2013 Vasario 15

Didžiausi nesaugių ir nekokybiškų produktų platintojai

veidas.lt


Nepatenkintų vartotojų skundų dėl maisto kokybės kavinėse ir prekybos centruose, nekokybiškų elektrotechnikos, avalynės ar tekstilės gaminių, taip pat dėl netinkamai suteiktų paslaugų autoservisuose, cheminio valymo ar skalbimo valyklose, kasmet daugėja, tačiau daugeliui mūsų verslininkų klientų nepasitenkinimas – nė motais.

Jau ne vienerius metus elektrotechnikos ir batų pardavėjai sulaukia daugiausiai nusivylusių pirkėjų skundų, tačiau atrodo, kad apie vartotojų interesus vis tiek nemąsto. Elektrotechnikos prekių grupėje pernai, palyginus su 2011 m., skundų skaičius išaugo 10,9 proc., odos gaminių ir avalynės net – 15,7 proc.
Valstybinė ne maisto produktų inspekcija (VNMPI) nustatė, kad praėjusiais metais net 80 proc. dėl odos gaminių ir avalynės gautų skundų buvo pagrįsti, beveik pusė jų pasitvirtino ir dėl elektrotechnikos.
Viešojo maitinimo įstaigose pažeidimų taip pat nemažėja, iš kurių didžiausią dalį sudaro bendrų higienos normų ignoravimas. Nemažai Lietuvos gamintojų ilgą laiką mulkino pirkėjus ant pakuočių rašydami, kad produktas neva be E, dabar apgaudinėja, skelbdami, kad, tarkim, dešroje ar silkėje nėra pridėtinių E, nors įvairių cheminių priedų gali būti prieskoniuose, naudotuose tam produktui pagaminti.
Į mūsų šalį ir toliau keliauja pesticidais užteršti vaisiai, daržovės, riešutai. Tiesa, per pastaruosius keletą metų tokių siuntų sumažėjo, tačiau mikrobinės ir cheminės taršos, neleistinų maisto priedų naudojimo atvejų – daugybė. Vien tik per praėjusius metus Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) prekybos ir viešojo maitinimo įmonėse uždraudė realizuoti beveik šešis šimtų tonų nesaugių maisto produktų, gamybos įmonėse sulaikyta ir į rinką neleista tiekti apie devyniolika tonų nesaugių maisto produktų. Daugiausia tai buvo vaisiai, daržovės ir jų produktai, aliejai ir augaliniai riebalai, kava, arbata, kakava, ar gaminiai iš kakavos.
Taigi, kurios Lietuvos įmonės dažniausiai nesilaiko higienos, produktų saugos ir kokybės reikalavimų?

Prasčiausia situacija kavinėse ir restoranuose

VMVT direktorius dr. Jonas Milius pabrėžia, kad bene daugiausiai problemų, susijusių su maisto kokybe, šiuo metu yra viešojo maitinimo įstaigose. Nors patiekalus daugelyje kavinių bei restoranų valgyti saugu, tačiau dažnai jie yra neskanūs ir nekokybiškai paruošti.
Nors VMVT vadovas pastebi, kad apsinuodijimo atvejai dėl nekokybiško maisto kavinėse ar restoranuose nėra dažni, tačiau apie kokybę gana daug pasako tai, kad meniu nurodyta penkiasdešimt patiekalų, o virtuvėje dirba viena virėja. Pasak J.Miliaus, ji viena tiek tikrai nespėja pagaminti, tad naudojami pusfabrikačiai.
„Šios problemos yra ir bus itin aktualios, ypač, kai Lietuva po pusmečio pirmininkaus ES Tarybai. Kavines ir restoranus tiek dėl patiekalų skonio, tiek dėl aptarnavimo turėtų paskatinti pasitempti viešojo maitinimo įstaigų reitingas, kurį vartotojai turėtų matyti jau vasaros pradžioje“, – kaip tikimasi pakelti kavinių lygį atskleidžia VMVT direktorius.
Tačiau piktybiškiausi pažeidėjai, pasirodo, yra ne viešojo maitinimo įstaigų vadovai ir darbuotojai, o tarpininkai, kurie įveža į šalį vieną ar kitą produkciją. Tai vadinamieji Europos “sanitarai”, kuriems svarbus tik pelnas, o apie savo reputaciją jie negalvoja. Mat padirbėję vienoje šalyje, po pusmečio produktus tiekia kitos valstybės rinkai.
Štai neseniai VMVT inspektoriai uždraudė į mūsų prekybos vietas tiekti 25 t braškių siuntą iš Kinijos, nes nustatyta, kad uogos užterštos noro virusu. Priminsime, kad dėl šiuo virusu užterštų braškių Vokietijoje pernai rudenį kilo didelis apsinuodijimo maistu protrūkis.
Tuo tarpu mūsų verslininkai, kaip tikina J.Milius, daug dėmesio skiria tam, kad neįvežtų nesaugių produktų, todėl net patys Europos laboratorijose tikrina produktus. Tai patvirtina ir skaičiai. Štai prieš dvejus metus buvo sunaikinta apie pusantro tūkstančio tonų nesaugių produktų, o pernai – 900 tonų.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją http://www.veidas.lt/veidas-nr-7-2013-m internete arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

 

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...