Kaunietis Dainius Karkauskas atsisakė vokiečių bendrovės siūlomo mokslinių tyrimų vadovo posto ir Lietuvoje įkūrė aukštųjų technologijų įmonę, projektuojančią sudėtingus medicinos ir pramonės robotus.
Septynerius metus išdirbęs inovatyvioje Vokietijos kompanijoje, penkiasdešimtmetis Dainius Karkauskas prieš dvejus metus apsisprendė imtis nuosavo verslo ir Lietuvoje pritaikyti ilgametę pramoninių bei medicininių robotų programavimo patirtį. 2009 m. pabaigoje kaunietis įkūrė aukštųjų technologijų įmonę „Rubedo sistemos“.
„Vokietijos įmonėje „Medical Intelligence“ dirbau robotų kūrimo ir programavimo srityje – iš pradžių dvejus metus gyvenau Vokietijoje, paskui Lietuvoje, čia į šį darbą įtraukiau daugiau žmonių. 2009 m. įkūrėme savo įmonę, nes turėjome ryšių su užsienio užsakovais“, – pradžią apibūdina įmonės direktorius ir pagrindinis akcininkas D.Karkauskas.
Pirmuosius produktus lietuviai sukūrė ir su pirmaisiais klientais susitarė dar prieš įsteigdami įmonę. Lietuvių sukurtais produktais susidomėjo šios srities pasauliniai lyderiai – buvusi D.Karkausko darbdavė „Medical Intelligence“, priklausanti švedų koncernui „Elekta“ ir to paties koncerno įmonė Londone. Pasiruošus iš anksto, nuosavo verslo startas buvo sėkmingas – „Rubedo sistemos“ per pirmus veiklos metus pasiekė 900 tūkst. Lt, o per antrus – 1,2 mln. Lt apyvartą.
Lietuvių gaminys – onkologiniams ligoniams gydyti
D.Karkauskas pamena, kaip sukūręs onkologinėms ligoms gydyti skirtos sistemos prototipą, nuvyko į „Elektos“ įmonę Londone jo pristatyti. Po pristatymo lietuvių kūriniu susižavėję „Elektos“ atstovai ne tik sutiko bendradarbiauti, bet netgi skyrė finansavimą, kad lietuviai nedelsiant imtų kurti produktą.
Šis produktas – spindulinei terapijai suprojektuotas ir realizuotas unikalus klinikinis programinės įrangos sprendimas, kuris naudojamas onkologijos ligoninėse ir leidžia radiologams preciziškai švitinti auglius, nepažeidžiant sveikų audinių. „Iki tol radiologai patys rankomis nustatydavo auglio vietą ir švitindavo jį milimetrų tikslumu, o mūsų sukurta sistema leidžia švitinti submilimetriniu tikslumu. Dėl to galima švitinti tokias vietas, kurių anksčiau buvo neįmanoma, pavyzdžiui, dėl grėsmės pažeisti nervą“, – pasakoja D.Karkauskas.
Kol „Rubedo sistemos“ – dar tik auganti jauna įmonė, pati parduoti šios savo sistemos klinikoms užsienyje ji nepajėgi, nes norint įžengti į šią konservatyvią rinką reikia daug laiko, pastangų ir žinomo vardo. Dėl to lietuviai savo sprendimą įdiegė kaip „Elektos“ korporacijos sukurtų švitinimo aparatų sistemos dalį, o švedai parduoda produktą galutiniam vartotojui. Tokiu būdu lietuvių sukurti gaminiai jau įdiegti Europos, Azijos ir Amerikos rinkose.
„Šiuo metu 100 proc. produkcijos eksportuojame. Lietuvoje dar nesame pardavę savo produktų, nes jie brangesni, be to, labai didelis tikslumas kol kas aktualus tik Vakaruose, o Lietuvoje onkologiniams pacientams gydyti dar trūksta bazinių pajėgumų. Pasaulyje parduota per šimtą mūsų sprendimų“, – skaičiuoja D.Karkauskas.
Šiuo metu „Rubedo sistemų“ komanda kuria prototipą, kuriuo būtų galima švitinti judantį auglį, esantį lanksčiuose audiniuose, pavyzdžiui, plaučiuose ar prostatoje. Kurdama savo produktus įmonė bendradarbiauja su mokslo įstaigomis Lietuvoje.
Kuria robotą, skirtą buičiai
Be medicinos srities, „Rubedo sistemos“ kuria robotus, skirtus pramonei ir buičiai, kuriuos bandys pardavinėti klientams tiesiogiai, o ne per tarpininkus. D.Karkauskas dirbdamas Vokietijos įmonėje kūrė pramoninius robotus, skirtus smulkiajam verslui, tad ketina ir toliau tęsti šią veiklą. Įvairias operacijas galintys atlikti robotai tuomet buvo diegti automobilių gamyklose „Mitsubishi“ ir „Audi“.
„Ieškome galimybių šiuos prietaisus pardavinėti Anglijoje, nes su vienu rinkodarą ten studijuojančiu vaikinu sutarėme, kad jis pasidomės galimybėmis demonstruoti mūsų produkciją, aiškinsis, ko nori klientai, kaip ją patobulinti“, – apie klientų paieškas pasakoja D.Karkauskas.
Trečia sritis, į kurią koją kelia jauna Lietuvos įmonė, – robotuko, skirto plačiam vartojimui buityje, kūrimas, tačiau kam jis būtų skirtas, D.Karkauskas kol kas neatskleidžia.
Sprendimo steigti savo verslą D.Karkauskas nesigaili, nors vokiečiai gabiam darbuotojui siūlė likti ir vadovauti mokslinių tyrimų ir taikomosios veiklos padaliniui. Tačiau Kauno politechnikos institute (dabar KTU) inžinieriaus sistemų techniko specialybę įgijęs D.Karkauskas darbe visuomet sau kėlė uždavinį tobulėti.
Baigęs universitetą jis dirbo Kauno radijo montavimo technikos mokslinių tyrimų institute, o Lietuvai tapus nepriklausomai su bendraminčiais įkūrė nuosavą įmonę, sukonstravusią širdies stimuliatorių ir kardiografą. Deja, produkciją buvusioje Sovietų Sąjungos teritorijoje pardavinėjusi įmonė nesugebėjo persiorientuoti iš Rytų rinkų į Vakarus ir bankrutavo, o D.Karkauskas įsidarbino bendrovėje „Elsis“. Po septynerių aštuonerių metų gabiam specialistui vėl ėmė trūkti iššūkių, todėl jis nusprendė padirbėti užsienyje ir buvo pakviestas į „Medical Intelligence“.
„Galėjau likti dirbti Miunchene. Siūlė gerą algą, aukštas pareigas, bet dabar jaučiuosi komfortiškiau, nes gyvenu Lietuvoje“, – pabrėžia D.Karkauskas.
„Veido“ dosjė
Dainius Karkauskas, UAB „Rubedo sistemos“ direktorius, 50 m.
Išsilavinimas: KPI įgijo inžinieriaus sistemų techniko specialybę
Pomėgiai: žiemą slidinėjimas, vasarą vandens sportas, dviračiai
Pastarosios perskaitytos knygos: Michaelo E.Gerberio „Verslo mitas“, Jay Conrado Levinsono „Partizaninis marketingas“, Vadimo Zelando „Transerfingas“
Apie įmonę
Įkurta 2009 m.
Apyvarta:
2010 m. – 900 tūkst. Lt
2011 m. – 1,2 mln. Lt
Darbuotojų skaičius – 9