Politika
Seimas nesutiko padidinti sumažintų pensijų iki 2009-ųjų lygio – valdantiesiems pavyko surinkti pakankamai balsų, kad tokios pataisos nebūtų priimtos.
Už pensijų grąžinimą į 2009 metų lygį antradienį balsavo 63 Seimo nariai, prieš – 34, o susilaikė 37 parlamentarai. Norint pataisą priimti, reikėjo paprastos balsų daugumos.
Liberlsąjūdietė Dalia Teišerskytė, kuri balsuodama susilaikė, vylėsi, kad dilema dėl pensijų taps atsvaros tašku abiem pusėms paieškoti verslo skatinimo taškų, nes verslas “rieda į bedugnę”.
“Ieškoti pinigų ir sudaryti verslui sąlygas uždirbti pinigus valstybei ir pensijoms yra būtina. Ir prie jo reikia nedelsiant sugrįžti ir spręsti tas pagrindines lėšų suradimo problemas”, – teigė parlamentarė.
Konservatorius-krikdemas Saulius Pečeliūnas pasidalijo savo receptu, kaip išgyventi gaunant mažas pajamas: “Neprisiimkite nepamatuotų paskolų, neplanuokite savo gyvenimo pajamų ir išlaidų tik savaitei ar mėnesiui, o mažiausiai penkeriems metams į priekį ir užteks ir tų pensijų, ir tų išmokų”.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkas Rimantas Jonas Dagys priekaištavo, kad papildomas lėšas reikės paimti iš sveikatos, švietimo ir socialinės sferų, nes 70 proc. biudžeto išlaidų atitenka šioms sritims.
Ekonomikos komiteto narė Birutė Vėsaitė siūlė įvesti progresinius gyventojų pajamų mokesčius ir papildomai į biudžetą gauti 250 mln. litų – juos būtų galima skirti pensijų padidinimui.
Konservatoriaus-krikdemo Valentino Stundžio teigimu, tie, kurie siekia pensijų atstatymo, gyvena įsivaizduojamame pasaulyje: “Tie, kurie kategoriškai ir be atodairos stumia šį įstatymo projektą, stumia žmones į nepagrįstų lūkesčių pasaulį”.
Pasak “tvarkiečio” Valentino Mazuronio, nepritariantys sprendimui atstatyti pensijas daro didžiulį moralinį nusikaltimą prieš pensininkus, bet ne prieš ekonomiką.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė yra pareiškusi, kad Seimo opozicijos siūlymai jau nuo kitų metų atstatyti sumažintas pensijas yra “ekonomiškai nusikalstami”. Vyriausybė pirmadienį nepritarė pasiūlymams, kaip galima būtų finansuoti didinamas pensijas.
Vyriausybės skaičiavimais, nuo kitų metų vėl padidinus pensijas, biudžeto išlaidos augtų 600 mln. litų.
Teigiama, kad pensijų atstatymas padidintų fiskalinį deficitą iki daugiau kaip 5,8 proc. bendrojo vidaus produkto ir taip pažeistų Europos Sąjungos rekomendacijas Lietuvai iki 2012 metų sumažinti fiskalinį deficitą iki 3 procentų.
O seimo remontui, kelionėm sį užsienį ir t.t.tai pinigų yra, nereikia imti iš švietimo. Vykdomas pensininkų naikinimas. Reiškia, ir čia Prezidentė ne autoritetas, kur norim, ten švaistom, bet tik neužsiminkit apie pensininkus, tegu jų kuo daugiau išmiršta. Gal Mazuronis pasakytų, kada atgausim Pakso laikais nemokėtas pensijas? Gi Pečeliūno paistalai seniai žinomi, tegu atsisako tokios parlamentaro algos, o dar + kanceliarinių, gal kitaip užgiedos. O šiaip tegu pasižiūri į veidrodį…