2010 Lapkričio 20

Nekilnojamasis Turtas

Butų nuomos rinką spaudžia pasiūla, modernių biurų – paklausa

veidas.lt

Nors manyta, jog butų ir biurų nuomos kainos Lietuvoje jau pasiekė dugną, prasidėjęs šildymo sezonas parodė, kad iki dugno dar toloka ir nuomos kainos toliau čiuožia žemyn.

Prieš 1–1,5 mėnesio prasidėjus šildymo sezonui, visoje Lietuvoje ėmė pigti butų ir gyvenamųjų namų nuoma. Tarp nuomotojų ir nuomininkų vis populiarėja lanksčios sutartys, kai už būsto nuomą vasarą sutariama mokėti daugiau, o žiemą – mažiau, nes šaltuoju metu nuomininkai priversti mokėti didelius mokesčius už šildymą ir komunalinius patarnavimus.

Galima teigti, kad šiuo metu nuomos sąlygas ir iš dalies kainas diktuoja ne nuomotojai, o nuomininkai. Tie nekilnojamojo turto (NT) nuomotojai, kurie savo būstų neišnuomojo rugpjūčio mėnesį, tai yra iki studijų pradžios, dabar, jei nenori už komunalinius patarnavimus mokėti patys, priversti kainas mažinti gana drastiškai.

Skelbimų portalo aruodas.lt duomenimis, šiuo metu Lietuvos butų nuomos rinkoje beveik 3 tūkst. nuomojamų butų, o rugpjūtį ir rugsėjį keliais procentais padidėjusi butų nuomos kaina vėl sminga žemyn. Specialistai pastebi, kad keli šimtai butų šeimininkų nenuleidžia butų nuomos kainų, taigi jų butai vis dar tušti. O tie, kurie nusprendžia nuomos kainą sumažinti vidutiniškai 200 Lt, nuomininkų susiranda palyginti greitai.

Nuomojamame vieno kambario bute sostinės Karoliniškių mikrorajone gyvenanti Joana Sereikienė teigia nuolat jaučianti šeimininkų norą padidinti nuomos kainą. “Rudenį paskambino šeimininkas ir pasakė, kad butų nuomos kainos kyla. Argumentavo, kad šalimais esantį butą kaimynai studentams išnuomojo 150 Lt brangiau, todėl ir man nuo kito mėnesio nuoma tiek pabrangs. Būdama naivi sutikau, bet daugiau mokėjau tik vieną mėnesį. Užteko pačiai pasidomėti rinkos situacija, kuri po studentų antplūdžio vėl grįžo į ankstesnį lygį, o dabar nuomos kainos toliau mažėja”, – pasakoja mergina.

Bendrovės “Nuomos biuras” direktorius Martynas Šulnius informavo, kad nuo vasaros pradžios iki dabar butų nuomos kaina krito 5–10 proc. Bet ir tai dar ne pabaiga. “Prasidėjęs šildymo sezonas visada įneša savo korekcijų į butų nuomos sektorių. O šiemet – gana didelių. Šiemet nuomotojams tenka daryti kur kas daugiau nuolaidų nei anksčiau”, – aiškina M.Šulnius.

Vis dėlto jis priduria, kad to dažniau tenka griebtis ekonominės klasės, o ne prabangių butų nuomotojams.

Butų savininkai patys gaudo rinką

Kelis butus Vilniuje nuomojanti vilniečių Bronislovo ir Onos Lukoševičių šeima pasakoja susidurianti su didele nuomininkų kaita. Esą ilgiau nei pusmečiui nuomininkai vienoje vietoje neužsibūna ir esant didelei nuomojamų būstų pasiūlai mėgsta pagyventi skirtingose miesto vietose. “Dėl to kaskart sulaukiame spaudimo mažinti kainą, kuri ir taip jau yra mažesnė, nei oficialiai skelbiamos rinkos kainos”, – pasakoja butų šeimininkai.

Esą dabar ir nuomos sutarties sąlygos yra pasikeitusios: pastaraisiais mėnesiais linkstama nuomos kainą peržiūrėti dažniau, pavyzdžiui, kas tris mėnesius ar kas pusę metų. Tokiam susitarimui ryžosi ir Lukoševičiai, nes atsigaunant NT rinkai viliasi galėsią nuomos kainą padidinti.

