Marginalių politikų kalbos apie tariamą suvereniteto praradimą, tautiškumo, tradicinių vertybių nykimą ar neteisingą ES paramos paskirstymą neatvėsina Lietuvos gyventojų simpatijų ES. Lietuviai ir po dešimties metų narystės ES lieka vieni didžiausių euroentuziastų.
Tai dar kartą įrodo savaitraščio „Veidas“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime consulting“ atliktos didžiųjų Lietuvos miestų gyventojų apklausos rezultatai. Pasak jų, daugiau nei 60 proc. respondentų teigiamai vertina Lietuvos narystę ES ir tik 12,2 proc. – neigiamai. Tiesa, 18,6 proc. yra visiškai abejingi Lietuvos buvimui elitiniame Europos klube.
Tai šiek tiek kertasi su kitos apklausos rezultatais, mat įdomu, kad dauguma pripažįsta patys įsitikinę narystės ES nauda. Net 88,4 proc. apklaustųjų teigia, kad asmeniškai pajuto teigiamų pokyčių per narystės ES dešimtmetį. Neigiamą patirtį pripažino tik 9,4 proc. apklaustųjų, o jokių asmeninių pokyčių teigia nepatyrę 2,2 proc. respondentų.
Taigi šioks toks paradoksas: kas penktam gyventojui visiškai nesvarbu, ar Lietuva yra ES, ar ne, nors devyni iš dešimties pripažįsta, kad Lietuvos narystė šioje Sąjungoje turėjo teigiamą asmeninį poveikį.
Kaip vertinate Lietuvos narystę Europos Sąjungoje? (proc.)
Teigiamai 69,2
Man nesvarbu 18,6
Neigiamai 12,2
Kokių pokyčių asmeniškai pajutote per Lietuvos narystės ES dešimtmetį? (proc.)
Teigiamų 88,4
Neigiamų 9,4
Jokių 2,2
Šaltinis: „Veido“ užsakymu rinkos tyrimų ir konsultacijų bendrovės „Prime consulting“ 2014 m. balandžio 7–9 d. atlikta Lietuvos didžiųjų miestų 500 gyventojų apklausa. Cituojant apklausą, nuoroda į „Veidą“ būtina.