CŽV kalėjimai
Lietuvoje savaitę viešėję Europos komiteto prieš kankinimus ir kitokį nežmonišką, žiaurų ar žeminantį elgesį ar baudimą (CPT) nariai lankėsi ir galimose Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) kalinimo įstaigose, kurios minimos parlamentinio tyrimo išvadose.
“Taip pat buvo aplankytos vietos ir kalbėta su susijusiais asmenimis ir tyrėjais, kiek tai yra susiję su tariamai CŽV buvusiomis kalinimo įstaigomis Lietuvoje,” – po susitikimo su komiteto nariais žurnalistams penktadienį teigė teisingumo ministras Remigijus Šimašius.
“Kadangi keliamas klausimas, ar nebuvo neteisėto kalinimo faktų, komitetas, natūralu, kad žiūri, ar Lietuva rimtai tiria šituos atvejus ir vertins atitinkamą informaciją”, – sakė ministras.
Jo teigimu, komiteto nariai norėjo susipažinti su ta Lietuvoje atliktų ir atliekamų tyrimų medžiaga, kuri nėra slapta.
“Bet tai yra tik dėl informacijos surinkimo vizitas, ne dėl kokių nors išvadų formulavimo. Ir manau, kad komitetas daugiau kreips dėmesį, kaip pati Lietuva tiria šitą atvejį – ar rimtai, ar atsainiai”, – tvirtino R.Šimašius.
Teisingumo ministras taip pat nurodė manantis, jog galimų CŽV kalėjimų klausimas šalyje sprendžiamas rimtai, todėl Lietuvai problemų dėl to kilti esą neturėtų.
Pasak R.Šimašiaus, Lietuvoje savaitę viešėjusi delegacija siekė įvertinti, kaip vykdomos po 2008-ųjų vizito pateiktos rekomendacijos dėl žmogaus teisių užtikrinimo Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriuje-pataisos namuose ir policijos areštinėse.
“Ir šį kartą buvo detaliai žiūrimas Kauno nepilnamečių tardymo izoliatorius, įvairių miestų policijos areštinės, – pasakojo ministras. – Nieko ypatingo ar tokio pikantiško labai atrasta nebuvo, bet aišku yra tam tikrų pastebėjimų, ir gana svarbių žmogaus teisių atžvilgiu, į ką Vyriausybė, manau, turės atsižvelgti.”
Komiteto narių išvados turėtų paaiškėti greičiausiai lapkričio mėnesį. Tuomet, pasak ministro, Vyriausybė spręs dėl jų paviešinimo.
Teisė CPT atlikti tokias patikrinimo procedūras yra numatyta Europos konvencijoje prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą, kuri Lietuvos atžvilgiu įsigaliojo 1999-aisiais.
Pastarąjį kartą CPT atstovai mūsų šalyje lankėsi 2008-aisiais. Apie po šio vizito pateiktų rekomendacijų įgyvendinimą Vyriausybė pernai rudenį Komitetui yra pateikusi viešą ataskaitą.