Politika
Lietuvos lenkų mokykloje mokykloje Maišiagaloje trečiadienio rytą apsilankęs Lenkijos prezidentas Bronislawas Komorowskis (Bronislavas Komorovskis) apgailestavo, kad Lietuvoje nevykdoma 1994 metų dvišalė sutartis dėl draugiškų santykių ir gero kaimyninio bendradarbiavimo.
Lenkijos prezidentas teigė, kad yra daug neišspręstų, pavyzdžiui pavardžių rašybos, klausimų, tačiau pažymėjo, jog tai negali būti priežastis nutraukti bendradarbiavimą.
“Turiu pasakyti, kad yra dalykų, sunkiai suprantamų lenkams ir lenkų politikams. Tai, kad per tiek metų negalime sulaukti susitarimo įgyvendinimo, kuris turėjo tapti gerų tarpusavio santykių pagrindu. 1994 metų susitarimas, kuriame numatomos teisės lenkų mažumai, lieka susitarimu, nes jis nebuvo įvykdytas”, – mokykloje susirinkusiems lenkų tautinės mažumos atstovams sakė B.Komorowskis.
“Tai negali būti pagrindu nutraukti santykius. Tai negali būti pagrindu nesutarimais bendruose darbuose”, – pridūrė Lenkijos vadovas.
Jis pasiūlė Lietuvos politikams, besipriešinantiems vietovardžių rašybai ir lenkų kalba, atvažiuoti pasižiūrėti, kaip šis klausimas sprendžiamas Lenkijoje.
“Lenkiškų pavadinimu rašymas yra svarbus klausimas, kuris anksčiau ar veliau bus išspręstas, taip kaip tikisi tautinės mažumos, nes tokia yra Europos tendencija. Aš siūlau tiems, kurie labiausiai priešinasi tam, atvažiuoti į Lenkiją ir pažiūrėti, kaip rašomi pavadinimai Punske”, – kalbėjo B.Komorowskis.
“Taip pat pavadinimai rašomi baltarusiškai ar vokiškai ten, kur gyvena tautines mažumos. Niekas iš to nedaro problemų. Lenkijai ir lenkams nieko tai nekainavo, kad kažkas rašo savo pavadinimus vokiškai, ukrainietiškai, lietuviškai ar baltarusiškai”, – dėstė Lenkijos prezidentas.
Maišiagalos mokykloje jam buvo pasakyta, kad netoliese už 15 mln. litų iš valstybės biudžeto buvo pastatyta lietuvių mokykla, tuo tarpu lenkiškų mokyklų priežiūra turi rūpintis savivaldybės.
“Pas mus nekiltų minties statyti lenkiška mokykla greta, nes norime, kad daugiatautiškumas pasireikštų taip, kad pasirinktų patys piliečiai”, – kalbėjo B.Komorowskis.
Pasak jo, Lenkijoje tautinių mažumų švietimui valstybė teikia pirmenybę. B.Komorowskis pabrėžė, kad Lenkija ir Lietuva kartu iškovojo laisvę, kuria maksimaliai gali naudotis ir tautinės mažumos.
B.Komorowskis į Lietuvą atvyko dalyvauti Vasario 16-osios minėjimo renginiuose.