Beje, Lukoševičiai niekada nesinaudojo tarpininkų paslaugomis, nes nemato prasmės jiems atiduoti vieno mėnesio nuomos dydžio esą sėkmės mokesčio. Paklausti, kaip apsisaugo nuo nuomininkų padarytos žalos, pašnekovai sako imą vieno mėnesio nuomos mokestį į priekį, o butą yra apdraudę civilinės atsakomybės draudimu. Pasak jų, tarpininkų paslaugos būtų patrauklios tik tuo atveju, jeigu jiems būtų galima atiduoti valdyti savo turtą už tam tikrą iš anksto sutartą rinkos kainą, o mokėjimas už nuomą būtų reguliarus, nesvarbu, ar butas užimtas, ar ne.

NT bendrovės “RE/MAX Centras” direktorius Žiuljenas Galeckas sako, kad tokios paslaugos Lietuvoje nėra dėl paprasčiausios priežasties – esant dideliam pasiūlos ir paklausos skirtumui to daryti tiesiog neapsimoka.

Beje, šio NT brokerio pastebėjimu, tarpininkavimo paslaugos Lietuvoje pamažu ima atsigauti, mat šeimininkams darosi svarbu rasti patikimų, ilgalaikių ir mokių klientų. O patiems tokių susirasti sekasi sunkiai. Juolab tarpininkai įsipareigoja, kad jeigu nuomininkas išeis iš buto, kitas gyventojas bus surastas nemokamai.

Didesnė butų nuomos verslo dalis – šešėlyje

Atkreiptinas dėmesys, kad Lietuvoje jau daug metų, o ypač dabar, dauguma butų nuomos sandorių yra šešėliniai, taigi ir mokesčių už juos niekas nemoka. Beje, iki krizės dalis butų nuomotojų dar bandė legalizuotis, bet po naktinės mokesčių reformos jie mikliai nėrė į šešėlinę zoną.

Tą iliustruoja ir Valstybinės mokesčių inspekcijos “Veidui” pateikti duomenys apie išduotų verslo liudijimų, leidžiančių verstis butų nuoma, skaičiaus pokyčius. 2008 m., kai butų nuoma buvo pačiame įkarštyje, iš viso šalyje tokio verslo liudijimų gyventojams buvo išduota 8,7 tūkst., pernai šių liudijimų skaičius siekė per 5 tūkst., o šiemet jų išduota jau tik 3,7 tūkst.

NT agentūros “Ober-Haus”gyvenamojo NT rinkos ekspertas Marius Čiulada teigia pastebėjęs, jog nemaža dalis butų savininkų net nesuvokia, kad už nuomą gavus pajamų reikėtų dar ir mokesčius susimokėti. Bet net ir tai žinantieji savo nuomos veiklos stengiasi oficialiai nedeklaruoti.

“Kai nuomos kainos buvo didelės ir susimokėti kelis šimtus už nuomos verslo liudijimą nebuvo skausminga, legalios veiklos būta daugiau. Dabar padėtis tokia, kad nuomos pajamos kritusios 30–45 proc., o verslo liudijimo kaina nepasikeitė. Todėl netgi tie, kurie pirko verslo liudijimą, šiandien renkasi finansinį šešėlį”, – dėsto M.Čiulada.

Į klausimą, kaip per artimiausius metus Lietuvoje gali kisti butų nuomos kainos, dauguma kalbintų ekspertų atsakė, kad iki kitų metų gegužės jos dar šiek tiek mažės, o kainų kilimo požymių galėtų atsirasti nebent kitą vasarą.

Biurų nuomos rinka gydosi žaizdas

Praėjusiais metais biurų rinką ištiko žiaurus smūgis. Per pirmąjį pusmetį nuomos kainos krito daugiau nei 40 proc., palyginti su 2008-aisiais. “Ober-Haus” vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis teigia, kad dabar biurų nuomos padėtis, palyginti su 2009 m., yra šiek tiek geresnė (žemesnės klasės biurų nuomos kainos stabilizavosi, o prabangesnių, A klasės biurų – netgi 5–7 proc. padidėjo).

Teigiama, kad šiuo metu Vilniuje yra laisvas maždaug kas šeštas biuras, tačiau jau pastebimas užimtumo didėjimas. Tai esą reiškia, kad esamas nuomos kainų lygis jau patraukus nuomininkams.

Kalbintų NT ekspertų vertinimu, tiek A, tiek B klasės biurų nuomos kainos Lietuvos didmiesčiuose jau pasiekė patį dugną. Tikėtina, kad nuomos kainos nemažės, ypač jeigu pildysis prognozės, kad 2010-ieji buvo paskutiniai kriziniai metai. “Ober-Haus” prognozuoja, kad kitąmet biuro nuomos kainos gali padidėti apie 5–8 proc. Tiesa, ši prognozė netaikoma biurams, esantiems senuose pastatuose, ir biurams, esantiems toliau nuo miestų centro.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...