2010 Rugsėjo 24

Spaudos aktualija

D.Grybauskaitė papildomai gauna pinigų

veidas.lt

Europos biurokratai mėgsta prisigalvoti pačių įvairiausių juridinių aktų formuluočių, kad tik paprastas Europos Sąjungos gyventojas kuo mažiau suprastų ir sugaudytų. Štai ir mūsų prezidentė atsidūrė tarp 17-kos buvusių eurokomisarų, gaunančių papildomas išmokas už “grįžimą darbo rinką”. Esą prezidentė, būdama eurokomisare, „prarado“ kvalifikaciją ir jai dėl to dabar priklauso solidi finansinė kompensacija. Tam, kad prezidentei nereikėtų stoti į ilgą darbo biržos eilę, ir buvo numatyta tokia „kompensacija“.
Dalia Grybauskaitė yra tarp 17 buvusių Europos Komisijos narių, kuriems per metus mokama mažiausiai 96 tūkst. eurų vadinamųjų pereinamojo laikotarpio išmokų, skirtų padėti
lengviau įsilieti į darbo rinką, nors kai kurie jų jau užima politinius postus ar užsiima lobistine veikla.
Prezidentės atstovas spaudai Linas Balsys BNS sakė, kad prezidentė iš Europos Komisijos kas mėnesį gauna apie 8 tūkst. eurų. Ši suma mokama trejus metus po darbo Komisijoje pabaigos. Europos Komisija tvirtina, kad specialių išmokų paskirtis yra “padėti
buvusiems komisarams įsilieti į darbo rinką”.
Šalies vadovė kas mėnesį “į rankas” taip pat gauna 9405 litus prezidentinio atlyginimo, tačiau tokią pat sumą grąžina ir į valstybės biudžetą. L.Balsio teigimu, situacijoje, kai prezidentė neima pusės Respublikos Prezidento atlyginimo, tačiau gauna išmoką iš Europos Komisijos, Lietuvos biudžetas tik laimi.
“Šios sistemos tikslas yra palengvinti jų grįžimą į darbo rinką, išlaikyti jų nepriklausomumą po to, kai baigia komisaro darbą”, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje Briuselyje sakė Europos Komisijos atstovas Michaelas Mannas, kurį cituoja AFP agentūra.

Naujienų agentūra BNS praneša:

Vokietijos laikraštis “The Financial Times Deutschland” pranešė, kad 17 ekskomisarų grupėje daugiausia gauna buvęs vidaus rinkos ir paslaugų komisaras Charlis McCreevy bei buvęs žuvininkystės ir jūrinių reikalų komisaras Joe Borgas.

Ch.McCreevy, vasarį pasitraukęs iš posto, tapo Airijos pigių skrydžių bendrovės “Ryanair” stebėtojų tarybos nariu, kurio metinė alga, kaip skelbia organizacija “The Alliance for Lobbying Transparency and Ethics Regulation” (ALTER-EU), siekia 47 tūkst. eurų.

Tačiau buvęs komisaras, kaip rašo “EUobserver”, iš Europos Komisijos papildomai gauna 11 tūkst. eurų pereinamojo laikotarpio išmokų. Manoma, kad tokia pat suma mokama J.Borgui, kuris šiuo metu dirba viešųjų ryšių kompanijoje “Fipra” ir užsiima lobistine veikla, susijusia su jūriniais klausimais. Komisijos išmokų skyrimo taisyklės numato, kad pereinamojo laikotarpio lėšos mokamos trejus metus, o suma siekia nuo 40 iki 65 proc. eurokomisaro
bazinės algos (20 278 eurai per mėnesį), priklausomai nuo to, kiek laiko dirbo ES vykdomojoje institucijoje. Dėl pereinamojo laikotarpio išmokos dydžio esama apribojimų – jei buvęs komisaras imasi bet kokios naujos apmokamos veiklos, bendra naujo darbo užmokesčio ir išmokos suma negali viršyti atlyginimo, kurį jis gaudavo būdamas Komisijos nariu.

Lietuvos Nuo 2008 metų gegužės Italijos užsienio reikalų ministro postą užimantis Franco Frattini taip pat tebegauna algą iš Komisijos. Išmokos mokamos ir į Europos Parlamentą išrinktiems Danutai Hubner, kuri buvo pirmoji Lenkijos eurokomisarė, bei belgui Louis Michaeliui, Vis daugiau buvusių eurokomisarų pasuka į verslą ar užsiima lobistine veikla, todėl Europos Komisija ėmėsi ieškoti būdų sugriežtinti savo elgesio kodeksą ir padaryti jos nuostatas aiškesnes.

