Ekonomika
2011-aisiais darbdaviai neras tinkamų specialistų, turintieji darbą pyks dėl per didelio krūvio, o ieškantieji jo piktinsis neįtikėtinais darbdavių reikalavimais.
Per vienus metus sparčiai į viršų šovęs ir, ekspertų vertinimu, jau į lubas atsitrenkęs nedarbo lygis nuo jų atšoks dar negreitai. Darbo rinkos prošvaisčių 2011 m. dar nematys kas šeštas gyventojas.
Valstybės taikomas nedarbo mažinimo programas – jaunimo, ilgalaikių bedarbių, negalią turinčių žmonių įdarbinimo skatinimo ir kt. galima palyginti su figos lapeliais, kuriais bandoma pridengti daug didesnius rūpesčius. Jos ne tik nepadeda spręsti nedarbo problemos, bet ją dar ir aštrina, mat dažnam bedarbiui labiau apsimoka gauti pašalpą, prisidurti vieną kitą litą nelegaliais būdais, nei eiti dirbti. Perkvalifikavimo kursai suėda neįtikėtinas lėšas, tačiau naudos taip pat neduoda.
“Problema ta, kad bandoma parduoti prekę mažinant kainą, t.y. suteikiant mokesčių lengvatų ar pakeičiant pakuotę, t.y. tariamai perkvalifikuojant. Pasiūlos keitimas ar skatinimas nėra veiksmingas”, – įsitikinęs personalo atrankos kompanijos “Search Group” direktorius Šarūnas Dyburis.
Ekspertai neabejoja, kad darbo rinkos stimuliavimas turi prasidėti nuo kitko – nuo paklausos skatinimo. Verslo sąlygų gerinimas ne tik skatintų kurti darbo vietas, bet ir lįsti iš šešėlio.
Darbo rinkos specialistai tvirtina, kad kai tik rinka pradės rodyti stabilius atsigavimo signalus ir pradės augti, darbdaviai daug dėmesio skirs tam, ką žmogus veikė krizės metu: ar jis tiesiog gavo bedarbio pašalpą ir nesivargino dirbti, ar neprarado kvalifikacijos ir pan.
Įtampą didins darbdavių ir darbuotojų lūkesčių priešprieša
Nors paskutiniais 2010 metų mėnesiais Lietuvos darbo biržoje kas mėnesį registruota daugiau laisvų darbo vietų nei naujų bedarbių, kurti naujas darbo vietas darbdaviai atidėlioja, planuodami tai geriausiu atveju 2011-ųjų pabaigoje. Darbo vietas išsaugoję darbuotojai gali atsipūsti – atsigaunant ekonomikai atleidimų darbdaviai nebeplanuos, tačiau įtampa darbo rinkoje didės.
“Tenka pripažinti, kad mūsų darbo rinkoje trūksta pusiausvyros ir pagarbių partneriškų santykių tarp darbuotojų ir darbdavių. Buvo metas, kai darbdaviai galėjo sau leisti nesiskaityti su darbuotojais, pakilimo laikotarpiu darbuotojai diktavo savo sąlygas, o per krizę švytuoklė vėl švystelėjo atgal. 2011-ieji bus paženklinti įtampos darbo rinkoje: darbdaviai skųsis, kad neranda darbuotojų, darbuotojai pyks dėl didelių darbo krūvių ir per mažų atlyginimų, o nerandantieji darbo piktinsis nerealistiškais darbdavių reikalavimais”, – prognozuoja Airida Zavadskė, “Profiles International” vadovė Baltijos šalims.
Pasak jos, 2010-aisiais išryškėjusios darbo rinkos tendencijos išliks ir šiemet. Todėl darbdaviai labai atsargiai žiūrės į naujų darbuotojų priėmimą ir ryšis ieškoti naujo darbuotojo tik tada, kai įsitikins, kad kitaip tikrai negalima dirbti. Kandidatams bus keliami dideli reikalavimai, ir įmonė geriau neįdarbins jokio kandidato, nei priims “pusėtiną variantą”.
Nors atlyginimai pradedami didinti atsargiai, tačiau vis daugiau darbdavių planuos tai daryti. Tie, kurie imsis ieškoti naujų darbuotojų, nemaloniai nustebs, kad tinkamų kandidatų trūksta. Toliau daugės jaunų žmonių, kurie baigę studijas universitetuose net nebandys ieškoti darbo Lietuvoje ir išvažiuos dirbti į užsienį, deja, dažniausiai nekvalifikuotų darbų.
Trūksta aukštos kvalifikacijos specialistų ir asistentų
Nors darbo skelbimų daugėja ir jau ieškoma tų pareigybių žmonių, kurie buvo atleisti vieni pirmųjų, tačiau darbo rinkos specialistai nepataria džiaugtis. “Procesas dar tikrai nėra masinis – tai galima būtų palyginti su spūstimi prie starto linijos: dar niekas niekur nebėga, tačiau jau stumdosi, kad užsiimtų geresnę startinę poziciją”, – lygina Š.Dyburis.
