė Edita Gavelienė perspėja, kad nors tokie užkandžiai geriau negu bulvių traškučiai arba šokoladiniai batonėliai, jų reikėtų valgyti saikingai. “Sūrio lazdelės arba jogurtas – sveikas užkandis, tačiau jis neturėtų atstoti pietų.
Nauji aparatai – žingsnis sveikesnės mitybos įpročių formavimo link, bet nereikėtų pamiršti, kad vaikams geriausiai tinka šiltas, naminis maistas. O užkandžiuose nėra būtino kiekio mineralinių medžiagų, vitaminų. Sultys pakeliuose yra koncentruotos, tad jose nėra beveik jokių naudingų medžiagų”, – primena E.Gavelienė.