Konfliktas Egipte
Egipto prezidentas Hosni Mubarakas (Hosnis Mubarakas) pirmadienį toliau buvo spaudžiamas atsistatydinti, kai jo režimo oponentai pareiškė, kad per svarbias derybas vyriausybės padarytos nuolaidos nėra pakankamos.
Egipte neramumai tęsiasi jau 14 dienų iš eilės, o Kairo centrinėje Tahriro aikštėje toliau būriuojasi protestuotojai, tvirtinantys, kad prasidėjęs opozicijos judėjimų dialogas su vyriausybe nesusilpnins jų pastangų priversti atsistatydinti tris dešimtmečius šaliai vadovaujantį H.Mubaraką.
Tuo tarpu JAV prezidentas Barackas Obama (Barakas Obama) sekmadienį pareiškė, kad Egiptas pasikeitė visiems laikams, ir paragino suformuoti “reprezentatyvią vyriausybę”. Tačiau B.Obama vis dėlto nepareikalavo, kad ilgametis Vašingtono sąjungininkas H.Mubarakas nedelsiant atsistatydintų.
Primygtinai paprašytas atsakyti, kada derėtų pasitraukti H.Mubarakui, B.Obama sekmadienį televizijai “Fox” sakė: “Jis vienintelis žino, ką ketina daryti. Mes težinome viena – kad Egiptas nebebus toks, koks buvo.”
“Jis nebesieks būti perrinktas. Jo kadencija baigiasi šiemet”, – pridūrė JAV vadovas.
Egipto viceprezidentas Omaras Suleimanas sekmadienį dalyvavo derybose su opozicijos judėjimais, tarp jų su uždrausta, tačiau įtakinga Musulmonų brolija, tačiau išeities iš šios politinės aklavietės kol kas nepavyko surasti.
Vyriausybės atstovas Magdi Radi (Magdis Radis) sakė, kad dialogo dalyviai susitarė sudaryti teisininkų ir politikų komitetą, kuris “pasiūlytų konstitucijos pakeitimus ir reikalingus poįstatyminius aktus… iki pirmosios kovo savaitės”.
Be to, derybininkai sutarė, jog bus įkurtas specialus biuras, priiminėsiantis skundus dėl elgesio su politiniais kaliniais, sušvelninti žiniasklaidos suvaržymai, atšaukta šalyje galiojanti nepaprastoji padėtis, jei tai padaryti “leis saugumo sąlygos”, taip pat užkirstas kelias kišimuisi iš užsienio.
Tačiau O.Suleimanas atmetė svarbų opozicijos reikalavimą, kad jis pereinamuoju laikotarpiu perimtų prezidento H.Mubarako įgaliojimus.
Šiose derybose dalyvavo ne visi opozicijos judėjimai, prisidėję prie sukilimo prieš H.Mubarako režimą. Buvęs Jungtinių Tautų branduolinių programų priežiūros agentūros vadovas ir vienas iš įtakingiausių Egipto disidentų Mohamedas ElBaradei (Mohamedas ElBaradėjus) taip pat nebuvo pakviestas.
Antrasis pagal rangą Musulmonų brolijos lyderis Mahmudas Ezzatas (Mahmudas Ezatas) sakė telefonu naujienų agentūrai AFP, kad jo judėjimas iš šių derybų nepasitraukė, nes mano, kad buvo padaryta tam tikra pažanga. Tačiau jis perspėjo, kad protestai tęsis.
M.Ezzatas pabrėžė, kad valdantysis režimas, pradėjęs derybas su opozicija, netiesiogiai “pripažino, jog tai yra liaudies revoliucija ir kad jos reikalavimai yra teisėti. Vienas iš mūsų reikalavimų – kad prezidentas turi pasitraukti”.
M.ElBaradei grįžo į Egiptą tuojau po to, kai šalyje prasidėjo protestai prieš H.Mubaraką, ir ragino prezidentą nedelsiant atsistatydinti. Tačiau jis pareiškė, kad prasidėjusios derybos nepakankamai patikimos, nes jas kontroliuoja H.Mubarakas ir kariškiai.
“Šis procesas neskaidrus. Šiuo metu niekas nežino, kas su kuo kalbasi, – sakė disidentas televizijai NBC, akcentuodamas “milžinišką pasitikėjimo stygių” tarp demonstrantų ir vyriausybės.
“Jeigu iš tiesų norite stiprinti pasitikėjimą, turite įtraukti visus kitus Egipto žmones – civilius gyventojus”, – pabrėžė jis.
H.Mubarakas iki šiol atsisako paklusti raginimams nedelsiant atsistatydinti. Prezidentas sakė, kad jam “įgriso” vadovauti šaliai, tačiau mano, jog turėtų likti savo poste iki rugsėjį vyksiančių rinkimų, siekiant užtikrinti stabilumą Egipte.