2015 Balandžio 01

Dažniausi pažeidimai buvo susiję su rinkimine agitacija:

veidas.lt

TRYS KLAUSIMAI „Baltųjų pirštinių“ vadovui Simui Simanauskui

 

 

VEIDAS: Kokie rinkimų pažeidimai jums pridarė daugiausiai darbo, kiek jų buvo?

 

S.S.: Galutinė statistika yra tokia: „Baltosios pirštinės“ nuo praėjusių metų spalio 1-osios, kai prasidėjo rinkiminė kampanija, gavo 846 pranešimus apie pažeidimus. O lyginant abu rinkimų turus, akivaizdu, kad pirmojo turo metu pažeidimų buvo tris kartus daugiau. Dažniausi pažeidimai per abu turus, kaip ir per visą mūsų istoriją, buvo susiję su rinkimine agitacija: nepažymėta politine reklama, rinkimų dieną arba vadinamuoju tyliuoju laikotarpiu atsirandančia politine reklama ar 50 metrų spinduliu aplink pastatą, kuriame vyksta balsavimas, esančia vaizdine agitacija. Taip pat fiksuota nemažai pažeidimų, susijusių su agitacija socialiniuose tinkluose – tam šiemet mes skyrėme ypatingą dėmesį. Beje, pradžioje daug kandidatų reklamos socialiniuose tinkluose apskritai nežymėjo teigdami, jog tai yra jų asmeninė erdvė. Tačiau po Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) įspėjimo situacija ėmė keistis, nors pažeidimų vis dar pasitaiko.

Na, o patys šiurkščiausi pažeidimai, be abejo, yra rinkėjų papirkinėjimas, jų atvežimas balsuoti.

Yra ir tokių galimų pažeidimų, kuriuos labai sunku įrodyti ir dėl kurių net nepradedami ikiteisminiai tyrimai. Pavyzdžiui, kai kurie rinkėjai prasitaria net sulaukiantys grasinimų dėl sveikatos ar gyvybės, dėl artimųjų darbo, jei nebalsuos už vieną ar kitą kandidatą, tačiau iš baimės atsisako nurodyti, iš ko sulaukia spaudimo. Teko girdėti net atvejų, kuomet prie ligos patalo prikaustytas žmogus buvo gąsdinamas, jog nebalsuodamas už reikiamą kandidatą, po mirties nebus garbingai palaidotas…

 

VEIDAS: Kaip vertinate pačių politikų pilietiškumą, sąmoningumą? Juk rinkimų pažeidimai retai atsiranda netyčia?

 

S.S.: Pažeidimus dažnai daro politikai, kurie rinkimuose dalyvauja jau ne pirmą kartą ir nėra naujokai, juo labiau kad ir politinės reklamos taisyklės jau ilgą laiką nesikeitė. Todėl susidaro įspūdis, kad kai kurie politikai, jų štabai piktybiškai nežymi politinės reklamos. Neretai peršasi išvada, kad nežymėdami reklamos, jie siekia išleisti neapskaitomus pinigus ne iš rinkimų kampanijos sąskaitos.

 

VEIDAS: Kas dažniausiai kreipiasi dėl galimų pažeidimų – kandidatų oponentai, akylai stebintys kiekvieną priešininko žingsnį, ar pažeidimą pastebėję eiliniai rinkėjai?

 

S.S.: Ir vieni, ir kiti. Yra savivaldybių, kuriose politiniai oponentai veikia ypač aktyviai ir stebi kiekvieną oponentų žingsnį, apie kurį praneša tiek VRK, tiek mums. Bet didžioji dalis yra piliečiai. Šių rinkimų metu itin nudžiugino, kad daugėja rinkėjų skundų tose savivaldybėse, kurių gyventojai iki šiol buvo jau viskuo nusivylę ir nebetikėjo, kad kas nors gali keistis. Kalbu tiek apie Kėdainius, tiek apie Švenčionis, kur gyvenantys žmonės prieš rinkimus skambino nuo ankstyvo ryto iki vėlyvo vakaro prašydami atvykti ir prisidėti prie rinkimų stebėjimo.

Vis aktyvesni yra ir kitų savivaldybių gyventojai – matome, kad jie tampa vis pilietiškesni. Ypač tai pasakytina apie iš didesnių miestų į tėviškę sugrįžusius senolius, kurie savo bendraamžius ragina pranešti apie galimus rinkimų pažeidimus ir gerokai padidina vietos gyventojų sąmoningumą.

 

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...