PVM ateitis:
Pridėtinės vertės mokestis (PVM) – pagrindinis visų ES šalių nacionalinių pajamų šaltinis. Iš šio mokesčio surenkama apie 20 proc. pajamų. Tačiau ES šalyse PVM kasmet nuslepiama per 100 mlrd. eurų. Tokia padėtis paskatino Europos Komisiją inicijuoti diskusijas visose ES šalyse ir ieškoti išeities iš tokios situacijos.
“Dabartinė situacija tokia: ES – bendra rinka, esame vienoje smėlio dėžėje, bet pešamės tarpusavyje, pralaimėdami konkurencinę kovą kinams, korėjiečiams ar amerikiečiams. Tarpusavyje ES šalys galėtų konkuruoti, pavyzdžiui, mažesne biurokratine našta, tačiau labiau suvienodinti pagrindinių mokesčių administravimo sistemą, ES teisės aktų traktavimą”, – siūlo Lietuvos Pramonininkų konfederacijos (LPK) Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas.
Jo nuomone, pats efektyviausias būdas – mažinti mokesčių mokėjimo administracinę naštą, biurokratizmą, perkeliant sandorių sudarymą ir kitas operacijas į elektroninę erdvę. Elektroninė prekyba turėtų būti prilyginta standartinei, turėtų realiai veikti elektroninis parašas.
Daugumą procesų perkėlus į elektroninę erdvę didės skaidrumas, mažės galimybių slėpti mokesčius. O perėjimą į elektroninę erdvę skatinti vertėtų įvairiomis mokestinėmis lengvatomis.
S.Besagirsko manymu, po pirmojo žingsnio – procesų perkėlimo į elektroninę erdvę – toliau jau būtų galima svarstyti apie mokesčių bazės ES šalyse suvienodinimą, o dar po kokių dešimties ar penkiolikos metų – apie vienodų tarifų įvedimą. Nors, LPK atstovo pastebėjimu, jau ir dabar PVM tarifas skirtingose šalyse vienodėja ir daugelyje ES šalių svyruoja tarp 19–23 proc. Tad Lietuva su 21 proc. tarifu – apie ES vidurį.
EK siūlymus tobulinti PVM ir kitų mokesčių sistemą Vilniuje pristatęs eurokomisaras Algirdas Šemeta, atsakingas už mokesčius, muitus, kovą sus sukčiavimu ir auditą, mano, kad reikia įdiegti aiškią ir paprastą įskaitų sistemą ES šalyse, atsisakyti PVM lengvatų. “Kuo mažiau išimčių, mažiau administracinių kliūčių, tuo mažiau galimybių sukčiauti”, – įsitikinęs A.Šemeta.
Europos Komisija siūlo ES šalims diskutuoti ir apie tai, ar reikėtų iš esmės keisti esamos PVM sistemos pagrindus, ar prekės ir paslaugos turėtų būti apmokestinamos kilmės valstybėje narėje, ar ten, kur jos parduodamos.
ES šalys siūlymus, kaip keisti PVM sistemą, Europos Komisijai turi pateikti iki gegužės 31 d.