2011 Sausio 06

Politika

Ekonominiai interesai Baltarusijoje negali užgožti demokratinių vertybių

veidas.lt

Lietuvos ekonominiai interesai Baltarusijoje negali užgožti puoselėjamų demokratijos vertybių, nes galime patys prarasti demokratiškos valstybės veidą, ketvirtadienį sakė Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininkas Emanuelis Zingeris.

“Mes priėjome prie taško, kada galime pasakyti, kad mūsų šalies ekonominiai interesai yra labai svarbūs, bet kritinių įvykių masė viršija visas įmanomas normas, todėl turime pasakyti, kad žmogaus teisių pažeidimai Baltarusijoje yra tokie, jog turime nustatyti vertybinius vektorius santykiuose su šia valstybe, o ne klausytis tik ką mums kalba apie mūsų labai svarbius ekonominius interesus Baltarusijoje”, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją sakė politikas.

Anot jo, “mes negalime prarasti demokratiškos valstybės veido, nes po to pamiršime demokratijos standartus ir Lietuvos viduje, jeigu leisime, kad tokie pažeidimai vyktų kaimyninėje šalyje”.

“Ekonomika vis dėlto yra antrinis dalykas”, – pabrėžė URK vadovas.

Anot jo, Lietuvai būtų veidmainiška tylėti apie įvykius Baltarusijoje, ypač kai po kelių dienų bus minimo Sausio įvykiai.

“Mes negalime veidmainiškai nematyti, kad šalia, už kelių kilometrų yra kita tauta Europoje, kuri kenčia būdama tokiame pat sovietiniame kalėjime”, – kalbėjo parlamentaras.

“Šioje kaimyninėje Europos Sąjungos šalyje, Europos centre masiškai pažeidžiamos žmogaus teisės iki pat šiandien dienos, – pabrėžė E.Zingeris. – (…) Lietuvos Seimas reikalauja paleisti kalinius, nutraukti bylas prieš visus buvusius kandidatus į prezidentus ir jų štabų narius, nutraukti terorą prieš visuomenines organizacijas.”

Apie pragmatišką Lietuvos politiką su Baltarusija ir Rusija ne kartą yra kalbėjusi prezidentė Dalia Grybauskaitė.

“Jei bent kiek sušvelninta politinė retorika kaimynų atžvilgiu sudaro gerą foną mūsų verslui dirbti, tai jau labai daug, nes ekonominis bendradarbiavimas visiems svarbus”, – gruodį savaitraščio “Veidas” specialiam leidiniui “Prognozės 2011″ sakė D.Grybauskaitė.

Ji taip pat tvirtino, kad politinis bendradarbiavimas priklausys ir nuo kitų aplinkybių.

“(…) štai įvykus mano susitikimui su Baltarusijos prezidentu, po 19 metų Sausio 13-osios bylos įšaldymo turėjome galimybę gauti Vladimiro Uschopčiko apklausos duomenis. Tai leido perkvalifikuoti kaltinimus į karo nusikaltimus, kuriems senaties terminas nebetaikomas”, – bendravimo su oficialiuoju Minsko naudą apibūdino prezidentė.

Kita vertus, ji pabrėžė, kad 2011 metais Lietuva, kaip pirmininkaujanti ESBO šalis, domėsis demokratizacijos, žmogaus teisių ir žodžio laisve visoje Europoje, taip pat ir kaimyninėse šalyse.

Po gruodžio 19 dieną vykusių prezidento rinkimų, Minske panaudota jėga išvaikant mitingą, šimtai žmonių buvo suimti, tarp jų – ir buvę prezidento Aleksandro Lukašenkos varžovai per rinkimus.

Šiuo metu Baltarusijos valstybės saugumo komiteto (KGB) tardymo izoliatoriuje tebėra keturi buvę kandidatai į prezidentus: Vladimiras Nekliajevas, Andrejus Sanikovas, Alesis Michalevičius ir Nikolajus Statkevičius.

Izoliatoriuje taip pat tebėra A.Sanikovo žmona žurnalistė Irina Chalip, V.Nekliajevo bendražygis Aleksandras Feduta ir Jungtinės piliečių partijos lyderis Anatolijus Lebedka.

Jie kaltinami dėl masinių riaušių sukėlimo, už tai numatomas laisvės atėmimas iki 15 metų.

Iš viso kaltinimai byloje dėl masinių protestų prieš A.Lukašenkos perrinkimą pateikti daugiau kaip 22 žmonėms.

Daugiau šia tema:
Skelbimas

Komentuoti

Žurnalas "Veidas"

Pirk šį numerį PDF

"Veido" reitingai

Gimnazijų reitingas 2016
Pirk šį straipsnį PDF
Skelbimas

VEIDAS.LT klausimas

  • Ar išorės agresijos atveju šiuo metu Lietuvos piliečių pasipriešinimas galėtų būti toks efektyvus kaip 1991 m. sausio 13 d.?

    Apklausos rezultatai

    Loading ... Loading ...