Lietuvos įmonės piktinasi sugriežtėjusia Valstybinės maisto ir veterinarijos (VMVT) tarnybos kontrole ir teigia, kad dėl to šalies maisto pramonei daroma milžiniška žala. Verslininkai VMVT grasina ieškiniais.
Pasak verslininkų, jų ir veterinarų santykiai pasikeitė į VMVT vadovo postą pernai atėjus naujajam įstaigos vadovui Jonui Miliui. VMVT dažnai atsisako įmonėms pateikti paaiškinimus dėl savo sprendimų, nustato joms klaidingus draudimus, kuriuos vėliau atšaukia, taiko dvigubus standartus skirtingiems verslo subjektams, neturėdami pagrįstų duomenų daro viešus ir neretai visuomenę klaidinančius pranešimus, gadina jų įvaizdį. Anot verslininkų, VMVT taip pat siekia priversti tyrimus atlikti jai pavaldžiose laboratorijose.
“Jokiu būdu nenorėčiau mesti šešėlio visiems veterinarams, nes neįmanoma, kad šalyje per pusmetį visi jie būtų praradę kompetenciją ar urmu pradėję taikyti skirtingus standartus pasirinktiems verslo subjektams”, – penktadienį spaudos konferencijoje sakė UAB “Norfos mažmenos” valdybos pirmininkas Dainius Dundulis.
Kaip pavyzdį jis pateikė pastarųjų dienų ispaniškų agurkų skandalą. Anot “Norfos” vadovo, jie ketvirtadienį po pietų, tai yra, praėjus savaitei, gavo oficialų VMVT dokumentą, draudžiantį prekiauti ispaniškomis daržovėmis, kai tuo tarpu kiti prekybos centrai buvo įspėti dar prieš praėjusį savaitgalį.
“Galbūt kai kas pasakys, jog “Norfa” po kai kurių publikacijų žiniasklaidoje pati turėjo susiprasti apie įtartinas daržoves, bet negalime remtis gandais. Mums reikalingi formalūs oficialių institucijų sprendimai bei oficiali informacija, negalime tiesiog remtis gandais. Negalime tiesiog pasiskaitę straipsnių kaitalioti verslo sprendimus. (…) Stebino ir tai, jog VMVT šios istorijos metu reikalavo, kad “Norfa” atbuline data pasirašytų jų parengtus dokumentus, bet, suprantama, mes kategoriškai atsisakėme tai daryti”, – sakė D. Dundulis.
Lietuvos aludarių gildijos prezidentas Saulius Galadauskas ir AB “Volfas Engelman” generalinis direktorius Vytautas Meištas priminė atvejus, kai VMVT “Volfas Engelman” gaminamoje giroje rado saldiklių, kurių natūraliame gėrime neturėtų būti. Tiesa, vėliau, atlikus tyrimus, šių priedų rasta nebuvo.
Asociacijos “Lietuvos maisto pramonė” direktorė Irma Pilipienė teigė, kad pagrindinė problema vis dėlto yra nepasitikėjimas vienas kitu.
“Didžiausias minusas yra nepasitikėjimas, kuris tiesiog išugdo ir baimę dėl pramonės ir jos gaminamų produktų tarp vartotojų. Mūsų įmonės turi gilias tradicijas, laimi apdovanojimus, o mūsų šalyje jos dažnai menkinamos. Iš tiesų manome, kad tie santykiai turėtų būti konstruktyvesni, remtis abipusiu pasitikėjimu”, – pasakojo I. Pilipienė.
Ji sakė, kad verslininkus piktina VMVT reikalavimas atlikti tyrimus ir įrodyti, kad visi produktai, kurių etiketėse nurodoma, kad jie yra be konservantų, iš tiesų tokie ir yra. Pasak I. Pilipienės, tai neadekvatus sprendimas, nes kasdien atlikti laboratorinius tyrimus kiekvienai partijai neįmanoma bei kainuoja didelius pinigus.
“Dėl sugriežtėjimo – to tikrai nepastebėjau, nei kad sugriežtėjo, nei kad mažiau tikrina. Tas tikrinimas yra pastovus: ateina reguliariai į įmonę, randa smulkius neatitikimus, sudaromas veiksmų koregavimo planas. Tai normali kasdienė veikla, nieko nuostabaus. Mūsų problemos – klaidingi tyrimai ir visai Lietuvai skelbiamos žinios, remiantis nepatikrintais spėjimais”, – antrino AB “Volfas Engelman” generalinis direktorius V. Meištas.
Aludarių gildijos prezidentas S. Galadauskas taip pat sutiko, kad kontrolė būtina, tačiau VMVT visą informaciją turėtų tikrinti atidžiau.
“Niekas nereiškia priekaištų dėl kontrolės, netgi mūsų rinkos dalyviai patys kreipiasi ir klausia, kodėl nekontroliuojama, jeigu įtariamas pažeidimas. Bet visgi nereikia ieškoti atpirkimo ožių, nereikia šaudyti iš patrankos į musę ir ypač neįsitikinus, ar tikrai tavo žinios teisingos”, – ragino S. Galadauskas.