2014 Spalio 13

Ebolos baubas pasiekė Ameriką

veidas.lt


“Jaučiuosi, tarsi visi žiūrėtų į mane… lyg būčiau raupsuota”, – prisipažino JAV studijuojanti liberietė Priscilla Janet Nyenator Quiah. Po to, kai JAV atvykėliui iš Liberijos buvo diagnozuotas pirmasis Ebolos karšligės atvejis, šalyje stiprėja baimė dėl epidemijos.

Evaldas Labanauskas
Jungtinės Amerikos Valstijos

Rugsėjo 20 d. Thomas Ericas Duncanas po ilgos kelionės pasiekė tikslą – Dalasą (Teksasas, JAV). Kelionė buvo išties varginanti: iš pradžių teko skristi iš Liberijos sostinės Monrovijos į Briuselį Belgijoje. Ten oro uoste kito skrydžio reikėjo laukti septynias valandas. Tuomet po daugiau nei aštuonių valandų skrydžio “United Airlines” lėktuvu Th.E.Duncanas pasiekė JAV sostinę Vašingtoną ir dar po trijų valandų įsėdo į lėktuvą, skrendantį į Dalasą.
Pirmą kartą į JAV keliaujančiam Th.E.Duncanui tai turėjo būti rimtas iššūkis. Pakeliui jis vienaip ar kitaip prasilenkė su šimtais, jei ne tūkstančiais, žmonių iš viso pasaulio. Vien “Boeing 777-200″ lėktuve, kuriuo Th.E.Duncanas perskrido Atlantą, telpa nuo 315 iki 451 keleivio.
Bet kelionė baigėsi, ir net didesnių rūpesčių dėl turistinės vizos pasienyje nekilo. Skurdas, Ebolos virusas ir net ta vargšelė Ebolą pasigavusi nėščia kaimynų duktė, kurią Th.Duncanas pavėžėjo iki išskrisdamas iš Liberijos, – viskas liko praeityje. Prieš akis – naujas gyvenimas svajonių šalyje, mylima moteris, susitikimai su giminaičiais ir su sūnumi, kurio nematė beveik du dešimtmečius.
Apsistojo Th.E.Duncanas pas savo sužadėtinę 54-erių Louise Troh. Meilės ryšiai siejo juos seniai, jie susilaukė sūnaus, kuriam dabar 19 metų. Bet likimas pasisuko taip, kad Louise su sūnumi išvyko į JAV, pradėjo naują gyvenimą, sukūrė kitą šeima (nors vėliau ši iširo). Dabar Thomas ir Louse rengėsi vėl būti kartu.
L.Troh įsikūrusi imigrantų pamėgtame ir nelabai gerą vardą turinčiame “Five Points” rajone Dalaso šiaurėje. Kartu su ja gyvena kitas 13-metis sūnus ir du 23-ejų bei 28-erių metų sūnėnai, dažnai svečiuojasi dukra su šeima. Vėliau paskelbta, kad per kelias dienas Th.E.Duncanas turėjo daugiau nei šimtą artimų kontaktų.
“Liberijoje visuomenė labai bendruomeniška, visi viskuo dalijasi, gyvena vienoje erdvėje”, – pasakojo “Veido” pašnekovė Priscilla. Šios tradicijos išlieka gyvos ir toli nuo namų.
Rugsėjo 25 d. Th.E.Duncanas pasijuto blogai ir kreipėsi į medikus. Kaip teigiama, jis paminėjo, kad atvyko iš Liberijos, bet Teksaso presbiterionų ligoninės personalas palaikė ligos simptomus gripu, davė antibiotikų ir išrašė liberietį gydytis namie. Vaistai nepadėjo ir Th.Duncano būklė tik blogėjo.
Rugsėjo 28-osios, sekmadienio, rytą Th.E.Duncanas prisipažino L.Troh dukrai, kad jaučia silpnumą ir jį krečia šaltis. Moteris nubėgo į šalimais esantį prekybos centrą ir nupirko šiltą antklodę, bet tai mažai kuo padėjo.
“Aš susipažinau su Ebolos simptomais per televiziją, žinojau, kad ji prasideda nuo raumenų skausmų, akys paraudonuoja. Kai pamačiau jo visišaki raudonas akis, pamaniau, kad tai Ebola, ir aš turėčiau pasisaugoti”, – “The Washington Post” pasakojo L.Troh dukra, kuri ir iškvietė greitąją pagalbą.
Šį kartą medikai į atvejį pažvelgė rimčiau. Th.E.Duncanas, liberietis, kuris atvyko į JAV susikurti naujo gyvenimo ir paskęsti tarp milijonų tokių kaip jis imigrantų, įeis į istoriją kaip pirmasis Ebolos viruso atvejis Jungtinėse Valstijose.

Visą publikacijos tekstą skaitykite savaitraštyje “Veidas”, pirkite žurnalo elektroninę versiją internete http://www.veidas.lt/veidas-nr-39-2014-m arba užsisakykite “iPad” planšetiniame kompiuteryje.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...