2016 Liepos 14

Brexit

Didžioji Britanija turi naują vairininkę

veidas.lt

"Scanpix" nuotr.

Rima JANUŽYTĖ

Šį trečiadienį Didžiosios Britanijos premjeras karalienei Elizabeth II pristatė savo įpėdinę – antrąja Geležine ledi jau tituluojamą Theresą May.

Theresa May (59 m.) vadinama ir naująja Margaret Thatcher, ir antrąja Angela Merkel. Aišku viena: svarbiausią postą Didžiosios Britanijos politikoje ji gavo toli gražu ne dėl lankstumo ar malonaus būdo. Kaip rašo „The Daily Telegraph“, ši moteris tikrai sugeba sugadinti nuotaiką. Buvęs finansų ministras, įtakingas konservatorius Kennethas Clarke’as ją yra pavadinęs „velniškai sunkia moterimi“.

Pati save ji apibūdina kaip britiškų standartų sergėtoją. Suprask, ji žino, koks turi būti tikras anglas – kaip elgtis, kalbėti ir galvoti.

Užtat ji nepaprastai atkakli, stipri ir yra tikra politikos vilkė. Th.May nemėgsta rodytis renginiuose, o apie asmeninį gyvenimą apskritai nelinkusi kalbėti. Iš šios srities žinoma tik tai, kad su vyru Philipu Johnu May mėgsta žygius pėsčiomis, žaidžia kriketą, jai patinka gaminti. Be to, Th.May serga pirmojo tipo diabetu. Štai ir viskas, ką apie save yra papasakojusi pati.

Anglikonų pastoriaus Huberto Brasiero šeimoje Pietryčių Anglijos pajūrio mieste Istborne 1956 m. gimusi, mergaičių mokyklą, o paskui Oksfordą baigusi naujoji Didžiosios Britanijos premjerė priklauso visuomenės grietinėlei – jos šeima atstovauja vadinamajam elitiniam buržuazijos sluoksniui. Pati save ji apibūdina kaip britiškų standartų sergėtoją. Suprask, ji žino, koks turi būti tikras anglas – kaip elgtis, kalbėti ir galvoti.

Th.May išties yra gerbiama politikė ir, kaip teigiama, nepriklauso jokiai „Vestminsterio rūmų klikai“. Pati sako niekada negurkšnojanti parlamento baruose ir neliežuvaujanti apie kitus žmones prie pietų stalo.

Tiesa, kai kurie britai ją vadina pasaulį valdančių trijų procentų įtakingiausių žmonių atstove. Užtat neišgirsi, kad ji paprasta, nuoširdi, supratinga ar užjaučianti, nors niekas net neabejoja, kad ji įtakinga, galinga ir kieta.

Geografiją išmano puikiai

Th.May arkliukas – geografija. Ne dėl to, kad būtent šią sritį ji studijavo Oksforde, – Th.May tiesiog nardo užsienio politikos peripetijose ir turi nuomonę apie visus svarbiausius geopolitikos reiškinius. Nesunku nuspėti, kad jos interesai tikrai neapsiriboja vien Londono reikaliukais. Ši ponia, galima nė neabejoti, sieks, kad Didžiosios Britanijos premjeras vėl sėdėtų prie svarbiausių pasaulio politikų stalo, kaip tai darė Winstonas Churchillis ar ta pati M.Thatcher.

Th.May išlaikė labai kietą poziciją nusikalstamumo, kovos su terorizmu, taip pat – nepritarimo ES siūlomoms imigrantų kvotoms klausimais.

Jos patirtis politikoje – išties stulbinamai ilga. Šalies parlamente Th.May yra nuo 1997 m., kai pirmą kartą buvo išrinkta kaip pasiturinčio Meidenhedo atstovė. Nuo to laiko politikoje jai teko ragauti visko – dirbti įvairiuose šešėliniuose kabinetuose ir kuruoti įvairias sritis: aplinkos apsaugos, šeimos reikalų, moterų teisių, kultūros, darbo. Šešėliniame kabinete jai neteko eiti tik užsienio reikalų ir iždo sekretoriaus pareigų.

Galiausiai Davido Camerono vyriausybėje Th.May gavo vieną svarbiausių – vidaus reikalų ministro portfelį ir nuo 2010 m. laikė jį labai tvirtai – iki šiol buvo ilgiausiai per pastaruosius 50 metų šalies vidaus reikalų ministro pareigas einantis asmuo. Šiame poste Th.May išlaikė labai kietą poziciją nusikalstamumo, kovos su terorizmu, taip pat – nepritarimo ES siūlomoms imigrantų kvotoms klausimais.

Pati save ji priskiria dešinesniam torių sparnui, tačiau euroskeptike savęs nelaiko. Tiksliau, jos nuomone, Europos Sąjunga – ne prievolė, o galimybė. Tai ji nuolat kartojo ir prieš birželio referendumą dėl išstojimo iš Bendrijos.

Dabar, būdama premjerė, Th.May žada stengtis pradėti naujas derybas su Briuseliu – atversti naują santykių su ES lapą, išsiderėti dar palankesnes sąlygas, kurių svarbiausias punktas – imigracijos politika, ir galbūt išvengti išstojimo iš ES.

Visą straipsnį ir savaitraščio “Veidas” numerį rasite ČIA

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...