2014 Rugsėjo 23

D.Štraupaitė: „Ačiū likimui, kad galiu gyventi ir dirbti Visagine“

veidas.lt

Daugiakultūriam Visaginui vadovaujanti žemaitė Visagino savivaldybės merė Dalia Štraupaitė kunkuliuoja idėjomis, savo energija užkrėsdama ir kitus. Rinkimų rezultatai akivaizdžiai rodo, kad gyventojams priimtini savivaldybės vadovų darbai, vykdomi projektai ir ateities vizijos. Visaginas atsigauna, gražėja, nestokoja ateities planų.

 

Apie Visagino perspektyvas kalbamės su Visagino savivaldybės mere Dalia Štraupaite.

– Kuo Visagino savivaldybė skiriasi nuo kitų savivaldybių?

D.Š.: Visagino pavadinimas daugumai asocijuojasi su atomine elektrine, tačiau pirmiausia norėčiau pabrėžti, kad šis miestas įsikūręs nepaprastai gražiame gamtos kampelyje, apsuptas ežerų – Drūkšių, Visagino, Balto, taip pat miškų. Statant miestą buvo stengiamasi išsaugoti kuo daugiau natūralios gamtos, todėl šalia namų Visagine ošia medžiai. Tokios gražios gamtos, manau, nėra nė vienoje kitoje savivaldybėje.

Kitas šio miesto išskirtinumas, žinoma, – atominė elektrinė. Visaginas – atominės energetikos specialistų miestas, todėl jame gyvena išsilavinę žmonės.

Trečias šio miesto ypatumas – jame gyvena 43 tautybių gyventojai. Visų tautybių atstovai puikiausiai sutaria, dalijasi tradicijų lobynais, įvairiausių valgių receptais, yra subūrę savo meno kolektyvus. Įvairių kultūrų atstovai Visagine nutapo gražią įvairiaspalvę mozaiką.

Lietuvių Visagine – vos 16 proc., tai tautinė mažuma. Puoselėjame svajonę, kad Visaginas galėtų tapti tautinių kultūrų centru. Įkurtume tautinių kultūrų parką su joms būdingos architektūros pastatais. Tarkim, Klaipėdoje yra visų savivaldybių suoliukai, tai kodėl Visagine negalėtų būti čia gyvenančių tautinių mažumų kultūrų parko?

– Dėl gamtinės aplinkos Visaginas galėtų tapti Šiaurės Lietuvos kurortu. Ar tokio statuso siekiate?

D.Š.: Visaginas galėtų tapti kurortu. Tačiau mūsų ateities planams daugiau įtakos turi naujos Visagino atominės elektrinės statyba. Miesto gyventojai pritaria atominės elektrinės statybai, nes daugelis jų – inžinieriai, atomininkai, jų visas gyvenimas susijęs su atomine energetika. Visi jie žino, kad atominė energetika – efektyviausia, saugiausia, neteršianti aplinkos energetinės nepriklausomybės išlaikymo galimybė, nes yra savo srities profesionalai, apie atominę energetiką turintys daug žinių ir nesivadovaujantys gandais. Referendume 86 proc. visaginiečių pasisakė už Visagino atominės elektrinės statybą.

Įsikrauk energijos Visagine

– Kas planuojama, jei atominė elektrinė nebūtų statoma?

D.Š.: Parengėme Visagino savivaldybės įvaizdžio formavimo ir investicijų pritraukimo galimybių studiją. Esame numatę, kad Visaginas liks energetikos kompetencijų centras. Todėl planuojame plėtoti daug apimantį projektą su šūkiu „Įsikrauk energijos Visagine“. Mūsų miestas galėtų tapti Lietuvos sporto, kultūros sostine.

Visagine turbūt labai dėkinga aura talentams ugdyti, nes mūsų krašte išaugo Ona Kolobovaitė, Alina Orlova, Ilja Aksionovas ir kiti Lietuvos gintarėliai.

Sporto srityje irgi yra daug pasiekusių žmonių. Galime didžiuotis Lietuvos kanojininkais: olimpiniu vicečempionu, daugkartiniu pasaulio bei Europos čempionatų laimėtoju ir prizininku Jevgenijumi Šuklinu, taip pat Vadimu Korobovu, vasaros jaunimo olimpinių žaidynių sidabro medalio laimėtoju, jaunių čempionatų Lietuvoje ir pasaulyje prizininku.