Be to, elgesio kodas, kuris šiuo metu taikomas tik Europos Komisijai, galėtų galioti visose ES institucijose. Buvusio eurokomisarų veikla privačiame sektoriuje sukėlė nepatinka
nevyriausybinėms organizacijoms, kurios antradienį internete paskelbė peticiją, kurioje prašo Komisijos pirmininką įvesti trejų metų “atvėsimo” laikotarpį komisarams, norintiems imtis lobistinės veiklos.

“Daugelis šių atvejų, tokių kaip Charlie’ McCreevy atėjimas į “Ryanair” ar Meglenos Kunevos atėjimas į “BNP Paribas”, suteikia rimtą priežastį nerimauti. Guenteris Verheugenas, įkūręs savo lobistinę konsultacinę kompaniją, įžūliai pažeidžia taisykles”, – savo tinklalapyje rašo ALTER-EU.

„Lietuvos rytas“ teigia:

„Aš nevertinu moralumo, o įstatymuose tai numatyta, ir Lietuva turi laikytis įstatymų”, – taip K.Brazauskienės užmojus prie turimų milijonų pridurti ir prezidento našlės rentą įvertino šalies vadovė D.Grybauskaitė. Lyg būtų nujautusi, kad panašios problemos kada nors gali pakutenti ir jos padus! – rašo apžvalgininkas Vytautas Bruveris
Lietuvoje aistrų katilas dėl K.Brazauskienės rentos sukunkuliavo nauja jėga, pakurstytas „Lietuvos ryto” paskelbtos žinios, kad apsukrioji našlė, viena ranka rašydama prašymą dėl rentos, kita susižėrė 6 mln. litų už nebaigtą statyti viešbutį.
Tuo pačiu metu Vokietijoje užvirė ginčai dėl buvusių eurokomisarų, tarp jų – ir D.Grybauskaitės, gaunamos rentos.
Solidusis „Financial Times Deutschland” prisiminė, kad 17 buvusių eurokomisarų, jau seniai sėdinčių šiltose lobistų ar politikų kėdėse, tebegauna išmokas iš ES biudžeto. Šioms „kompensacijoms už perėjimą į darbo rinką” per mėnesį reikia kone milijono litų.
Pirmojoje vietoje atsidūrė airis Ch.McCreevy. Jau seniai sėdintis kompanijoje „Ryanair” jis kas mėnesį gauna 47 tūkst. eurų (162 tūkst. litų). Be to, prisiduria 11 tūkst. eurų (38 tūkst. litų) ir iš ES biudžeto.
Vokiečių žurnalistai mini ir Italijos užsienio reikalų ministrą F.Frattini, o šalia jo – mūsų prezidentę.
Abu peikiami dėl to, kad ima išmokas iš Europos biudžeto, nors gauna algą iš savo valstybių. Tiesa, mūsiškė ima tik pusę atlyginimo, bet bjauriesiems vokiečiams tai – nė motais.
Lyg to būtų maža, sujudo ir europarlamentarai. Kai kurie jų jau galanda kardus, taikydamiesi ne vien į buvusių eurokomisarų moralę.
Moralę vakar prisiminė ir premjeras A.Kubilius, užuominomis K.Brazauskienei pataręs atsiimti savo prašymą skirti jai rentą. Įdomu, ką jis patartų D.Grybauskaitei? Žinoma, ne kaip premjeras, o tiesiog kaip politikas ir žmogus.

„Vilniaus diena“ informuoja:

