3 klausimai valstybės kontrolieriui Arūnui Dulkiui
– Pateikėte Seimui išvadas dėl 2014 m. valstybės biudžeto ir nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinių bei 6-ių fondų – Privatizavimo, Rezervinio, Garantinio, Ignalinos atominės elektrinės eksploatavimo nutraukimo, Privalomojo sveikatos draudimo ir „Sodros“ ataskaitų. Kur nustatėte didžiausius pažeidimus? Ar ne per daug Vyriausybė ir savivaldybės skolinasi?
– Įvertinę valstybės biudžeto vykdymo teisėtumą, nustatėme, kad valstybės institucijos ir įstaigos 233,2 mln. Lt (0,9 proc. visų panaudotų valstybės biudžeto asignavimų) panaudojo pažeisdamos teisės aktus, reglamentuojančius lėšų skyrimą ir naudojimą, viešuosius pirkimus, darbo užmokesčio bei kitų išmokų mokėjimą. Ši suma sudaro tik 0,9 proc. visų panaudotų valstybės biudžeto lėšų, tačiau palyginti su 2013 m. išaugo 3 kartus.
Vyriausybė 2014 m. skolinosi laikydamasi teisės aktuose nustatytų skolos rizikos ir skolinimosi limitų, tačiau jų laikėsi ne visos savivaldybės.
– Kokių pažeidimų nustatėte „Sodros“ biudžeto vykdymo teisėtumo audite?
– 2014 m. nepagrįstai išmokėta 7,5 mln. Lt nedarbo socialinio draudimo išmokų. Apie 5,8 mln. Lt fondo lėšų panaudota pensijų kaupimo dalyvių lėšomis mokėtinoms, tačiau jų darbdavių laiku fondui nepervestoms papildomų pensijų kaupimo įmokoms dengti. Kadangi fondui nebuvo skirta papildomų valstybės biudžeto asignavimų banko palūkanoms padengti, 2014 m. iš komercinių bankų paimtų 2,9 mln. Lt paskolų palūkanos buvo sumokėtos fondo lėšomis. Dėl laiku nepriimtų teisės aktų fondas neturėjo galimybių gauti dalies veiklos sąnaudų už įmokų pervedimą pensijų kaupimo bendrovėms kompensacijos, taip pat nepasinaudota galimybe derėtis su užsienio valstybėmis, kad būtų išvengta 0,9 mln. Lt valiutos kurso pasikeitimo nuostolių, mokant išmokas užsienio valstybėse gyvenantiems asmenims. Nustatyta atvejų, kai fondo administravimo įstaigų veiklai užtikrinti lėšos naudotos pažeidžiant Viešųjų pirkimų įstatymą, neracionaliai, nes įsigytos nebūtinos paslaugos.
Atkreipėme dėmesį į veiksnius, kurie lemia fondo biudžeto deficitą, t. y. neskyrus valstybės biudžeto asignavimų į pensijų kaupiamuosius fondus pervedamoms valstybinio socialinio draudimo pensijų įmokoms kompensuoti, 443,7 mln. Lt išlaidos padengtos fondo lėšomis; nedarbo socialinio draudimo išlaidos ir toliau 32,2 mln. Lt viršijo surenkamų nedarbo socialinio draudimo įmokų sumas.
– Ar jau pagaliau aišku, kiek valstybė turi turto?
– Įvertinę nacionalinio finansinių ataskaitų rinkinio duomenis konstatavome, kad ne visas valstybės turtas yra teisingai įvertintas ir užregistruotas finansinėje ataskaitoje. Pavyzdžiui, iki 2020 m., kol nebus baigtas kilnojamųjų kultūros vertybių vertinimo procesas, valstybė neturės tikrų duomenų apie jų vertę. Blogesnė situacija dėl miško žemės ir miško: pagal galiojančius teisės aktus buhalterinėje apskaitoje ji neregistruojama ir finansinėse ataskaitose nerodoma, nors kita valstybei nuosavybės teise priklausanti žemė buhalterinėje apskaitoje registruojama.