Kad galėtume išugdyti daugiau tokio lygio sportininkų, bandome sukurti jiems treniruotis palankią aplinką. Tvarkome visą Visagino ežero pakrantę. Čia turėtų įsikurti moderni irklavimo bazė, į kurią galėtume pakviesti tarptautinio lygio irkluotojų. Miesto sporto zonoje baigiame įrengti mažąjį su specialia dirbtine danga ir didįjį stadionus. Neturėjome tiek lėšų, kad galėtume įrengti stadioną aukščiausios kategorijos futbolo rungtynėms, tačiau garsių sportininkų treniruotėms jis puikia tiks.

Visaginas – mūsų energetikos kompetencijų centras, kuris patrauklus ne tik tuo, kad čia, tikimės, bus pastatyta Visagino atominė elektrinė, bet ir aukštą kvalifikaciją turinčiais, technologijų mokslus baigusiais žmonėmis, esama infrastruktūra ir galimybe kurtis bei plėstis didelės pridėtinės vertės technologijų verslui.

Nebeveikiančios Ignalinos atominės elektrinės teritorijoje esančiuose pastatuose, juos išvalius, mes siūlome įrengti pasaulinį energetikos muziejų, kuriame būtų eksponuojami, pavyzdžiui, RBMK tipo reaktoriai, kitokio tipo nebeveikiančių ir veikiančių reaktorių muliažai. Didžiulės buvusios elektrinės patalpos tiktų ir pramogų zonai.

Išmaniojo miesto vizija

– Be verslo plėtros miestas neišgyvens. Kaip bandote pritraukti investuotojų?

D.Š.: Jau gerokai anksčiau kilo mintis Visagine statyti elektromobilių gamyklą. Pati tariuosi su jaunais žmonėmis, dirbančiais užsienyje, kaip į savivaldybę pritraukti investicijų. Elektromobilių gamyklos idėja jau galėtų tapti realybe, tačiau turime atlikti keletą namų darbų. Pirmiausia – pramonės zonai skirti apie 20 ha teritoriją. Dėl tolesnio vizijos įgyvendinimo netgi ketiname kreiptis į japonų koncerną „Hitachi“, kuris, kai buvo kalbama apie VAE statybą, pabrėžė, kad stengsis, jog Visaginas taptų išmaniuoju miestu.

Norėčiau kreiptis ir į Vyriausybę dėl sienos su Baltarusija atidarymo ir pasienio kontrolės posto įrengimo. Visaginas dabar yra savotiškai izoliuotas, neturintis transporto arterijos, jungiančios su kitais kaimyniniais miestais. O tai siekiant pritraukti investuotojų yra didelis trūkumas.

Investicijos turėtų būti ne tik mūsų miesto, bet ir Vyriausybės rūpestis, nes mūsų statusas specifinis. Kol kas Visagine pastatytas tik vienas SBA įmonių grupės baldų fabrikas. Turėtų būti parengtas ne tik Ignalinos atominės elektrinės regiono, į kurį įeina trys savivaldybės – Ignalinos, Zarasų rajonų ir Visagino, bet ir Visagino plėtros 2015–2020 m. planas. Manau, kad ir šiuo klausimu su Vyriausybės vadovu galėtume rasti bendrą kalbą.

Jaunas miestas

– Visaginas – gana jaunų žmonių miestas, tačiau jaunų specialistų vis vien trūksta. Kaip stengiatės jų prisikviesti?

D.Š.: Anksčiau veikė Ignalinos atominės elektrinės fondas, kurio lėšomis būdavo dengiamos kai kurių specialybių studentų mokymosi išlaidos. Kai jo nebeliko, tam tikrą dalį miesto infrastruktūrai skirtų lėšų skyrėme studentų stipendijoms. Dabar ir tokio finansavimo nebeliko, tačiau individualiai skatiname atvykti dirbti į miestą tam tikrų sričių specialistus. Pavyzdžiui, mūsų ligoninė norėtų turėti gydytojų rezidentų, todėl svarstysime galimybę, kaip padengti jų studijų išlaidas. Pasirūpintume ir gyvenamuoju būstu tokiems specialistams.

Po Ignalinos atominės elektrinės uždarymo daugelis prognozavo, kad gyventojai išsibėgios, tačiau taip neatsitiko. Šiuo metu mieste yra daugiau nei 25 tūkst. gyventojų, iš kurių daugiau nei 3 tūkst. – Lietuvos pilietybės neturintys asmenys. Į mūsų miestą jie kviečiasi gyventi tėvus, artimuosius.

Šiemet turime visa klase daugiau pirmokų nei pernai – iš viso apie 200 vaikų. Tai reiškia, kad miestas auga.

