2012 Gegužės 15

Civilizuotų šalių liga

veidas.lt


Venų kraujotakos sutrikimai dažniausiai kankina išsivysčiusių šalių gyventojus. Venų ligomis dažniausiai serga nedaug judantys, dirbantys sėdimą ar stovimą darbą, taip pat turintys paveldėtą polinkį žmonės.

Kol kas nėra tikslių duomenų, kaip dažnai Lietuvoje sergama lėtiniu kojų venų nepakankamumu (LVN). Vilniaus universiteto Kraujagyslių chirurgijos centro docentė Dalia Triponienė sako, kad, centro turimais duomenimis, net 79 proc. į šeimos gydytojus dėl įvairių priežasčių besikreipiančių žmonių turi venų ligų požymių. Moterys venų ligomis serga keturis kartus dažniau nei vyrai, du kartus gimdžiusioms moterims kojų venų ligos išsivysto dvigubai dažniau nei negimdžiusioms. Kuo vyresnis amžius, tuo dažnesni kojų veninės kraujotakos sutrikimai.
D.Triponienė pabrėžia, kad ilgainiui venų ligos prasideda vis jaunesnio amžiaus žmonėms. Tarptautinio tyrimo duomenimis, lėtinių venų ligų požymių jau turi 30–35 metų amžiaus žmonės. Tyrimo rezultatus patvirtina ir jaunėjantis Kraujagyslių chirurgijos centro pacientų amžius. Pastaraisiais metais vis daugiau studenčių ateina konsultuotis dėl venų ligų. „Kita vertus, namažai žmonių ateina pavėluotai, nes venų išsiplėtimas jiems atrodo per menka bėda, kad reikėtų kreiptis į specialistą, – teigia gydytoja. – Ir mes tokius pacientus pamatome tik tada, kai prasideda komplikacijos – trombozės ar netgi opos.“
Tiesa, dabar kojų venų operacijos nėra sudėtingos, jos gali būti atliekamos netgi ambulatoriškai ar hospitalizavus pacientą tik vienai dienai, bet verčiau neleisti ligai progresuoti iki tokio laipsnio.

Nepastebima pradžia
D.Triponienė pabrėžia, kad liga prasideda beveik nepastebimai. Iš pradžių gali atrodyti natūralu, kad po ilgos darbo dienos kojos apsunksta, šiek tiek patinsta. Taip atsitinka todėl, kad ilgai sėdint arba stovint kraujas venose tarsi sustingsta, jis nepumpuojamas širdies link. Svarbiausias kraujo iš venų variklis yra blauzdos raumenys. Jiems susitraukinėjant kraujas išstumiamas iš venų, o nuo tekėjimo atgal kraują sulaiko sandarūs venų vožtuvai. Sėdimą ar stovimą darbą dirbantys žmonės juda per mažai, kad raumenys išvarytų kraują iš venų atgal į širdį, ir venose susidaro kraujo sąstovis.
Taip pat ligos eiga priklauso nuo venų vožtuvų sandarumo. Jei jie nesandarūs, raumenims atsipalaidavus kraujas grįžta į galūnę. Moterims nėštumo metu problemos dar paaštrėja, mat augant vaisiui spaudžiamos dubens venos, jose užsitvenkia kraujas ir jo judėjimas dar labiau stabdomas. Venų sienelių bei vožtuvų elastingumas taip pat mažėja ir su amžiumi.
Jei žmogus nekreipia dėmesio į pirmuosius požymius, pradeda trikti kojų audinių mityba, didėja spaudimas venose ir šios ima plėstis. Dėl odos ir poodžio mitybos pakitimų vėliau gali susiformuoti sunkiai gyjančios opos. Nuo trofinių opų Lietuvoje kenčia apie 30 tūkst. žmonių, kasmet išoperuojama apie 6 tūkst. ligonių.

Prevencija – visai nesudėtinga
„Svarbu neleisti ligai įsisenėti ir imtis prevencinių priemonių, – rekomenduoja gydytoja D.Triponienė. – Reikia apsilankyti pas kraujagyslių chirurgą pastebėjus jau pirmuosius požymius: sunkumą kojose, tinimą, mėšlungį. Taip pat būtina kasdien pasirūpinti savo kojomis, nes ligos progresavimą galima visai nesunkiai pristabdyti.“
Visą dieną sėdintiems ar stovintiems žmonėms ir nėščiosioms gydytoja pataria du kartus per dieną pasėdėti ar pagulėti kojas pakėlus aukščiau. Taip pat galima darbe per pertraukėles pavaikščioti, bent jau apeiti aplink darbo stalą: vos septyni žingsniai kraujospūdį venose sumažina tris keturis kartus. Sėdint galima palankstyti ar pasukioti pėdas, pajudinti kojų pirštus. Atliekant tokius pratimus blauzdų raumenys energingai susitraukinėja ir stumia kraują iš kojų venų. Prevenciškai veikia ir elastinės kompresinės kojinės, kurias turėtų parinkti specialistas.
Didelį profilaktinį ir gydomąjį efektą duoda ir gydomųjų tepalų (gelių) vartojimas. Dažniausiai venų ligoms gydyti vartojami heparino turintys tepalai, tokie kaip „Lioton 1000“. Jis gerai prasiskverbia per odą ir tonizuoja venų sieneles, mažina smulkių kraujagyslių sienelių pralaidumą (taip sumažina kojų tinimą), mažina kraujo krešumą, todėl apsaugo nuo trombozės. „Lioton 1000“ slopina uždegimą, atšaldo tepamą vietą, duodamas lengvą nuskausminamąjį efektą. Šis vaistas pagreitina mėlynių gijimą, kas yra labai svarbu po venų operacijų arba po traumų. Šį vaistą gali vartoti ir nėščiosios bei kūdikius maitinančios mamos. „Gelį įmasažuoti reikėtų aukštyn kylančiais judesiais, pradedant nuo pėdų link kelių, procedūrą reikėtų kartoti kelis kartus per dieną“, – pataria D.Triponienė.
Šias priemones patartina naudoti ir kelionėse, kai reikia ilgą laiką sėdėti lėktuve ar autobuse ir galimybės paėjėti net kelis žingsnius yra labai ribotos.

Reikėtų kreiptis į kraujagyslių chirurgą, jei yra šie požymiai
• Greitas nuovargis ir sunkumo jausmas kojose
• Kojų skausmas po ilgo sėdėjimo ar stovėjimo
• Kojų patinimas po darbo dienos
• Paryškėjęs kojų poodinių venų piešinys
• Naktinis mėšlungis
• Kojų odos spalvos pakitimai
• Opų ar žaizdų apatinėje kojos dalyje atsiradimas
• Kojų venų ligų būta šeimoje (paveldimumas)

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Leonas Leonas rašo:

    Na va… Priėjome iki to, kad “Veidas” nesivargina net iliustracijas pirkti, vagia su visais vandens ženklais…


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...