Lietuvoje nesibaigiant aštrioms diskusijoms dėl prezidento Algirdo Mykolo Brazausko našlės Kristinos rentos, Europos Komisija diskutavo apie iki šiol skiriamas išmokas jau seniai baigusiems eurokomisarų kadencijas pareigūnams.
„Financial Times Deutschland“ atlikus tyrimą paaiškėjo, kad 17 buvusių pareigūnams per metus išmokama 96 tūkst. eurų išmokų, nors daugelis šių asmenų eina kitas, pelningai apmokamas, pareigas, tapę lobistais ar politikais, rašo Ftd.de.
Tarp šių pareigūnų minima ir Lietuvos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.
Ji, tapdama Lietuvos Prezidente teigė, kad atsisakydama pusės prezidentinės algos taupys Lietuvos biudžeto lėšas. Esą ji gyvens iš jai priklausančios eurokomisarės rentos.
Ši renta D.Grybauskaitei priklauso trejus metus po eurokomisarės kadencijos pabaigos.
Tiesa, D.Grybauskaitės prezidentė alga nepalyginama su bene didžiausią pasipiktinimą keliančiu buvusiu ES vidaus rinkos komisaru Charlie McCreevy.
Kaip žinoma, Ch.McCreevy iš karto po ES pareigūno karjeros tapo pigiais skrydžiais garsėjančios „Ryanair“ stebėtojų tarybos nariu ir uždirba 47 tūkst. eurų per metus. Be to, buvęs komisaras gauna 11 tūkst. eurų mėnesinę ES išmoką.
Buvęs Žuvininkystės komisaras Joe Borgas, dabar dirbantis „Fipra“ lobistų agentūroje Briuselyje irgi gauna panašią sumą.
ES institucijose komisarams teikiamų išmokų tema yra labai jautri. Nevyriausybinės organizacijos jau seniai teigė, kad komisarų išmokos įžiebia viešų ir privačių interesų konfliktus, mat Europos pareigūnai, pasitraukę iš Sąjungos komisarų pareigų dažniausiai įsidarbina privačiame sektoriuje. Tik nedaugelis žino, kad pereinamuoju laikotarpiu komisarai gauna išmokas.
Trejus metus nuo išėjimo eurokomisarai gauna nuo 40 iki 65 proc. buvusio atlyginimo išmokas, mažiausia gaunama suma yra kiek daugiau nei 20 tūkst. eurų per mėnesį.
Europarlamentarė Ingeborga Graessle kitą savaitę ketina siūlyti „užšaldyti“ buvusių eurokomisarų išmokų skyrimą, kol nebus tinkamai parengta pereinamojo laikotarpio kompensacijų sistema.

„Lietuvos žinios“ rašo:

Svarbiausių krašto institucijų vadovai savo komandos nariams toliau nevengia skirti priemokų prie atlyginimų. Praėjusį ketvirtį šiuo požiūriu nepralenkiama buvo prezidentė Dalia Grybauskaitė – jos patarėjams išmokėta 101 tūkst. litų priemokų.
Seimo Audito komitetas surinko duomenis apie antrąjį šių metų ketvirtį pagrindinėse krašto institucijose išmokėtus atlyginimus. Iš jų matyti, kad prezidentės D.Grybauskaitės, premjero Andriaus Kubiliaus, ministrų komandų nariams per tris praėjusio ketvirčio mėnesius prie atlyginimų išmokėta 382 tūkst. litų priemokų. Tokių priedų prie darbo užmokesčio savo patarėjams neskyrė tik Seimo pirmininkė Irena Degutienė.
Praėjusį ketvirtį daugiausia priemokų buvo išmokėta prezidentės D.Grybauskaitės patarėjams – 101 tūkst. litų. Kaip “Lietuvos žinioms” sakė Lietuvos vadovės patarėja Daiva Ulbinaitė, tokie priedai prie atlyginimų buvo skirti už įprastinį darbo krūvį viršijančią veiklą ir papildomų užduočių atlikimą.
“Kaip ir prezidentės, patarėjų darbo laikas nenormuotas, jiems tenka dirbti viršvalandžius, taip pat savaitgaliais ir švenčių dienomis”, – sakė D.Ulbinaitė.
Ji atkreipė dėmesį, kad politinio pasitikėjimo tarnautojai, skirtingai nei karjeros valdininkai, negauna priedų už kvalifikacinę klasę. Anot D.Ulbinaitės, sumažinus bazinę algą sumažėjo ir atlyginimai, ir priemokos.
Priemokos praėjusį ketvirtį atseikėtos ir kai kuriems premjero A.Kubilius komandos nariams. Tam per tris mėnesius skirta 42 tūkst. litų.
Ministrai taip pat negaili priemokų viceministrams, savo patarėjams ir padėjėjams. Praėjusį ketvirtį daugiausia priemokų – 40 tūkst. litų – išmokėta Aplinkos ministerijoje. Ūkio ministerijoje praėjusį ketvirtį buvo išmokėta 35 tūkst. litų priemokų. Žemės ūkio ministerijoje plušančių politinio pasitikėjimo tarnautojų priemokoms praėjusį ketvirtį atseikėta 28 tūkst. litų.
Mažiausiai priemokų praėjusį ketvirtį – 3 tūkst. litų – savo politinio pasitikėjimo pavaldiniams skyrė socialinės apsaugos ir darbo ministras Donatas Jankauskas. Po 4 tūkst. litų priemokų savo komandos nariams atseikėjo krašto apsaugos ir užsienio reikalų ministrai Rasa Juknevičienė ir Audronius Ažubalis.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (1)

  1. Vincas Vincas rašo:

    Nejaugi,Daša Polikarpovna gyvena iš pašalinių pinigų????


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...