Reformos
Lietuva pernelyg remiasi istorija, o laiku neįvykdžiusi svarbių reformų daugelyje sričių, atsiliko nuo kitų Baltijos šalių, teigia britų apžvalgininkas Edwardas Lucasas (Edvardas Lukasas).
“Lietuvos pareigūnai dešimtojo dešimtmečio pradžioje buvo linkę nekreipti dėmesio į nuobodžias, bet svarbias mokesčių, viešojo administravimo ir nuosavybės teisės reformas, kurias vykdo jų šiauriniai kaimynai. Dabar jie norėtų, kad būtų skyrę daugiau dėmesio”, – Europos politikos analizės centro (CEPA) leidinyje rašo “The Economist” žurnalistas.
Straipsnyje, kurio nuoroda paskelbta E.Lucaso tinklaraštyje, pabrėžiama, kad Lietuvai nepavyko pakartoti Estijos sėkmės, kuri pasaulyje garsėja “Skype” ar e-vyriausybe.
“Lietuvai iki šiol nepavyko pakartoti šios sėkmės. Ji per daug remiasi istorija ir nepakankamai – dabartimi”, – rašo E.Lucasas. Pasak jo, Lietuvos užsienio politikos taip pat negalima pavadinti sėkminga.
“Pastangos iškelti Gruzijos klausimą Europos Sąjungoje buvo herojiškos, bet nerangios. Ryšius su Lenkija gadina sunkiai suprantamas ginčas dėl to, kaip Lietuvos etniniai lenkai gali rašyti savo pavardes (Adam Mickiewicz, sako lenkai, Adomas Mickevičius, sako lietuviai). Dabar didžiausią galvos skausmą kelia pernelyg karštas atlanticizmas”, – teigia E.Lucasas, aprašantis CŽV kalėjimo skandalą.
Pasak E.Lucaso, ši istorija piktina ir daugelį eilinių lietuvių, kurie prisimena slaptus kalėjimus nacių ir sovietų okupacijos metais.
Lietuva, geriausiu atveju, remiasi tik atskiromis savo istorijos nuotrupomis. Jei jos žmonės gerai žinotų savo šalies istoriją, jie neliptų ant to paties grėblio “n” kartų”…