Nuo lapkričio 7 d. penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose savo koncertus surengs grupė “The Orchestra”, kurią sudaro grupių “Electric Light Orchestra” ir “Electric Light Orchestra Part II” muzikantai.
Lapkričio 7-ąją grupė “The Orchestra” koncertuos Vilniuje, lapkričio 8 d. – Šiauliuose, lapkričio 9 d. – Panevėžyje, lapkričio 11 d. – Kaune ir lapkričio 12 d. – Klaipėdoje.
Priminsime, kad šią grupę sudaro buvę “Electric Light Orchestra” (toliau – ELO) ir po išsiskyrimo trumpam susibūrusio ansamblio “ELO Part II” nariai. Koncerte muzikantai žada pagroti visų laikų žinomiausius ELO kūrinius: “Evil Woman”, “Livin’ Thing”, “Can’t Get You Out Of My Mind”, “Rockaria!”, “Telephone Line”, “Mr. Blue Skye”, “Calling America” ir daugelį kitų.
Deja, ELO pradininkų Jeffo Lynne’o, Roy’aus Woodo, Bevo Bevano ir Richardo Tandy scenoje nepamatysime. Iš orginaliųjų ELO grupėje “The Orchestra” išliko tik smuikininkas Mikas Kaminskis bei klavišininkas Louisas Clarkas.
Orkestrinio roko užgimimas
Prisiminkime, kaip gimė tiek hitų sukūrusi grupė ir dėl kokių priežasčių ilgainiui beveik visi jos nariai išsiskirstė.
ELO susikūrė 1970 m. Birmingame, Didžiojoje Britanijoje. Ją sudarė Jeffas Lynne’as (vokalas ir gitara), Roy’us Woodas (vokalas ir kiti instrumentai), Bevas Bevanas (mušamieji), buvę psichodelinio roko grupės “The Move” nariai bei Richardas Tandy (klavišiniai). Pavadinimas “Electric Light Orchestra” reiškė, kad grupėje esama elektrinių instrumentų, kurie derėjo su tuo metu Didžiojoje Britanijoje populiariais nedideliais klasikinės muzikos orkestrais (angl. “light orchestra”).
R.Woodas turėjo idėją sukurti tokią roko grupę, kuri šį muzikos stilių praturtintų klasikinėje muzikoje naudojamais instrumentais – violončelėmis, smuikais ar pučiamaisiais. Kaip yra pareiškę grupės nariai – pratęsti tai, ką 1967-aisiais pradėjo “The Beatles” savo orkestriniu kūriniu “I Am The Walrus”.
Kad ELO iš tiesų ėmėsi įgyvendinti savo siekį groti orkestrinį roką, rodė ir pirmasis jų koncertas Kroidono bare Londone – jame į sceną užlipo net devyni muzikantai su įvairiais instrumentais.
Svarbu tai, kad savo kūriniais grupė visada eksperimentuodavo ir peržengdavo roko ribas. Įprastas skambesys buvo maišomas su sintezatorių garsais, aidais bei kitais efektais, dažnai pridedant nemažai popmuzikos ir disko stiliaus melodijų. 1971 m. ELO išleido savo debiutinį albumą “The Electric Light Orchestra”, kuris ypatingo pasisekimo nesulaukė. Užtat ketvirtasis grupės darbas “Eldorado, A Symphony” tapo pirma auksine ELO plokštele. Tuo metu J.Lynne’as koncertams buvo pasamdęs gana didelį 30 žmonių orkestrą bei chorą – tad nuo scenos skambėjo tikras orkestrinis rokas.
Nors JAV ši grupė sulaukė nemažo populiarumo, gimtojoje šalyje ELO buvo pripažinta tik pasirodžius šeštam albumui “A New World Record”. O 1977 m. pasirodė dvigubas albumas “Out Of The Blue”, kuris žymėjo grupės populiarumo apogėjų. Deja, 1983 m. ELO karjera ėmė sparčiai smigti žemyn, ir paskutiniu šios grupės pilnu albumu tapo “Balance Of Power”, išleistas 1986 m. Deja, jame orkestriškumo jau nerasime nė kvapo – klasikinių instrumentų vietą užėmė sintezatoriai.
Nuolatinių išsiskyrimų virtinė
Grupės sudėtis keitėsi nuo pat pradžių – po debiutinio albumo išleidimo ir pirmųjų koncertų dėl nesutarimų su J.Lynne’u iš grupės pasitraukė R.Woodas, su savimi išsivesdamas du muzikantus. Jis vėliau sukūrė glem roko grupę “Wizzard”. ELO lyderiu tapo J.Lynne’as, kuriam iki šiol priklauso ELO vardas, todėl į Lietuvą atvažiuojanti grupė vadinasi tik “The Orchestra”.
Po antrojo albumo ELO palikus smuikininkui, jo vietą užėmė naujas muzikantas M.Kaminskis, žinomas dėl savo mėlynos spalvos smuiko. Jis ir yra vienas iš senųjų ELO narių tarp Lietuvoje koncertuosiančios “The Orchestra”. Beveik po kiekvieno naujo albumo išleidimo ir po to vykstančių sekinančių koncertinių turnė grupę palikdavo vienas ar keli muzikantai. Iš viso per ELO gyvavimo laikotarpį grupėje yra groję 25 nariai, neskaitant samdomų muzikantų. 1986 m., subūrusi keturis senbuvius ir sukūrusi paskutinį albumą, grupė iširo.
Tiesa, 1989 m. B.Bevanas surinko dalį senųjų narių ir įkūrė grupę “ELO Part II”, kuri išleido du albumus ir aktyviai koncertavo iki pat 1999 m. Tuo metu B.Bevanas pardavė savo teisių į ELO pavadinimą dalį J.Lynne’ui, kuris 2001 m. ne itin sėkmingai pabandė prikelti legendinę ELO su nauju albumu “Zoom”.