Ekonomika
Vasario pradžioje paskelbtas ekonominės laisvės indeksas. Lietuva pagal šį rodiklį šoktelėjo iš 15-tos į 13-tą vietą. Velnio tuzinas pasauliniu mastu ir 6 vieta Europoje – tokie mūsų šalies rodikliai 2016-ųjų suvestinėse. Ji priskirta iš esmė laisvų šalių kategorijai. Indeksą sudaro solidi JAV idėjų kalvė „Heritage Foundation“ ir ne mažiau solidus leidinys „The Wall Street Journal“.
Apskaičiuojant indeksą įvairios sritys vertinamos balais nuo 0 iki 100 ir išvedamas bendras rodiklis. Šįmet visos planetos vidurkis pasiekė aukščiausią lygį per 22 metus – 60,7 balo. Tokios šalys, kaip Indija (123 vieta), Izraelis (35), Filipinai (70), Lenkija (39), Lietuva (13), Vietnamas (131), Vokietija (17), pasiekė istoriškai aukščiausius indekso rodiklius.
Ispanija (43), Prancūzija (75), Italija (86) priskirtos prie vidutiniškai laisvų šalių grupės. Sąrašo paskutinioji – Šiaurės Korėja (178). Ji priklauso suvaržytoms šalims, tarp kurių – Baltarusija (157) ir Ukraina (162). 153 vietoje esanti Rusija – iš esmės nelaisva.
Apskaičiuotas ne tik bendras indeksas, bet ir atskirų sričių rodikliai, pvz., darbo santykių, valstybės išlaidų efektyvumo, korupcijos ir t.t.
Lietuva pristatoma kaip šalis, įgyvendinusi reformas daugelyje sričių: verslo pradžios procedūros buvo supaprastintos, efektyvi mokesčių sistema dabar lengvina verslo augimą. Darbo santykiai tapo lankstesni. Dėl viso to energingai plėtojasi privatus sektorius.
Kai kas Lietuvoje tokias liaupses vertina kritiškai. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) komentare atkreipiamas dėmesys, kad Lietuva tam tikrose srityse puikiai atrodo tik dėl pačios tyrimo metodologijos. Antai aukštas balas mokesčių srityje gautas, nes vertintas tik pajamų mokestis, nors realiai Lietuvoje darbo santykių apmokestinimas yra didesnis nei daugelyje Europos šalių.
Verta įsiskaityti į kai kuriuos vertinimus – juk būtent iš jų kai kas gali susidaryti pirmąjį įspūdį apie mūsų šalį. Indekso pristatyme rašoma, kad korupcija vis dar yra Lietuvos problema, nors 2014 m. Prezidentė paskelbė netvirtinsianti ministrų, kurių pavaduotojai įtraukti į Specialiųjų tyrimų tarnybos „juodąjį sąrašą“ – tenai būta aštuonių viceministrų, neva įsivėlusių į korupciją. Pristatyme taip pat pabrėžiama, kad narystė ES sutvirtino teismų nepriklausomumą. Pagal korupcijos lygį Lietuva yra 40-ta (kuo mažesnė korupcija, tuo aukštesnė vieta).
LLRI viceprezidentas Vytautas Žukauskas komentare vardija sritis, kuriose pažanga menka: valdžios išlaidos (106 vieta) – nors žadama subalansuoti biudžetą, deficitas kasmet didinamas, dėl to sulaukta Europos Komisijos perspėjimo. Nors indekso sudarytojai įvertino pažangą darbo santykių liberalizavimo srityje, Lietuva šioje „rungtyje“ yra 96-ta.