Algimantas Šindeikis
“Ar taip atrodo teisingumas?” – klausia ne vienas pasaulio žurnalistas ir tarptautinės teisės ekspertas. Osama bin Ladenas nužudytas. Amerikiečiai švenčia. Tiek JAV patriotams, tiek 9/11 atakos aukų artimiesiems tai didi diena. Likviduotas didžiausias jų priešas. Bet yra rimtų abejonių, ar tokia JAV specialiųjų pajėgų operacija įvykdyta nepažeidžiant tarptautinės ir karo teisės.
Kelno universiteto tarptautinės teisės profesorius Clausas Kressas laikosi nuomonės, kad pagal šiandien galiojančią tarptautinę teisę JAV kariai turėjo sulaikyti O.bin Ladeną ir pristatyti teismui. Jis galėjo būti nukautas tik tuomet, jei JAV kariai sulaikydami būtų turėję gintis nuo ginkluoto atsako.
Ne viskas, ką JAV laiko karu, pagal tarptautinę teisę yra karas. Karu su terorizmu tikrai gali būti laikoma NATO operacija Afganistane, kur “Al Qaeda” laikė savo karines bazes ir karių rengimo stovyklas. Karo teisė leidžia kariauti su jokiai valstybei nepriklausančiais kombatantais, teroristinių organizacijų dalyviais, organizuotais į atskirus padalinius ar duodančiais komandas kitiems teroristams. Nėra jokių abejonių, kad anksčiau O.bin Ladenas buvo toks kombatantas. Bet yra daug abejonių, ar toks statusas gali būti taikomas O.bin Ladenui šiandien. Ir apskritai nėra žinoma, ar šiandien O.bin Ladenas vadovavo kokiam nors “Al Qaedos” padaliniui, ar duodavo įsakymus.
Kaip paaiškėjo, garsusis teroristų lyderis nebuvo net ginkluotas. Kodėl JAV karinio laivyno specialiųjų pajėgų kariai jo nepaėmė į nelaisvę ir nepristatė į teismą? Ar JAV administracija nebemano, kad ir jos veiksmams galioja teisė, o jos tarptautinėms operacijoms – tarptautinė teisė?
2009 m. JAV prezidentas Barackas Obama CŽV uždraudė naudoti brutalius tardymo metodus, kai kaliniams taikomi skandinimo imitavimo kankinimai. Taip JAV prezidentas pademonstravo savo požiūrį į ankstesnio prezidento George’o W.Busho kovos su terorizmu metodus ir buvo pripažinęs, kad tokie metodai nedavė laukiamų rezultatų bei rimtai pakenkė JAV prestižui. Tokiais būdais išgauta informacija būdavo miglota ir netikra arba netiksli. Operacija Pakistane likviduojant O.bin Ladeną parodė, kad kovoje su terorizmu JAV, nepriklausomai nuo to, kas sėdi Baltuosiuose rūmuose, taiko pačių teroristų metodus.
Kodėl toks iššūkis tarptautinei ir karo teisei yra labai pavojingas ir smerktinas? Tokie pusiau ar visai neteisėti kovos su priešu metodai, be jokios abejonės, bus panaudoti ne tik demokratinių valstybių, bet pirmiausia diktatūrų. Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka ar Rusijos premjeras Vladimiras Putinas taip pat galės naudoti panašias priemones prieš savo “priešus”. Iš teisingumo įvykdymo grandinės eliminavus jo šerdį – teismą, diktatoriams atsiveria neribotos galimybės. Tokia JAV kova su terorizmu neprisidės ir prie JAV ir viso arabų pasaulio santykių gerinimo.