Analizuojant darbo skelbimus matyti, kad labiausiai ieškoma kelių kategorijų žmonių: tikrai aukštos kvalifikacijos specialistų (ypač pardavimo srityje) ir asistento lygmens darbuotojų. “Atrodo, įmonės galų gale suprato, kad be efektyvaus pardavimo jokia įmonė neturi galimybių efektyviai dirbti. Asistentų ieškoma todėl, kad per krizę buvo išvaikyti ištisi skyriai ir palikti tik geriausi, efektyviausi darbuotojai, kurie pradeda persidirbti”, – dėsto Š.Dyburis.
Jam pritaria ir darbo rinkos ekspertė A.Zavadskė. Pasak jos, aukštos kvalifikacijos specialistai pernai patyrė didžiausius sukrėtimus ir pokyčius. “Krizės laikotarpiu daug aukštos kvalifikacijos darbininkų buvo atleista, o dabar, atsigaunant pramonei, transportui ir prekybai, jų vėl reikia ir labai trūksta. Viena vertus, reikalavimai didesni, o siūlomos sąlygos gerokai prastesnės nei prieš krizę, tai neskatina darbuotojų darbintis ar keisti darbą. Kita vertus, žmonių šiame segmente sumažėjo, nes aktyviausi jau ėmėsi sprendimų – kas persikvalifikavo, kas ėmėsi savo verslo, kas emigravo.
Kvalifikuotų darbininkų trūkumas taps viena pagrindinių kliūčių pramonei augti. Laimės tos įmonės, kurios išsaugojo savo geriausius darbuotojus ir po truputį didindamos darbo užmokestį sugebės juos išlaikyti”, – pabrėžia ekspertė.
Kalbėdama apie specialistų, vidutinės grandies vadovų perspektyvas A.Zavadskė pabrėžia, kad šiemet bus aktyviai ieškoma pardavimo, klientų aptarnavimo specialistų, didės pramonės inžinierių ir projektų vadovų poreikis, išliks IT ir finansų specialistų poreikis. Tai pozicijos, kurias krizės akivaizdoje daugelis įmonių paaukojo pirmiausia, o dabar stebimas poreikio atsinaujinimas.
Tuo tarpu nekvalifikuotos, žemesnės kvalifikacijos darbininkų segmente kilęs didžiausias nedarbas esą išliks ir 2011-aisiais. Jis mažės nebent dėl emigracijos.
Algos kils apie 3 proc.
Konsultacijų bendrovės “Mercer” Lietuvos darbo užmokesčio tyrimų dalyvių atlyginimų kaitos 2011-aisiais prognozės – optimistinės. Pokyčių apklausa, atlikta 2010 m. rugsėjo mėn., parodė, kad planuodami 2011 m. atlygio biudžetą darbdaviai numato kilstelėti atlyginimus vidutiniškai 3–3,5 proc. O “Consulteam Baltics” vadovo Žilvino Akelio prognozėmis, vis dėlto nemaža dalis įmonių rinkos atsigavimo ženklus vertina atsargiai ir atlygio pokyčių dar neplanuoja, todėl nominalus atlyginimų didėjimas greičiausiai neviršys 3 proc.
“Mercer” darbo užmokesčio tyrimo duomenimis, savanoriška darbuotojų kaita 2010 m. įmonėse tesudarė 5 proc., tad norint pervilioti aukštos kvalifikacijos specialistą dažniausiai tenka siūlyti ir didesnį darbo užmokestį. Darbo rinkos pokyčiams itin jautrus IT sektorius, tad šiame sektoriuje galime tikėtis ir didesnio nei vidutinis atlyginimų didėjimo. Lėtesnis didėjimas bus stebimas gamybos įmonėse: šiame sektoriuje atlygio pokyčiai dažniau vyks kompensuojant praėjusių metų atlyginimų mažinimą, kuris kai kuriose įmonėse siekė iki 20 proc.”, – mano Ž.Akelis.
Jo duomenimis, pernai bazinius atlyginimus darbuotojams vidutiniškai dešimtadaliu sumažino 26 proc. įmonių, tuo metu 21 proc. įmonių kilstelėjo bazinį atlyginimą vidutiniškai 4,6 proc. Daugiau nei pusėje bendrovių (53 proc.) darbo sutartyje numatytas atlyginimas išliko nepakitęs.
Neda Songilaitė, bendrovės “Hay Group” generalinė direktorė Baltijos šalims, mano, kad darbdaviai neskubės didinti fiksuotos atlyginimo dalies, bet pagrindinių darbuotojų užmokesčio didėjimo varikliuku taps kintamoji atlyginimo dalis, siejama su pasiektais įmonės tikslais. Tuo įsitikinęs ir Š.Dyburis, teigdamas, kad darbuotojai, padedantys iškepti pyragą, gali pretenduoti į jo dalį. “Tuo tarpu tie, kurie gali tik statyti oro pilis, turės tenkintis tikrai gerokai mažesniais atlyginimais. Todėl neabejotina, kad toliau didės atlyginimų žirklės, t.y. tikrai gerai dirbantys ir rezultatų pasiekiantys specialistai uždirbs dar daugiau, o menkos kvalifikacijos, į procesą, o ne į rezultatą orientuoti darbuotojai uždirbs dar mažiau.
box
Darbdaviai labiausiai ieško
Tikrai aukštos kvalifikacijos specialistų, ypač pardavimo srityje
Klientų aptarnavimo specialistų
Pramonės inžinierių
Projektų vadovų
IT specialistų
Finansų specialistų
Asistento lygmens darbuotojų