Žinutės pavadinime esama esminio prieštaravimo – tokio kaip apibūdinime „degus vanduo“. Panašios nesąmonės, beje, vadinamos oksimoronais. Šiuo atveju svarbu ne tai, kaip pavadinta, o tai, kad nesąmonė gyvenimiška – atitinka Lietuvos realijas. Žinoma, galima ginčyti, kad teiginys pritemptas, tačiau pasvarstykime: juk esama piliečių, kurie turi simpatijų komunistinei praeičiai. Vis dėlto tai labiau susiję su gerove, o ne su politika. „Prie sovietų buvo geriau“, tačiau „aš už nepriklausomybę“ – anaiptol neretas derinys.
Šįkart gudriai klausta apie darbo santykius. 95 proc. įsitikinę, kad algos galėtų būti pakeltos. Skiriasi tiktai lūkesčių mastai: 40,6 proc. apklaustųjų mano, kad darbdaviai galėtų kelti atlyginimus darbuotojams daugiau nei 15 proc. ir nebankrutuoti. Žinoma, būtų keista, jei dirbantieji norėtų kitaip. Stebina būtent nuosaikieji – tie, kurie mano, kad darbdaviai gali pakelti algą tiktai iki 5 proc.
Klausiant apie dabartinį darbo kodeksą (ši tema plačiau nagrinėjama 10 p.) irgi stebina tie, kurie suvokia, kad esami darbo santykiai varžo ekonomikos plėtrą (15,4 proc.). Ar tik nebus taip atsakiusieji šiokie tokie darbdaviai?
O vyraujančias nuotaikas, matyt, galima apibūdinti kokiais nors paradoksais: mes ir už dideles algas, ir už visuotinį užimtumą, ir už ekonomikos augimą, ir už socialines garantijas. Kitaip tariant, už socialinį modelį, kuris paveldėtas iš sovietmečio, ir už liberalią kapitalistinę ekonomiką.
Kaip manote, kokiu mastu darbdaviai galėtų vidutiniškai pakelti darbuotojų atlyginimus, nepadarydami žalos įmonėms? (proc.)
1 Iki 5 proc. 2,8
2 5-10 proc. 23,2
3 11-15 proc. 28,4
4 Daugiau nei 15 proc. 40,6
5 Neturiu nuomonės 5,0
Ar sutiktumėte su teiginiu, kad dabartinis darbo kodeksas varžo darbdavius ir stabdo ekonomikos plėtrą? (proc.)
1 Taip 15,4
2 Ne 73,0
3 Apie tai negalvojau 11,6
Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime Consulting“ 2015 m. kovo 26-28 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.