Trečiadienis – projektų įvertinimo diena

– Reikia pripažinti, kad miestas keičiasi septynmyliais žingsniais. Kokius projektus šiuo metu vykdote?

D.Š.: Trečiadieniais rengiu pasitarimus dėl projektų įgyvendinimo. Analizuojame kiekvieną smulkmeną, detales, planus. Netgi statybininkus išmokėme kitokios darbo kultūros – kad baigę dienos darbus išsivežtų statybines šiukšles. Galbūt todėl mūsų miestas visuomet švarus, jaukus, jį puošia gėlės ir alpinariumai.

Utena ir Visaginas yra regiono plėtros centrai Utenos regione. Disponuojame biudžeto ir ES lėšomis kaip regiono plėtros centras. Vos tik perėmus miesto vadovo vairą, Sedulinos alėjos, „Draugystės“ kino teatro ir sporto zonos projektai atrodė beviltiškai įstrigę. Kokia situacija dabar? Sedulinos alėją sutvarkėme išsireikalavę 400 tūkst. Lt draudimo ir teisme įrodę savo tiesą. „Draugystės“ kino teatro projektas įgyvendinamas.

Sporto zonoje sutvarkytas paplūdimys, privežta pajūrio smėlio, sutvarkyti šaligatviai. Daromos vaikų žaidimų aikštelės, suoliukai, persirengimo kabinos. Įrengiamas užsienio standartus atitiksiantis kempingas, kad jame galėtų apsistoti ir užsieniečiai. Sutvarkėme pliažą, darome patogius nusileidimus į vandenį. Tvarkomi mažasis ir didysis stadionai, įrengiami teniso kortai su akriline danga. Miestą juosia didysis ir mažasis dviračių takai, kuriais noriai naudojasi šeimos, pavieniai dviratininkai. Net Ignalinos atominės elektrinės direktoriui patiko ši idėja ir jis užsiminė apie dviračių tako iki elektrinės projektą.

Vaikams mieste įrengtas pažintinis takas, daugiafunkcė žaidimų aikštelė, pastatytos laipynės, ir visu tuo jie gali naudotis nemokamai.

Tvarkomas Drūkšių ežero paplūdimys, prašome, kad Ignalinos atominė elektrinė perduotų sveikatingumo kompleksą, esantį ant Baltojo ežero kranto. Iš viso įgyvendinta projektų, vertinamų 80 mln. Lt. Nors ir labai daug esame padarę per šią kadenciją, turime dar daugiau planų.

Vis dėlto norėčiau pasiguosti, kad vykdydamos šimtatūkstantinius projektus savivaldybės visuomet priverstos koreguoti sąmatas, nes atsiranda nenumatytų išlaidų. Reikia suktis siekiant gauti papildomų lėšų. Kita vertus, savivaldybės tiesiog žlugdomos, nes biudžetai maži, o savo lėšomis reikia finansuoti ne mažiau kaip 7,5 proc. projekto vertės. Iki šiol skolų neturėjusi Visagino savivaldybė buvo priversta skolintis, norėdama įgyvendinti sporto zonos ir viešųjų erdvių sutvarkymo projektus.

Taip pat norėčiau pasakyti, kad esu nusivylusi Lietuvos projektavimo įmonių ir ten dirbančių projektuotojų kompetencija ir atsakomybės stoka. Dar kita problema, kad skelbiant konkursus per Centrinę perkančiąją organizaciją juos laimi mažiausią kainą siūlančios, bet prastai darbus atliekančios įmonės.

– Atleiskite už galbūt nekorektišką klausimą, bet jūs esate lietuvė, o vadovaujate iš esmės rusakalbių miestui. Ar nėra sudėtinga?

D.Š.: Didžiuojuosi ir džiaugiuosi Visagino miestu. Dėkoju likimui, kad man teko pažinti tiek įvairių tautybių žmonių, kuriuos tikrai myliu. Ačiū Dievui ir likimui, kad galiu gyventi Visagine. Būdama žemaitė, atsidavusi dirbdama kartu su žemaitiška savivaldybės administracijos komanda, žinau, kad Visaginas bus vienas gražiausių, unikaliausių Lietuvos miestų.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentarai (2)

  1. Rimvydas Rimvydas rašo:

    Bet gali tekti gyventi kalėjime, o ne Visagine.

  2. vytas vytas rašo:

    Nekaskit kitam dobes p. Rimvydai,;kad tik paciam netektu ikrist….


Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...