Užsienis
Nenustatyti užpuolikai šeštadienį Egipte netoli sienos su Gazos Ruožu susprogdino Izraelio ir Jordanijos link einantį dujotiekį, šalyje nesiliaujant protestams prieš prezidento Hosni Mubarako (Hosnio Mubarako) režimą, vienas pareigūnas pranešė naujienų agentūrai AFP.
Iš pradžių pareigūnas sakė, jog taip pat buvo atakuotas dujų terminalas. Jis nurodė, kad užpuolikai susprogdino dujų vamzdyną Lihfeno mieste, esančiame Sinajaus pusiasalio Šeich Zuvajedo regione netoli Gazos Ruožo. Tačiau esama pranešimų, jog sprogmenys buvo padėti dujotiekio kontrolės statinio viduje arba šalia jo.
Armija ėmėsi priemonių, kad gaisras neišplistų, pridūrė pareigūnas.
Į įvykio vietą pasiųsti gelbėtojai gesina ugnį, vietos pareigūnas Gaberas al Araby (Gaberas Arabis) sakė Egipto televizijai.
“Iki šiol nežinome detalių, kaip tai nutiko”, – pridūrė jis.
Izraelio visuomeninis radijas citavo vieną Egipto pareigūną, kuris sakė, kad išpuolis buvo įvykdytas paryčiais, tačiau sprogstamasis užtaisas nebuvo didelis ir padarė tik nedidelę žalą.
Gaisras truko tris valandas ir buvo suvaldytas, tačiau nutrūko dujų tiekimas Izraeliui ir Jordanijai, sakė pareigūnas.
Izraelio radijas taip pat nurodė, jog į Aškeloną Izraelyje einanti vamzdyno atšaka nenukentėjo, bet dujų tiekimas ja nutrauktas saugumo sumetimais.
Susprogdinta nuo El Arišo į Akabą iki Amano Jordanijoje einanti jo atšaka.
Egipto televizijai vienas pareigūnų sakė, kad “padėtis yra labai pavojinga, sprogimai tęsiasi tai šen tai ten” palei vamzdyną, nutiestą per šiaurinę Sinajaus dalį. “Tai didelė teroristų operacija”, – pridūrė jis.
Vis dar neaišku, ar ši šeštadienį įvykdyta ataka kaip nors susijusi su žmonių gyvybių nusinešusiais protestais prieš H.Mubaraką, kurie nesiliauja jau 12 dienų iš eilės.
Pasak saugumo pareigūnų, viena ginkluota beduinų grupuotė pernai birželį grasino atakuoti šį dujotiekį, todėl Egipto vyriausybė sustiprino vamzdyno ir terminalo apsaugą.
Policijos santykiai su šiame regione gyvenančiais buvusiais klajokliais dažnai būna įtempti, o beduinai skundžiasi, kad yra nuolat persekiojami ir diskriminuojami.
Aktyvistai kaltina policiją naudojantis neva dujotiekiui iškilusiu pavojumi, kad galėtų dar labiau sugriežtinti veiksmus prieš bendruomenę.
Žmogaus teisių organizacijos kritikavo Egipto politiką beduinų atžvilgiu. Policija ėmėsi griežtų priemonių prieš šią etninę grupę po virtinės sprogdinimų Sinajaus kurortuose 2004-2006 metais, per kuriuos žuvo dešimtys egiptiečių ir užsienio turistų.
Egiptas tiekia apie 40 proc. Izraelyje suvartojamų gamtinių dujų, o pernai gruodį keturios Izraelio bendrovės pasirašė 20 metų galiosiančius kontraktus dėl dujų importo iš Egipto, kurių bendra vertė – iki 10 mlrd. JAV dolerių.
Pastarasis išpuolis įvyko po to, kai Izraelis išreiškė nuogąstavimus, jog dujų tiekimas iš Egipto gali sutrikti dėl šioje šalyje vykstančio sukilimo prieš vyriausybę.
“Mes vėl suvokiame, kad Artimieji Rytai nėra stabilus regionas. Privalome veikti, kad užtikrintume savo energetikos saugumą, nesikliaudami kitais”, – antradienį pareiškė Izraelio nacionalinės infrastruktūros ministras Uzi Landau (Uzis Landau).
Izraelis susirūpinęs, kad naujoji Kairo vyriausybė gali nesilaikyti taikos sutarties, kurią abi šalys pasirašė prieš tris dešimtmečius, taip pat nebetiekti gyvybiškai svarbių energetikos išteklių.